Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chińska podróbka polskiej wódki? Teraz marka będzie chroniona

Komisja Europejska podpisała z Chinami umowę zapewniającą ochronę 100 europejskim oraz 100 chińskim oznaczeniom geograficznym. Wśród zabezpieczonych znalazła się "polska wódka".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Polska wódka będzie nazwą chronioną w Chinach. (Fot: Soren Wolf CC SA 2.0. Flickr)

Tradycyjna "polska wódka" od teraz będzie produktem chronionym w Chinach - poinformowała Komisja Europejska. To właściwie jedyny polski produkt, który znalazł się na liście 100 marek chronionych w Chinach.

Akcyza na alkohol będzie wyższa. Rząd własnie wniósł w tej sprawie do Sejmu odpowiedni projekt ustawy
Akcyza na alkohol w górę. Zdrożeje piwo, wino i wódka

Obok wódki umowa obejmuje również inne znane produktu wytwarzane w UE np. fetę, ouzo, irish whisky, münchener bier, porto czy prosciutto di parma.

Z kolei wśród chińskich produktów z oznaczeniem geograficznym chronionym w UE znajdują się między innymi: pixian dou ban (pasta z fasoli pixian), anji bai cha (biała herbata anji), panjin da mi (ryż panjin) i anqiu da jiang (anqiu ginger).

- Produkty z europejskim oznaczeniem geograficznym są znane ze swojej jakości i różnorodności, ważne jest, aby chronić je na poziomie UE i globalnym, aby zapewnić ich autentyczność i zachować ich reputację. Umowa ta przyczyni się do osiągnięcia tego celu, jednocześnie wzmacniając nasze stosunki handlowe, przynosząc korzyści naszemu sektorowi rolno-spożywczemu i konsumentom po obu stronach - skomentował komisarz ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Janusz Wojciechowski.

Branża spirytusowa odrobi straty eksportem?

Po podpisaniu umowy i zgodzie Parlamentu Europejskiego zostanie ona oficjalnie przyjęta przez Radę. Umowa ma wejść w życie na początku 2021 roku.

W ciągu czterech lat od wejścia w życie umowa rozszerzy się o dodatkowe 175 nazw oznaczeń geograficznych z obu stron.

sklep; półki; alkohol; alcohol
Małpki odchodzą w zapomnienie. Polacy na odosobnieniu w domu piją z większych butelek

"Umowa ta, zawarta po raz pierwszy w listopadzie 2019 r. , Powinna przynieść obopólne korzyści handlowe, a także wprowadzić konsumentów w produkty o gwarantowanej jakości po obu stronach. Odzwierciedla zobowiązanie UE i Chin do wywiązania się z zobowiązań podjętych na poprzednich szczytach UE-Chiny oraz do przestrzegania zasad międzynarodowych, jako podstawy stosunków handlowych" - informuje Komisja Europejska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-09-2020

ArtłomiejTak, dokładnie tak będzie jak Unia powiedziała... Pytanie tylko czy obchodzi to Chińczyków :)

Rozwiń komentarze (1)