Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Czym jest odpowiedzialność dyscyplinarna pracownika?

1
Podziel się:

Umowa o pracę wiąże zatrudnionego z przedsiębiorcą, pomiędzy którymi nawiązywany jest stosunek pracy. Charakteryzuje się ona podległością pracowniczą, czyli stwarza konieczność podporządkowania się osoby zatrudnionej wobec przełożonego. Pracownik ponosi odpowiedzialność za wykonywane zadania zawodowe. Kiedy można mówić o jego odpowiedzialności dyscyplinarnej?

Czym jest odpowiedzialność dyscyplinarna pracownika?
Odpowiedzialność dyscyplinarna ponoszona jest z reguły przez przedstawicieli konkretnych zawodów. (unsplash)

Czym jest odpowiedzialność dyscyplinarna?

O odpowiedzialności dyscyplinarnej pracownika można mówić w momencie, gdy naruszy on obowiązki natury ustawowej. Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia w razie nieprawidłowo wykonywanych zadań służbowych lub braku ich wykonywania. W przypadku odpowiedzialności dyscyplinarnej musi dojść do naruszenia obowiązków pracowniczych, ale wynikających z innych ustaw niż Kodeks pracy. To ustawy regulujące konkretne zawody. 

Odpowiedzialność dyscyplinarna jest związana z tym, że pracownik powinien przywrócić porządek w procesie wykonywania zadań. W parze z tym może iść zastosowanie przez przedsiębiorcę odpowiedniej kary porządkowej. 

Zgodnie z art. 108 § 1 i 2 Kodeksu pracy pracownikowi za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie wykonywania obowiązków, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w przedsiębiorstwie oraz usprawiedliwiania nieobecności w firmie grozi nałożenie przez pracodawcę:

 • kary upomnienia,
 • kary nagany.

W szczególnych przypadkach zastosowana może być również kara pieniężna. 

Kto ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną?

Odpowiedzialność dyscyplinarna ponoszona jest z reguły przez przedstawicieli konkretnych zawodów. W szczególności mowa jest tu o profesjach zaufania publicznego, takich jak:

 • urzędnik służby cywilnej,
 • prokurator,
 • adwokat,
 • radca prawny,
 • urzędnik państwowy,
 • policjant,
 • lekarz itp. 

Przedstawiciele takich profesji ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną z uwagi na fakt, że powinni wykonywać swoje obowiązki w szczególny sposób. Prawnicy czy lekarze mają własne zasady etyki zawodowej, a ich złamanie może spowodować, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. 

Odpowiedzialność dyscyplinarna policjanta jest usankcjonowana prawnie na mocy ustawy o Policji. Stanowi ona, że naruszeniem dyscypliny służbowej jest czyn policjanta, który polega na zawinionym przekroczeniu uprawnień lub niewykonaniu obowiązków, jakie wynikają z przepisów prawa lub rozkazów i poleceń wydanych przez przełożonych uprawnionych na podstawie takich przepisów. Odpowiedzialność dyscyplinarną poniesie np. policjant, który:

 • odmówi wykonania rozkazu czy polecenia służbowego,
 • utraci broń czy amunicję lub odznakę,
 • stawi się na służbę pod wpływem alkoholu czy środków odurzających,
 • przekroczy swoje uprawnienia.

Karą towarzyszącą odpowiedzialności dyscyplinarnej może być przeniesienie na niższe stanowisko, nagana, nagana z ostrzeżeniem czy nawet wydalenie z pracy. 

Czym się różni odpowiedzialność dyscyplinarna od odpowiedzialności porządkowej?

O obu rodzajach odpowiedzialności pracowniczej mówić w przypadku nieprzestrzegania przez daną osobę pewnych zasad obowiązujących w zakładzie pracy. Jednak o ile w przypadku odpowiedzialności dyscyplinarnej obowiązuje ona zatrudnionych wykonujących pracę o szczególnym charakterze, o tyle odpowiedzialność porządkową ponoszą właściwie wszyscy pracownicy z tytułu nieprzestrzegania ustalonej organizacji i porządku w procesie wykonywania zadań. 

Czy odpowiedzialność dyscyplinarna dotyczy wszystkich pracowników?

Nie, ponoszą ją jedynie osoby wykonujące zawód lub należące do grup zawodowych, od których wymagana jest szczególna staranność w zakresie realizowania swoich obowiązków i szczególna nieskazitelność charakteru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Szybki
1 tyg. temu
Tylko To co piszecie Mój drogi Money jest Tylko Stosowane w Teorii.Bo większość naruszeń jest zamiatana tzw pod dywan i nie chodzi że Głosowałem na Partię Rządząca.Korupcja,Kolesiostwo to grzechy Wszystkich Partii.Mam Nadzieję że Że Wreszcie Nastanie Kiedyś Prawdziwy Przywödca Który weźmie Wszystkich Za Mordy za Przeproszeniem.Wierze że Ja Będę Tym Przywödca.Oczywiscie się Śmieje.Pozdrawiam Państwa.Akurat jestem Po Fajnym Pikniku Swojej Kochanej Firmy.