Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nowe taryfy za prąd. Jest decyzja URE

201
Podziel się:

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu i pięciu największym spółkom dystrybucyjnym – poinformował URE w sobotnim komunikacie. Urząd podkreślił, że dla odbiorcy ważne jest, że od stycznia przyszłego roku – do określonego w przepisach rocznego limitu zużycia energii elektrycznej – będą go obowiązywały ceny i stawki zgodne z taryfami stosowanymi w dniu 1 stycznia 2022 r.

Nowe taryfy za prąd. Jest decyzja URE
Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (Adobe Stock)

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót) i, w tym roku wyjątkowo, jednej z firm pełniących funkcję sprzedawcy z urzędu, która dotychczas była zwolniona z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia – Tauron Sprzedaż GZE.

Regulator zatwierdził również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator. Taryfy dystrybucyjne zatwierdzane są dla odbiorców wszystkich grup taryfowych (również dla biznesu i przemysłu).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi
URE podkreślił, że dla odbiorcy ważne jest, że od stycznia przyszłego roku – do określonego w przepisach rocznego limitu zużycia energii elektrycznej – będą go obowiązywały ceny i stawki zgodne z taryfami stosowanymi w dniu 1 stycznia 2022 r.

Przypomniano, że w nadchodzącym roku ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych do określonych limitów zużycia (2 tys. kWh / 2,6 tys. kWh / 3 tys. kWh) zostały zamrożone na poziomie taryf dla spółek obrotu ze stycznia 2022 r.

Jak wynika z komunikatu, za zużycie energii ponad te wielkości sprzedawca energii nie będzie mógł pobrać ceny wyższej niż 0,693 zł/kWh. Stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych również zostały zamrożone do ww. limitów zużycia.

"Jeżeli odbiorca w gospodarstwie domowym zużyje w ciągu roku więcej energii niż wskazane limity zużycia – za każdą kilowatogodzinę (kWh) dostarczoną ponad limit będą obowiązywały stawki opłat dystrybucyjnych zgodne z zatwierdzonymi przez Prezesa URE taryfami operatorów na 2023 rok" – podano.

Zamrożenie cen energii. Jest limit

W komunikacie przypomniano, że rozwiązania osłonowe wprowadzone przez ustawodawcę – zarówno te dotyczące zamrożenia cen sprzedaży, jak i stawek dystrybucji – dotyczą określonych poziomów rocznego zużycia energii elektrycznej. Wśród odbiorców indywidulanych najliczniejszą, bo blisko 87-procentową (ok. 13,5 mln), jest Grupa G11 (czyli ze stałą ceną energii w cyklu dobowym). W tej grupie średnie roczne zużycie energii elektrycznej wynosi 1,8 tys. kWh.

"Tegoroczne taryfy, kalkulowane tak jak zawsze w oparciu o kategorię kosztów uzasadnionych, będą stanowiły podstawę do obliczenia poziomu i wypłaty rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym" – powiedział cytowany w komunikacie prezes URE Rafał Gawin.

URE poinformował, że w treści taryf sprzedawców z urzędu na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych, jak i taryf dystrybutorów energii elektrycznej zatwierdzonych 17 grudnia br. przez Prezesa URE, zawarto informacje dotyczące zarówno cen energii i stawek dystrybucyjnych na 2023 r., jak i tych obowiązujących w 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(201)
Kowalski
rok temu
Jak Polak ma zyc i opłacać wszystko za 3010 brutto.Jak????
Ixi
rok temu
Tauron oplata stala przesylowa teraz place 37zl od stycznia23 130zl/mies o tym cisza
Lotos zniszcz...
rok temu
Łaski nie robią kradną na paliwie.Żywność przy zerowym wacie też droga ,energia elektryczna też nie bedzie do końca zamrożożona.Kasa pusta bo rozkradziona i rozdana a pieniedzy z KPO już ten rząd nie zobaczy.Takiego dyktatora wybrała Polska ciemnota.
PiS:SS
rok temu
Czekać na atak Rosji i ubić polityków jak leci
rozgoryczona
rok temu
O take Polske walczyliśmy w latach 80 XXw razem z elektrykiem, żeby zamiast jednego prezesa firmy handlującej prądem odpowiadał za cały proces wytworzenie energii przesył i sprzedaż trzeba było powołać prezesów i spółki od przesyłu lewym drutem , drugiego od przesyłu prawym drutem, co z tego że cena energii jest 1 zł jak koszty poboczne przesył długość buta prezesa wiek jego babki w ogólnym rachunku to krocie. Kiedy z tym zostanie zrobiony porządek żeby ceny nie zależały od widzi mi się poszczególnych spółek dlaczego inwestycje nie sa robione z zysku tylko my musimy mieć dodatkowe opłaty na rozwój sieci. Tamten krytykowany system prowadził energię elektryczna pod każdą strzechę,ale cwaniak zaobserwował, że kasa jest na tym z czego wszyscy muszą korzystać wystarczy przejąć publiczny majątek nic nie robić a kasa płynie strumieniami.
...
Następna strona