Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Chiny jadą na zaciągniętym hamulcu. Gospodarka rośnie najwolniej od półtora roku

4
Podziel się:

Trzeci kwartał z rzędu spada tempo wzrostu gospodarczego w Chinach. W końcówce roku spadło do zaledwie 4 proc. Pogarszają się statystyki sprzedaży, inwestycji, a do tego dochodzą problemy na rynku nieruchomości i restrykcje związane z koronawirusem. Jakby tego było mało, Chiny notują rekordowo niski współczynnik urodzeń.

Chiny jadą na zaciągniętym hamulcu. Gospodarka rośnie najwolniej od półtora roku
Chińska gospodarka rośnie w coraz mniejszym tempie (PAP, PAP/EPA/STRINGER)

Jedna z dwóch największych światowych gospodarek niepokojąco obniżyła tempo wzrostu. Dynamika chińskiego PKB spadła w czwartym kwartale 2021 roku do 4 proc. Statystyki z poprzedniego kwartału pokazywały prawie 5 proc.

W zapomnienie odchodzą dane z pierwszego półrocza, gdy PKB w Chinach rosło w tempie 18 i 8 proc. Najnowsze statystyki wypadają najgorzej od półtora roku.

Końcówka roku była słabsza, ale bilans 12 miesięcy jest dobry i znacznie przekracza plany chińskich władz. W całym 2021 roku PKB wzrósł o 8,1 proc., przekraczając też wcześniejsze prognozy ekonomistów.

Zobacz także: Money. To się liczy

Problemem nieruchomości i COVID

Obserwowany od lat bardzo szybki wzrost gospodarki Chin jest pod presją spowolnienia na rynku nieruchomości. Odczuwalne są skutki problemów finansowych zadłużonego dewelopera Evergrande i niewypłacalność kilku innych takich firm.

Do tego dochodzą problemy związane z ogniskami koronawirusa w różnych częściach kraju, w tym w Pekinie. Wprowadzane przez władze restrykcje obniżają konsumpcję i popyt na usługi, co widać w innych danych opublikowanych w poniedziałek.

Sprzedaż detaliczna w grudniu była jedynie o 1,7 proc. wyższa niż rok wcześniej. Wcześniej dynamika sięgała 4 proc. i ekonomiści wierzyli, że uda się ją utrzymać blisko tego poziomu do końca roku. Spowolniły też inwestycje - z 5,2 do 4,9 proc.

Wsparciem dla chińskiej gospodarki jest za to przemysł. Produkcja w grudniu była wyższa o 4,3 proc. od ubiegłorocznej. Przyspieszyła z 3,8 proc. odnotowanych w statystykach publikowanych przed miesiącem.

Rekordowo mało narodzin

Chińska gospodarka jest potęgą m.in. ze względu na populację. Jednak widać pod tym względem spadkową tendencję. Mimo złagodzenia polityki planowania rodziny rodzi się coraz mniej dzieci. Współczynnik urodzeń w Chinach kontynentalnych osiągnął w 2021 roku rekordowo niską wartość 7,52 na 1000 mieszkańców - wynika z ogłoszonych w poniedziałek danych oficjalnych.

W 2021 roku w Chinach urodziło się 10,62 mln dzieci. Rok wcześniej odnotowano 12 mln narodzin, a współczynnik urodzin wyniósł wówczas 8,52 na 1000 mieszkańców.

Stopa przyrostu naturalnego, która nie uwzględnia migracji, wyniosła w 2021 roku tylko 0,034 proc. i była najniższa od 1960 roku.

- Wyzwanie demograficzne jest dobrze znane, ale starzenie się społeczeństwa postępuje szybciej niż przewidywano (…) To sugeruje, że całkowita liczba ludności Chin mogła osiągnąć szczyt w 2021 roku. Wskazuje też, że potencjalny wzrost prawdopodobnie zwalnia szybciej od przewidywań - ocenia główny ekonomista z firmy Pinpoint Asset Management Zhiwei Zhang.

Chiny od lat mierzą się z problemem spadającej liczby rodzących się dzieci i starzenia się społeczeństwa, a niektórzy eksperci mówią o poważnym kryzysie demograficznym. Kwestia ta uznawana jest za jedną z najważniejszych i najdelikatniejszych spraw z punktu widzenia komunistycznych władz kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
pozdrawiam
2 lata temu
Chiny są bardzo niebezpieczne, bo panująca tam dyktatura zabiła wolność i samodzielność myślenia u Chińczyków. Nawet jeśli władza każe im pójść z gołymi rękami na wojsko wroga, pójdą bez zawahania. Ich bogiem jest pieniądz i nic innego się nie liczy. Narasta tez wśród nich przekonanie o własnej wydatkowości i pozycji w świecie oraz coraz większa niechęć do obcokrajowców. Poczytajcie trochę: Marcin Jacoby „Chiny bez makijażu”.
nie wierzyli
2 lata temu
że przez smartfon nie zachodzi się w ciążę, teraz mają skutki.
bolo
2 lata temu
Takie rzeczy o Chinach to czytam od 10 lat. I co? Chiny cały czas prą do przodu a gospodarka UE stoi w miejscu.
Chiny
2 lata temu
wcisnęły hamulec. Teraz będzie gra kto dłużej wytrzyma. Czy Chińczycy bez eksportu a wiadomo, że zaladowali się zapasami surowcow i żywności by przetrwać. Czy reszta świata bez produktów z Chin. Z tego może być konflikt zbrojny niestety.