Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Chiny od miesięcy ukrywały te dane. Nadchodzi gigantyczny problem

9
Podziel się:

Bezrobocie wśród młodych w Chinach od wakacji było pilną strzeżoną tajemnicą. Pekin przestał publikować dane, gdy okazało się, że wskaźnik przekroczył 20 proc. Dwa dni temu współczynnik znów został opublikowany. Nie można mu jednak w pełni ufać. Pekin nie chce przyznać, że ma potężny problem.

Chiny od miesięcy ukrywały te dane. Nadchodzi gigantyczny problem
Xi Jinping, prezydent Chin (PAP, PAP/EPA/XINHUA / JU PENG)

Chiny po długich miesiącach przerwy ujawniły istotny wskaźnik. Chodzi o stopę bezrobocia wśród młodych. Pekin twierdzi, że grudniowy odczyt jest optymistyczny - wynosi bowiem 14,9 proc. dla osób w wieku od 16 do 24 lat. I chociaż dane mogą wydawać się optymistyczne, to agencja Bloomberg zwraca uwagę na jeden istotny szczegół. Chiny poświęciły bowiem sporo czasu na zmianę metodologii. Latem zeszłego roku wskaźnik osiągnął bowiem 21,3 proc., co było wynikiem najgorszym od kilku lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wydatki wreszcie wyszły na jaw. Prawnik ocenił kwotę: niedopuszczalne

Chiny ukrywały dane o bezrobociu wśród młodych

Przez miesiące dane nie były udostępniane, teraz, zdaniem chińskich władz, lepiej odzwierciedlają obraz bezrobocia. Szkopuł w tym, że ze statystyk wykluczono studentów. Chińskie władze twierdzą, że ci "skupiają się na nauce, nie na pracy", tyle tylko, że metodologia stosowana przez OECD pojęcie definiuje inaczej. Jako ogólną siłę roboczą młodzieży.

Maciej Kalwasiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich w sierpniu zeszłego roku tłumaczył, że dane o bezrobociu są dla Pekinu niewygodne. Realne bezrobocie wśród młodych może bowiem w Chinach sięgać 50 proc. - o ile w danych uwzględnić tych, którzy ani sie nie uczą, ani nie szukają pracy.

"Szukanie pracy to koszmar"

Pokolenie jedynaków wychowanych w przeświadczeniu, że wykształcenie jest przepustką do sukcesu, a dobrobyt w Chinach nieustannie i szybko rośnie, mierzy się z rzeczywistością. Czyli niedoborem atrakcyjnych posad - zauważa autor analizy. Potwierdza to wypowiedź jednego z absolwentów chińskiego uniwersytetu dla agencji Bloomberg.

Urodziliśmy się w złej epoce - stwierdził.

Jak wyjaśnił, w dobie spowolnienia gospodarczego on i jego koledzy porzucili już nadzieję i marzenia. - Wieczne szukanie pracy to prawdziwa tortura - stwierdził.

Nadchodzi gigantyczny problem

Młodzi ludzie odkładają więc decyzję o wejście na rynek pracy, co ma dramatyczne następstwa - Chińczycy mniej chętnie zakładają rodziny, przez co spada wskaźnik urodzeń. A i on, co wynika z najnowszych danych, jest dramatyczny. 2023 roku ludność Państwa Środka zmniejszyła się o 2,087 mln osób do 1,409 mld.

Maciej Kalwasiński jako główne przyczyny wzrostu bezrobocia wskazuje spowolnienie gospodarcze i niedopasowanie rynku pracy do aspiracji młodych Chińczyków. Nie pomaga też negatywne nastawienie chińskich władz do sektora prywatnego.

Chiny płacą za "zero Covid"

Katalizatorem negatywnych zmian była też polityka "zero COVID". W firmach objętych całkowitym zakazem działalności zatrudnieni byli bowiem głównie młodzi ludzie. Wiele przedsiębiorstw nie przetrwało - w samym tylko Szanghaju w 2022 roku zamknęło się 2000 tys. podmiotów gospodarczych, cztery razy więcej niż w roku 2018.

Chiny mają też problem z modelem gospodarczym. Robotnicy muszą dziś posiadać większe umiejętności, co w przypadku mniej doświadczonych młodych osób jest barierą. Po drugie pokolenie lepiej wykształconych, wychowanych w lepszych warunkach Chińczyków nie chce wiązać swojej przyszłości z ciężką i monotonną pracą - tłumaczy ekspert OSW.

Chiny mają też inne wyzwania przed sobą. Według oficjalnych danych w czwartym kwatale 2023 roku PKB Chin wzrósł o 5,2 proc. rok do roku, wobec oczekiwań na poziomie 5,3 proc.r/r i wzrostu o 4,9 proc.r/r w trzecim kwartale. Produkcja przemysłowa w grudniu zwiększyła się o 6,8 proc r/r (konsensus przewidywał 6,6 proc.), a sprzedaż detaliczna o 7,4 proc.r/r (konsensus: 8,0 proc.).

Te dane nie wróżą zbyt dobrze na przyszłość. "Seria słabszych od oczekiwań danych z Chin potwierdza słabszą koniunkturę w azjatyckiej gospodarce i związane z tym wyzwania dla wzrostu gospodarki światowej w 2024" - piszą analitycy ING.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Ping Pong
3 miesiące temu
Nie karmić Smoka!
LI Na
3 miesiące temu
Jestem z Chin. Te dane o stopie bezrobocia są oczywiście fałszywe.Sądząc po sytuacji mojej rodziny i znajomych, stopa bezrobocia w Chinach musi wynosić ponad 35%. Partia Komunistyczna uwielbia fabrykować fałszywe dane, aby ukryć swoje błędy polityczne. Czarnobyl jest dobrym przykładem.
maxi singiel
3 miesiące temu
Bliżej 50% jest prawdą w Polsce też młodzi już się nie żenią bo i po co to komu
Eligiusz Niew...
3 miesiące temu
Strategiczna współpraca rosyjsko-chińska po 1992 roku przyczyniła się do zahamowania ekspansji SZAP i NATO na świecie. Zachód w początkowym etapie całkowicie zlekceważył ten sojusz, traktując Chiny jako tanią siłę roboczą dla swoich koncernów. Nie znał chińskiej sztuki zarządzania, zwłaszcza przeoczył Sztukę wojenną Sun Tzu. Działania takie, jak te opisane w rozdziałach owego traktatu zarządzania wojskiem zatytułowanych Wyliczenia Wstępne, Uformowanie, Umiejętne wykorzystanie czasu pozwoliły Chińczykom na dojście do pozycji globalnego supermocarstwa. Dziś to one są głównym graczem na arenie międzynarodowej, zaś sojusz państw BRICS, na czele z ChRL i Rosją, stanie się grabarzem państw zachodnich i ich sojuszy. Federacja Rosyjska dzięki sile wojska i służb specjalnych odbudowała się po kryzysie początku lat 1990-tych we współpracy z ChRL. To wojsko rosyjskie utorowało nowy kierunek polityki rosyjskiej, ratując Rosję przed rozpadem i rozbiorem przez mocarstwa zachodnie. Obecnie to parasol chiński umożliwia Rosji odbudowę straconej pozycji na arenie międzynarodowej.
Nie rozumieci...
4 miesiące temu
Osoba nie szukająca pracy to nie jest bezrobotny. Bezrobotni to są ci którzy szukają pracy i jej nie znajdują.