Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

Czy można ubezpieczyć się na wypadek koronawirusa

Podziel się:

Raczej nie ma ubezpieczeń wypłacających świadczenie za sam fakt pozytywnego testu na Covid-19 lub stwierdzeniu wcześniej przebytego zakażenia. Są natomiast ubezpieczenia mające w swym zakresie konsekwencje chorobowe koronawirusa, pobyt w szpitalu, inne choroby będące następstwem, czy śmierć. Mając dobrą polisę na życie z opcją chroniącą na wypadek poważnych zachorowań lub pobytów w szpitalu, w sytuacji zakażenia i hospitalizacji możemy liczyć na wypłatę świadczenia.

Renata Stawiczny, Krajowa Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Indywidualnych w Unum Życie TUiR S.A.
Renata Stawiczny, Krajowa Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Indywidualnych w Unum Życie TUiR S.A. (materiały partnera)
Na pytania odpowiada Renata Stawiczny, Krajowa Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Indywidualnych w Unum Życie TUiR S.A.

Co to znaczy dobra polisa? Jakie warunki musi ona spełniać?

Dobra polisa to taka, która przede wszystkim ma szeroki zakres ochrony i minimalną liczbę wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Czyli takich sytuacji, w których firma ubezpieczeniowa nie wypłaci pieniędzy. Im mniej takich zapisów tym lepiej. Jeśli polisa zawiera wyłączenia odpowiedzialności w sytuacji pandemii to dziś ona nam się raczej nie przyda. Dobra polisa to taka, która odpowiada na nasze potrzeby. Bo każdy z nas jest inny, ma inną historię, inne doświadczenia, inne ryzyka. Dlatego tak ważne jest, by kupując polisę na życie lub chroniącą na wypadek chorób wziąć pod uwagę faktycznie to, co nam grozi.

Dziś nam wszystkim grozi koronawirus…

To prawda. I choć niechlubne statystyki dotyczące liczby zakażeń i zgonów rosną, to jednak nadal najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są choroby onkologiczne i kardiologiczne. Koronawirus nie wyparł innych chorób, które mogą się nam przytrafić. A dodatkowo, w związku z obłożeniem szpitali wręcz utrudnił dostęp do służby medycznej, lekarzy specjalistów czy badań profilaktycznych. To często wpływa na czas diagnozy czy udzielonej pomocy, który w sytuacji nagłego zachorowania jest na wagę złota Co więcej, trudność w dostępie do służby medycznej często zmusza pacjentów do poszukiwania pomocy w prywatnej służbie zdrowia…

…a to kosztuje

Otóż to! Kiedy mamy do czynienia z niepewną sytuacją ekonomiczną lub co gorsza utratą pracy w związku z obecną sytuacją czy chorobą, koszt wizyty u specjalisty, wykonania badań czy zabiegów może znacząco obciążyć domowy budżet. A jak wiemy, w sytuacji troski o własne zdrowie wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie i pewnie, że będziemy mogli o siebie zadbać. Nikt nie chce się wówczas martwić o pieniądze.

I tu z pomocą przychodzi ubezpieczyciel?

Dokładnie tak. W sytuacji poważnego zachorowania, osoby ubezpieczone otrzymują świadczenie. W naszej firmie doskonale wiemy, jaki diagnoza może wywołać chaos w życiu pacjentów, dlatego wypłacamy już do 3 dni od złożenia kompletu dokumentów. Co więcej, nasi klienci ubezpieczeni umowami na wypadek choroby kardiologicznej czy onkologicznej otrzymują od nas dostęp do assistance medycznego. To całodobowy numer telefonu, pod którym konsultant pomaga w organizacji badań, konsultacji medycznych, organizuje transport do placówek medycznych.

To taki medyczny concierge?

Trochę tak. Wiemy o tym, że nikt nie ma gotowego planu działania w szufladzie na wypadek diagnozy nowotworu czy udaru. To ogromne obciążenie dla chorego i jego bliskich. Dlatego w ramach naszych usług dodatkowych zapewniamy też pomoc psychologa, rehabilitację, pobyt w sanatorium i wiele innych usług, które zdejmują z rodziny chorego ciężar organizacji pomocy. Oprócz tego ubezpieczony dostaje od nas pieniądze na leczenie, nawet do 500.000 zł.

Ile kosztuje taka polisa i jak długo trzeba być ubezpieczonym, by z niej skorzystać?

Wysokość składki ubezpieczeniowej w polisie uwarunkowana jest wieloma czynnikami: wiekiem ubezpieczonego, ryzykiem ubezpieczeniowym, które szacujemy na podstawie wywiadu medycznego, sposobem życia itp. Zawsze podkreślam, że do dobrania plisy, która zadziała, czyli która zapewni nam pieniądze, potrzebne jest spotkanie z profesjonalnym agentem ubezpieczeniowym. Polisy kupowane z marketu internetowego są zbyt ogólne i mogą nie zadziałać, gdy będziemy potrzebowali pieniędzy. To agent jest w stanie zapewnić takie rozwiązanie, które doskonale dopasuje się do potrzeb klienta i możliwych ryzyk. Dobre ubezpieczenie też działa od razu. To znaczy już od pierwszej składki. Natomiast to co jest ważne, trzeba je wybrać wtedy gdy jest się zdrowym, młodym i paradoksalnie nie myśli się wówczas o ryzykach. Często mówimy, że wśród młodych ludzi jest wielu takich, których stać na polisę i mogą się ubezpieczyć, ale tego nie chcą, a szpitale są pełne tych, którzy chcieliby się ubezpieczyć, ale już nie mogą.

