Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

CPK pobudzi gospodarkę – twierdzą analitycy. O ile nic nie podrożeje a koronawirus ustąpi

357
Podziel się

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego na dłuższą metę może okazać się opłacalna: pobudzi gospodarkę wychodzącą z kryzysu po pandemii. To opinia analityków z firmy finansowo-konsultingowej Kearney.

CPK może się opłacić Polsce - uważają analitycy
CPK może się opłacić Polsce - uważają analitycy (PAP)
bDAjSnLp

O ich raporcie pisze dziś "Rzeczpospolita". Zdaniem analityków Kearney'a Centralny Port Komunikacyjny może wywrzeć szczególny wpływ na rynek pracy oraz wzrost PKB. Uważają oni, że dzięki spadającym po kryzysie cenom usług i towarów budowa może nie być szczególnie droga. A przy okazji pobudzi skostniałą po pandemii gospodarkę.

Dziennik zauważa jednak, że autorzy raportu pracowali na podstawie danych z założeń dostarczonych im przez CPK. Na dodatek Covid-19 ciągle pozostaje zagrożeniem dla tego projektu, bo nie wiadomo czy epidemia ustąpi i kiedy to nastąpi. Jednak w optymistycznym scenariuszu uruchomienie pierwszego etapu inwestycji znanej dziś jako CPK nastąpi w 2027 roku. To na tyle długi czas, że epidemia raczej nie będzie miała wpływu na rynek lotniczy, więc założenia do projektu mogą pozostać aktualne.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6518246250002049v">Budowa CPK. "Rząd nic nie robi, a nas każdy omija"</a>
bDAjSnLr

W ocenie autorów plan budowy CPK jest typowym projektem prorozwojowym, a w polskiej gospodarce ma on wszystkie cechy największej inwestycji infrastrukturalnej w XXI w. „Zasadne jest założenie, iż projekt ten wykazuje potencjał pełnienia roli czynnika pobudzającego wzrost gospodarczy i wychodzenie z kryzysu" – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Analitycy zwracają też uwagę na fakt, że inwestycja kosztująca dziesiątki miliardów złotych i wymagająca zatrudnienia tysięcy ludzi po prostu musi pobudzić gospodarkę.

bDAjSnLx

CPK, czyli Centralny Port Komunikacyjny, ma być wizytówką rządów PiS. Zapowiedź budowy nowego lotniska, a wraz z nim nowych dróg i linii kolejowych, po których pojadą szybkie pociągi, składała jeszcze premier Beata Szydło. Pod koniec 2017 roku rząd przyjął plan budowy CPK i przygotowania do inwestycji mogły ruszyć.

Dzisiaj, po ponad dwóch latach, przygotowania wciąż trwają - mówił w maju w programie Newsroom WP Marcin Horała, minister ds. CPK. I zapewniał, że zwłaszcza teraz, kiedy koronawirus zahamował rozwój gospodarczy, taki projekt jest potrzebny jako stymulator wzrostu PKB.

Jednak brak namacalnych efektów stał się powodem pytań, czy nowe lotnisko w ogóle powstanie i za co pobiera pensje szereg osób związanych z tym rządowym projektem. Ostatnio zwracał na to uwagę Rafał Trzaskowski, który szybko doczekał się ciętej riposty prezesa spółki CPK Mikołaja Wilda.

bDAjSnLy
bDAjSnLS
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(357)
Piotr59
7 miesięcy temu
Lotnisko w Radomiu tez pobudziło gospodarkę w tym mieście 😂
Gorzała
7 miesięcy temu
wielki port lotniczo-komunikacyjny nad Pisią Tuczną - to rzeczywiście pomnik PiS-u, i tylko o to w tym chodzi
Dziadek 23
7 miesięcy temu
Ile to potrwa ????? Elektrownia atomowa w budowie, Port lotniczy w budowie.CPK w budowie.Przekop w budowie.Raport Pana M w pisaniu, a kasa leci z podatków. Polacy nic się nie stało.
bDAjSnLT
Marcin
7 miesięcy temu
Hiszpania przed 2008 też nabudowała sobie lotnisk i autostrad. Wszystko nowe. Włosi i Francuzi im zazdrościli. Potem przyszedł kryzys i okazało się że lotniska i autostrady niczego nie produkują ... i zrobił się dramat.
fizyk
7 miesięcy temu
tyle już było różnych projektów , a żaden nie został zrealizowany , gdzie te mieszkania na tani wynajem , gdzie milion samochodów elektrycznych , gdzie stocznie , gdzie helikoptery dla wojska , gdzie i gdzie ... , obiecanki cacanki , nic nie potrafią dokończyć , to tylko czcze obietnice przed wyborami
...
Następna strona