Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|

Czy rzeczywiście lubisz swoją pracę? Jest metoda, która może pomóc ci się o tym przekonać

2
Podziel się:

Jak pomóc sobie w przygotowaniach do rozmowy ewaluacyjnej w pracy, podczas której mamy przedstawić nasze dokonania? Jest prosty sposób, który ułatwia ocenę tego, jak naprawdę radzimy sobie z obowiązkami i czy rzeczywiście lubimy to, co robimy. Opisuje go serwis CNBC Make It.

Czy rzeczywiście lubisz swoją pracę? Jest metoda, która może pomóc ci się o tym przekonać
Nie wiesz, czy lubisz swoją pracę? "Metoda 5-15" może pomóc ci znaleźć odpowiedź na to pytanie (Getty Images, Franziska & Tom Werner)

Koniec roku jest czasem podsumowań i przemyśleń. Analizujemy to, co udało nam się dokonać na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, również w kwestiach zawodowych. Serwis CNBC Make It opisuje ciekawy sposób na to, by pomóc sobie odpowiedzieć na pytanie, czy praca, którą wykonujemy, rzeczywiście nas satysfakcjonuje.

Sztuczkę, o której mowa, wykorzystuje Shonna Waters, wiceprezes platformy coachingowej BetterUp. Nazywa ją "metodą 15-5". Jej zasady są proste. W każdy piątek Waters poświęca 15 minut swojego czasu, by ocenić kończący się tydzień pracy. Skalą, którą przyjmuje, są liczby od 1 do 5.

Waters mówi CNBC Make It, że ocena nie powinna dotyczyć produktywności. Zamiast tego ma skupiać się na odczuciach co do obowiązków, którymi zajmowaliśmy się w danym tygodniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy trudne momenty życiowe mogą być motorem napędowym kariery?

Najniższa ocena oznacza, że "praca, którą wykonałeś w tym tygodniu, nie naładowała cię pozytywną energią", natomiast gdy oceniasz swój tydzień na "5", "jesteś niezwykle dumny z tego, co udało ci się osiągnąć i jaki wpływ wywarło to na twój zespół, firmę lub klientów" – czytamy w artykule.

Kluczowym elementem takiej samooceny jest to, by za każdym razem dokładnie uzasadnić swój wybór – dzięki temu łatwiej będzie nam dostrzec pewnego rodzaju "schematy". Jak radzi autorka artykułu, warto też odnotować, gdy w życiu osobistym wydarzy się coś, co może wpłynąć na twoją cotygodniową samoocenę.

Przyglądając się zbiorczo swoim ocenom, możemy m.in. zaobserwować, że niektóre z elementów naszej pracy szczególnie nam służą, a z kolei pozostałe z nich – wręcz przeciwnie. Jest to cenna wiedza, dzięki której możemy m.in. zdecydować o kierunku, w jakim powinna potoczyć się nasza kariera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Gość
rok temu
Ocena nie powinna dotyczyć produktywności jak to się tylko liczy xD
Jerzy
rok temu
Tak można też oceniać każdy dzień w oparciu o własne kryteria i okresowo dokonywać podsumowania. Ta metoda nic nowego nie wnosi i szkoda tekstu na zbędną treść.