Notowania

wiadomości
13.01.2020 11:10

Ceny prądu. Rekompensaty dla odbiorców z I progu podatkowego

Rekompensaty wzrostu cen energii w 2020 r. mają być dostępne dla odbiorców indywidualnych z I progu podatkowego, powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie z Radiem Plus.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Jacek Sasin przekonuje, że projekt ustawy ws. rekompensat jest gotowy "w swojej zasadniczej części".

Jego zdaniem, koszt dla budżetu nie przekroczy 3 mld zł, o ile oczywiście wszyscy uprawnieni złożą wnioski. - Rekompensaty wyniosą sto proc. tego, co zostało podniesione, dla osób w pierwszym progu podatkowym - powiedział Sasin w rozmowie z Radiem Plus.

Minister aktywów państwowych dodał, że nie będzie to wymagało weryfikacji przez np. urzędy skarbowe, a jedynie oświadczeń wnioskujących.

Podwyżka płacy minimalnej. "Czeka nas wzrost inflacji"

Jak przekonywał, koszt dla budżetu może być nawet w okolicach 1,5 mld zł, bo nie wszyscy uprawnieni będą składać odpowiednie wnioski.

Minister poinformował również, że projekt ustawy, która umożliwi wypłatę tych rekompensat jest "gotowy w swojej zasadniczej części". Sasin nie wyklucza jednak, że konieczne będzie jeszcze dopracowanie szczegółów.

Przypomnijmy, że wcześniej minister zapowiadał pracę nad rozwiązaniem prawnym, które pozwoli na wsparcie odbiorców indywidualnych, tak by nie odczuli oni podwyżki cen prądu. Wtedy również szef MAP, mówił o kosztach w okolicach 3 mld zł.

W połowie grudnia URE zatwierdził taryfę operatora systemu przesyłowego, tj. Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej (tj. PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator) oraz taryfę na sprzedaż energii sprzedawcy z urzędu - Tauron Sprzedaż. 30 grudnia zakończyły się postępowania w sprawie taryf dla spółek Enea i Energa Obrót.

W wyniku wnioskowanych rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie. Dla odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc.

Dla gospodarstw domowych (grupa taryfowa G11), których sprzedawcą z urzędu jest PGE Obrót, a operatorem systemu dystrybucyjnego PGE Dystrybucja średni wzrost rachunku wyniesie 7,8-8 zł miesięcznie 10,5-11 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, cena prądu, energetyka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2020

BabciaSasin jesteś niewiarygodny i kłamca, mówiłeś, że dla gospodarstw domowych nie będzie podwyżek energii. Nigdy więcej takich klamcow w polityce.

13-01-2020

Tak takPanie Sasin a co z wyjaśnieniem afery SKOK? Już pan zapomniał? My nie !!

13-01-2020

RrrrZłodzieje ... ?

Rozwiń komentarze (137)