Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Czas start. GDDKiA podpisała umowę na likwidację wąskiego gardła na Zakopiance

1
Podziel się:

Skończą się korki na Zakopiance w Libertowie. GDDKiA podpisała umowę na projekt i przebudowę skrzyżowania trasy z lokalnymi drogami, gdzie ruchem steruje sygnalizacja świetlna. Przepustowość się poprawi, ale kierowcy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

Czas start. GDDKiA podpisała umowę na likwidację wąskiego gardła na Zakopiance
Wąskie gardło Zakopianki w Libertowie (Google Maps, LOS)

W połowie lipca pisaliśmy w money.pl, że krakowska GDDKiA jest blisko podpisania umowy na likwidację wąskiego gardła Zakopianki w Libertowie. Chodzi o skrzyżowanie drogi krajowej nr 7 z ulicami Góra Libertowska oraz Świetlistą, gdzie ruchem steruje sygnalizacja świetlna. Obsługuje ruch złożony z kilkudziesięciu tysięcy pojazdów dziennie.

We wtorek (29 sierpnia) doszło do wyczekiwanego przełomu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Kraków podpisała umowę na projekt oraz przebudowę skrzyżowania wraz z trasami lokalnymi.

Zwycięzcą postępowania okazało się Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IBM-Podbeskidzie. Przyjęta przez GDDKiA oferta opiewa na ok. 150 mln zł. Warto dodać, że drogowcy mieli na inwestycję zaplanowany budżet w wysokości ok. 188 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prawda o inflacji wyszła na jaw. "Wtedy trzeba było działać"

Utrudnienia na Zakopiance w Libertowie

Umowa, jak wspomnieliśmy, dotyczy projektu nowej infrastruktury oraz jej budowy. Oznacza to, że fizyczna przebudowa układu drogowego nie ruszy natychmiast. Jak podała money.pl krakowska GDDKiA, początek prac budowlanych zaplanowano na drugi kwartał 2025 r.

Początek robót tradycyjnie spowoduje utrudnienia. Za mniej więcej dwa lata kierowcy w Libertowie napotkają na zwężenia. GDDKiA deklaruje, że ruch będzie utrzymany w trakcie realizacji inwestycji. A ta ma trwać do połowy 2027 r.

Inwestycja zakłada likwidację jednopoziomowego skrzyżowania Zakopianki z ul. Góra Libertowska i Świetlistą. Przecinające DK7 ulice poprowadzone tunelem pod słynną trasą do Zakopanego. Dzięki czemu nie będzie trzeba czekać na zielone światło.

Tunel zostanie zlokalizowany niespełna kilometr na południe od likwidowanego skrzyżowania. Znajdzie się w nim m.in. ciąg pieszo-rowerowy. Natomiast w okolicy dzisiejszego wąskiego gardła GDDKiA zbuduje kładkę dla pieszych. Inwestor zapowiada, że znacząco poprawi również sieć dróg lokalnych wzdłuż Zakopianki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Jak
11 miesięcy temu
niemały wydatek ma się do projektu obwodnicy, który po wybudowaniu odciążyłby wspomniane w artykule skrzyżowanie? Ta przebudowa być może nie jest potrzebna.