Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Chińska podróbka polskiej wódki? Teraz marka będzie chroniona

2
Podziel się:

Komisja Europejska podpisała z Chinami umowę zapewniającą ochronę 100 europejskim oraz 100 chińskim oznaczeniom geograficznym. Wśród zabezpieczonych znalazła się "polska wódka".

Chińska podróbka polskiej wódki? Teraz marka będzie chroniona
Polska wódka będzie nazwą chronioną w Chinach. (Flickr, Soren Wolf CC SA 2.0. Flickr)

Tradycyjna "polska wódka" od teraz będzie produktem chronionym w Chinach - poinformowała Komisja Europejska. To właściwie jedyny polski produkt, który znalazł się na liście 100 marek chronionych w Chinach.

Obok wódki umowa obejmuje również inne znane produktu wytwarzane w UE np. fetę, ouzo, irish whisky, münchener bier, porto czy prosciutto di parma.

Z kolei wśród chińskich produktów z oznaczeniem geograficznym chronionym w UE znajdują się między innymi: pixian dou ban (pasta z fasoli pixian), anji bai cha (biała herbata anji), panjin da mi (ryż panjin) i anqiu da jiang (anqiu ginger).

- Produkty z europejskim oznaczeniem geograficznym są znane ze swojej jakości i różnorodności, ważne jest, aby chronić je na poziomie UE i globalnym, aby zapewnić ich autentyczność i zachować ich reputację. Umowa ta przyczyni się do osiągnięcia tego celu, jednocześnie wzmacniając nasze stosunki handlowe, przynosząc korzyści naszemu sektorowi rolno-spożywczemu i konsumentom po obu stronach - skomentował komisarz ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Janusz Wojciechowski.

Zobacz także: Branża spirytusowa odrobi straty eksportem?

Po podpisaniu umowy i zgodzie Parlamentu Europejskiego zostanie ona oficjalnie przyjęta przez Radę. Umowa ma wejść w życie na początku 2021 roku.

W ciągu czterech lat od wejścia w życie umowa rozszerzy się o dodatkowe 175 nazw oznaczeń geograficznych z obu stron.

"Umowa ta, zawarta po raz pierwszy w listopadzie 2019 r. , Powinna przynieść obopólne korzyści handlowe, a także wprowadzić konsumentów w produkty o gwarantowanej jakości po obu stronach. Odzwierciedla zobowiązanie UE i Chin do wywiązania się z zobowiązań podjętych na poprzednich szczytach UE-Chiny oraz do przestrzegania zasad międzynarodowych, jako podstawy stosunków handlowych" - informuje Komisja Europejska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Baca z północ...
3 lata temu
Nasi mogli zastrzec jeszcze nazwy 'ziemniak' i 'burak'...
Artłomiej
4 lata temu
Tak, dokładnie tak będzie jak Unia powiedziała... Pytanie tylko czy obchodzi to Chińczyków :)