Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ceny prądu. Rekompensaty dla odbiorców z I progu podatkowego

139
Podziel się:

Rekompensaty wzrostu cen energii w 2020 r. mają być dostępne dla odbiorców indywidualnych z I progu podatkowego, powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie z Radiem Plus.

Jacek Sasin przekonuje, że projekt ustawy ws. rekompensat jest gotowy "w swojej zasadniczej części".
Jacek Sasin przekonuje, że projekt ustawy ws. rekompensat jest gotowy "w swojej zasadniczej części". (WP.PL)
bEDpLrnV

Jego zdaniem, koszt dla budżetu nie przekroczy 3 mld zł, o ile oczywiście wszyscy uprawnieni złożą wnioski. - Rekompensaty wyniosą sto proc. tego, co zostało podniesione, dla osób w pierwszym progu podatkowym - powiedział Sasin w rozmowie z Radiem Plus.

Minister aktywów państwowych dodał, że nie będzie to wymagało weryfikacji przez np. urzędy skarbowe, a jedynie oświadczeń wnioskujących.

Zobacz także: Podwyżka płacy minimalnej. "Czeka nas wzrost inflacji"
bEDpLrnX

Jak przekonywał, koszt dla budżetu może być nawet w okolicach 1,5 mld zł, bo nie wszyscy uprawnieni będą składać odpowiednie wnioski.

Minister poinformował również, że projekt ustawy, która umożliwi wypłatę tych rekompensat jest "gotowy w swojej zasadniczej części". Sasin nie wyklucza jednak, że konieczne będzie jeszcze dopracowanie szczegółów.

Przypomnijmy, że wcześniej minister zapowiadał pracę nad rozwiązaniem prawnym, które pozwoli na wsparcie odbiorców indywidualnych, tak by nie odczuli oni podwyżki cen prądu. Wtedy również szef MAP, mówił o kosztach w okolicach 3 mld zł.

bEDpLrod

W połowie grudnia URE zatwierdził taryfę operatora systemu przesyłowego, tj. Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej (tj. PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator) oraz taryfę na sprzedaż energii sprzedawcy z urzędu - Tauron Sprzedaż. 30 grudnia zakończyły się postępowania w sprawie taryf dla spółek Enea i Energa Obrót.

W wyniku wnioskowanych rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie. Dla odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc.

Dla gospodarstw domowych (grupa taryfowa G11), których sprzedawcą z urzędu jest PGE Obrót, a operatorem systemu dystrybucyjnego PGE Dystrybucja średni wzrost rachunku wyniesie 7,8-8 zł miesięcznie 10,5-11 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDpLroy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(139)
marek
2 lata temu
Wzrost rachunków (przy tym samym zużyciu energii) wynosi 22,51% w taryfie Taurona G12w... KTO TU KŁAMIE?!?!?! To jest rozbój!!! Właśnie dostalem nową prognozę! Podwyżka cen energii od stycznia 2020 a naliczona od czerwca 2019 została chyba tylko droga sądowa...
Elazar
2 lata temu
Właśnie otrzymałem pierwszy rachunek od PGE w 2020 roku. Podwyżka to 20% a nie 10-11 Coś Pan Sasin znowu pokręcił
Alfred
2 lata temu
PiS Kłamał, Kłamie i Kłamać będzie! A ilu emerytów, rencistów, rekompensat nie dożyje??? Teraz zapłacimy a za rok... dostaniemy KOPA od PiS!
bEDpLroz
Luzik
2 lata temu
Spokojnie ... Już niedługo wszyscy będziemy w II progu :)
la2010
2 lata temu
Czekam na ceny w sklepach - różne dla ludzi z różnych progów podatkowych. Panie Sasin, pan jest id io tą.
...
Następna strona