Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Czarnek zapowiada. 100 tys. nauczycieli straci pracę

73
Podziel się:

- Wchodzi potężny niż demograficzny, zwłaszcza do szkół średnich i to będzie powodowało, że nauczycieli będzie tam za dużo - powiedział Przemysław Czarnek w programie "Gość Radia ZET". Minister edukacji i nauki zapowiada, że w ciągu najbliższych kilku lat pracę straci wiele osób.

Czarnek zapowiada. 100 tys. nauczycieli straci pracę
Przemysław Czarnek zapowiada zwolnienia wśród nauczycieli (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Zwolnienia nauczycieli nastąpią jeszcze nie w przyszłym roku, ale w perspektywie 2-3 lat na 100 proc. tak. Zwłaszcza w szkołach średnich. Wiedzą to dyrektorzy liceów. Choćby takich, jak w Prudniku, którzy nie zatrudniają dodatkowo nauczycieli, wolą dać nadgodziny - wyznał Czarnek na antenie radia.

Polityk dodał, że należy przygotować rozwiązania, które pozwolą nauczycielom szybciej przejść na emeryturę. Zaznaczył, że zwolnienia mogą objąć nawet 100 tys. nauczycieli, a te rozpoczną się w 2024 r. I mogą dotyczyć wszystkich, bez względu na nauczany przedmiot.

- Mniej przychodzi dzieci, to jest mniej WF-u, biologii, chemii, polskiego, fizyki - podkreślał Czarnek.

Nauczycieli i tak brakuje

- Obserwujemy rynek pracy i zauważamy na nim rosnące problemy kadrowe, które dotykają polskie szkoły. Biorąc pod uwagę popyt i podaż kandydatów, to ponad 7 tysięcy wolnych etatów, gdy chętnych do pracy brak jest ogromnym wyzwaniem. Szczególnie biorąc pod uwagę czas, który mamy do ich zapełnienia - mówiła dla money.pl Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
edukacja
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
DRUGI SORT
3 miesiące temu
Może problemy z niedofinansowaniem oświaty by się skończyły, gdyby rządzący mieli OBOWIĄZEK posyłania dzieci do publicznych szkół?! No to jak, farbowani "patrioci" pisowscy? Gdzie uczą się wasze dzieciaki?
NORMALNY RODZ...
3 miesiące temu
Czarnek to grabarz edukacji. To on powinien wylecieć z hukiem! Ba! Nigdy nawet nie powinien zostać ministrem. Zamiast zmniejszać liczebność klas, skoro ponoć będzie mniej dzieci, to chce zwalniać! Zacznij, człowieku od katechetów i kuratoriów, a przede wszystkim od siebie!!!
fru24
3 miesiące temu
Niż demograficzny, wyż ukraiński. Inteligencja tego Pana poziom Zero.
Grubasz
3 miesiące temu
To się wprowadź!!!
Wolna. Szkola
3 miesiące temu
Nareszcie. pracowników. przybedzie
...
Następna strona