Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Cisza wyborcza – czym jest i kiedy obowiązuje?

2
Podziel się:

Okres przed wyborami – czy to parlamentarnymi, do Europarlamentu, samorządu terytorialnego czy na Prezydenta RP, to czas, kiedy trwa kampania. Aktywnie działają w niej komitety zgłoszone do Państwowej Komisji Wyborczej. Jednak ostatni dzień przed wyborami jest czasem, kiedy żaden z polityków nie agituje – nie nakłania nikogo do oddania swojego cennego głosu na danego kandydata. Dlaczego? Wiąże się to z ciszą wyborczą. Co to jest?

Cisza wyborcza – czym jest i kiedy obowiązuje?
Cisza wyborcza - kiedy się zaczyna i jakie grożą kary za jej złamanie (unsplash.com)

Czym jest cisza wyborcza?

W przeddzień wyborów zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego obowiązuje cisza wyborcza. Co to jest? To czas, w którym zabronione jest prowadzenie szeroko rozumianej agitacji wyborczej. Obejmuje to zakaz:

  • zwoływania zgromadzeń,
  • organizowania pochodów i manifestacji,
  • wygłaszania przemówień,
  • rozpowszechniania materiałów wyborczych. 

W związku z ciszą wyborczą zabroniona jest równocześnie agitacja w lokalach wyborczych oraz na terenie budynku, w którym taki lokal się znajduje. 

Przez pojęcie agitowania wyborczego należy rozumieć publiczne nakłanianie, przekonywanie czy zachęcanie do głosowania przez wyborców w określony sposób. Agitacja nie musi mieć charakteru bezpośredniego. Możliwe jest jej prowadzenie również w internecie. 

Kiedy trwa cisza wyborcza?

Dla rozwiania wszelkich wątpliwości w tym zakresie warto wiedzieć, w jakich odstępach czasowych trwa cisza wyborcza. Kiedy się zaczyna i kiedy kończy? Cisza wyborcza zaczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa aż do jego zakończenia. Wybory zawsze odbywają się w dzień wolny od pracy, czyli w niedzielę, dlatego cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w sobotę i kończy w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych. 

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Osoby, które świadomie lub nawet nieświadomie łamią w czasie ciszy wyborczej zasady ujęte w Kodeksie wyborczym, narażają się na nałożenie kar. Artykuł 498 Kodeksu wskazuje, że prowadzenie agitacji wyborczej w czasie zarządzonej ciszy wyborczej grozi grzywną. 

Osoby, które są świadkiem lub same doświadczają agitacji w czasie ciszy wyborczej, powinny zgłaszać takie wykroczenia na Policję. 

Za naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości w trakcie ciszy wyborczej wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów grożą surowsze sankcje, ponieważ jest to traktowane jako przestępstwo. Może to być kara w wysokości nawet do 1 mln zł. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Prezydent2025
rok temu
Jeszcze nie ma kampanii wyborczej a w programach informacyjnych wszystkich 3 głównych stacji ściek informacyjny o rozmiarach klęski ekologicznej na Odrze latem ubiegłego roku.
Twój nick
rok temu
A co z Jarkiem, który swego czasu publicznie ogłosił zwycięstwo na 15 minut przed końcem ciszy wyborczej?