No tak, bo przecież diagnoza wyklucza ubezpieczenie. Trzeba o tym pomyśleć przed ewentualnym zachorowaniem

Dokładnie tak. Diagnoza poważnej choroby wyklucza możliwość ubezpieczenia na tę chorobę, natomiast nie wyklucza ubezpieczenia na życie, które zapewnia środki bliskim na wypadek śmierci lub trwałego inwalidztwa ubezpieczonej osoby. Choć i wtedy choroba wpłynie na wysokość składki. Bez względu jednak na to ile kosztuje ubezpieczenie, jest ono ważnym elementem bezpieczeństwa rodziny.

Czy zauważała Pani wzrost zainteresowania polisami w związku z pandemią?

Z badań przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie Unum Życie wynika, że od 2019 do 2020 roku liczba osób posiadających ubezpieczenia na życie wzrosła o 13 punktów procentowych. W listopadzie 2020 posiadanie polisy na życie deklarowało 57% badanych. Z czego połowa posiada ochronę grupową zapewnianą przez pracodawcę, a pozostała część indywidualną. Dostrzegamy też wzrost świadomości ubezpieczeniowej w społeczeństwie. Kiedyś badani zapytani o to, z jakich źródeł bliscy będą pokrywali zobowiązania finansowe po śmierci głównego żywiciela, najczęściej wskazywali oszczędności. Przy czym kiedy spytaliśmy na jak długo te oszczędności starczą, co trzeci respondent wskazywał, że na niecały miesiąc, a 38% respondentów stać było na maksymalnie 3 miesiące. Co piąty badany miał zgromadzone środki na okres 6 miesięcy. Kiedy o to samo zapytaliśmy w listopadzie 2020 roku niemal co drugi badany miał trudności z oszacowaniem na jak długo starczy mu oszczędności. To uwidacznia, w jak niepewnym otoczeniu dziś żyjemy i jak wszyscy potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa, również tego finansowego.

Czy to główny powód, dla którego Polacy sięgają po polisy na życie?

Ten oraz troska o bliskich. Jesteśmy niezwykle rodzinnym narodem. Kiedy zapytaliśmy Polaków, co dziś wywołuje ich największy niepokój, niemal połowa wskazała na zdrowie bliskich. Nie swoje. Bliskich. Co trzeci respondent obawia się o przyszłość swoich dzieci, dopiero na kolejnym miejscu pojawiło się wskazania „moje zdrowie”. Martwimy się też o utrzymanie pracy i możliwość zarabiania pieniędzy (26% wskazań), a to znaczy, że bezpieczeństwo finansowe jest dla nas ważne. Polisy na życie właśnie na te obawy odpowiadają.

Ale też mamy narodowy opór przed kupowaniem nienamacalnych rzeczy…

Kupując polisę, kupujemy obietnicę, która się ziści wtedy gdy los doświadczy nas najmocniej. Nikomu nie życzymy takich chwil, ale nikt tez nie ma gwarancji, że w jego życiu nic nigdy złego się nie wydarzy. A kiedy się wydarzy to lepiej jednak mieć w szufladzie polisę, z której otrzymamy potrzebne pieniądze i przez ten kryzys będziemy mogli przejść mniej boleśnie, mniej się martwiąc, mieć dostęp do leczenia, lekarzy, badań. Mieć pieniądze na zobowiązania finansowe, kredyty, opłaty. Mieć przede wszystkim spokój ducha i środki na walkę z chorobą. Po to są ubezpieczenia.


Unum Życie TUiR S.A. (www.unum.pl) jest częścią Grupy Unum. W Polsce oferuje grupowe i indywidualne ubezpieczenia na życie o jednym z najszerszych na rynku zakresów ochrony, opierając się na wyjątkowej trosce o klienta. . W 2020 roku spółka wypłaciła klientom w najtrudniejszych chwilach ich życia w sumie 122,8 mln PLN.

Unum Życie tworzy przyjazne, oparte na szacunku środowisko pracy, w którym każdy może odnieść sukces rozwijając się realizując swój potencjał. Tak wysokie standardy zarządzania zyskały uznanie niezależnych instytucji, które przyznały spółce tytuły Najlepszy Pracodawca 2005, 2006, 2009, 2010, 2012, 2018, 2019, 2020, HR Najwyższej Jakości 2017, 2018, 2019, 2020, Gazeta Finansowa: Najlepszy Pracodawca 2019, 2020 i Inspiratorzy Biznesu – Najlepszy Pracodawca w 2018.

Spółka prezentuje najwyższe standardy współpracy na rynku finansowym, uhonorowane wielokrotnie nagrodą Etyczna Firma, Super Etyczna Firma 2018-2020, a w 2017 i 2019 roku tytułem Firma Przyjazna Klientowi oraz Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa, a także wyróżnieniem Fair Play w 2013, 2014 i 2015.

Grupa Unum (www.unum.com) to jeden z liderów w zakresie ochrony finansowej w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Tworzą ją spółki Unum US, Colonial Life, Unum UK oraz Unum Życie. Portfolio Unum obejmuje grupowe oraz indywidualne ubezpieczenia ochronne zapewniające dochód w wypadku niezdolności do pracy, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia wypadkowe i zdrowotne. W 2019 r. grupa odnotowała przychody w wysokości 12 miliardów USD i wypłaciła klientom 7,5 miliardów USD świadczeń.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.