Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Czyste Powietrze" po nowemu. Nabór wniosków do programu w ruszy połowie maja

Od 15 maja ruszy nabór wniosków do zmodyfikowanego programu "Czyste Powietrze". Ministerstwo klimatu deklaruje, że zmiany, które zaszły, uproszczą Polakom proces nabywania dofinansowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
"Czyste Powietrze" po nowemu ruszy w połowie maja.

- Wypracowaliśmy uproszczenia w "Czystym Powietrzu", które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce - powiedział pełnomocnik rządu ds. programu "Czyste Powietrze" i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Piotr Woźny, cytowany w komunikacie.

Piotr Woźny wymienił liczne organizacje i urzędy, które były zaangażowane w aktualizację programu. Były to m.in. przedstawiciele rządu, samorządów, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, sektor bankowy i alarmy smogowe.

Chętni do skorzystania z programu po nowemu, otrzymają wsparcie do kwoty 20 tys. złotych. Natomiast w przypadku, gdy inwestycja obejmie np. pompę ciepła, czyli efektywniejsze źródło ogrzewania, wtedy beneficjent może liczyć na wsparcie w wysokości do 25 tys. złotych. Z kolei dofinansowanie na panele fotowoltaiczne wyniesie do 30 tys. złotych.

Zobacz też: Polacy ruszyli po mieszkania. "Bo wyjęli gotówkę z banku"

"Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych" - widnieje w komunikacie.

Ministrowie sprzeczają się o węgiel i źródła energii elektrycznej
Sprzeczka na szczycie. Ministrowie pokłócili się o węgiel i prąd

NFOŚiGW, wraz z wojewódzkimi funduszami, bankami i alarmami smogowymi, w ostatnich dniach przetestował nowy formularz wniosku do programu. Miało to na celu sprawne wdrożenie zmian w "Czystym Powietrzu", które obejmują m.in. "możliwość łączenia dofinansowania oferowanego przez program z dofinansowaniem z gminnych programów ograniczania niskiej emisji".

Z programu Czyste Powietrze można będzie dostać nawet 100-proc. zwrot kosztów wyłożonych na nowy piec czy ocieplenie domu.
Rząd dopala program Czyste Powietrze. Remontujesz dom? Państwo da ci nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

"W ten sposób 'Czyste Powietrze' staje się wspólnym mianownikiem programów finansujących walkę z niską emisją, a gminy uzyskują możliwość tworzenia własnych programów uzupełniających finansowanie otrzymywane z 'Czystego Powietrza'" - czytamy dalej.

- Będziemy przyglądali się temu, jak wnioskodawcy wdrażają się w nowe zasady, które przyspieszą tempo realizacji tego strategicznego dla Polski programu - powiedział Piotr Woźny.

Na wyposażeniu stołecznych strażników są dwa "smogowe" drony. I nie ma słowa przesady w stwierdzeniu, że pracują na pełen etat i dodatkowo robią sporo nadgodzin.
Latające cudo za prawie 200 tys. zł. Byłam ze strażą miejską na kontrolach "kopciuchów"

Jeszcze przed uruchomieniem naboru wniosków na nowych zasadach, na portalu gov.pl ma pojawić się odpowiednia podstrona programu. Na początku chętni znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Pod koniec maja ma natomiast pojawić się ogólnopolska odsłona e-wniosków na gov.pl.

Natomiast Komisja Wspólna Rządu i Samorządu otrzymała już do zaopiniowała projekt ustawy, który przewiduje większe wsparcie dla mniej zamożnych gospodarstw domowych.

Smog to domena dużych miast? Badanie pokazuje coś zgoła odwrotnego.
Smog. Te miasta w Polsce mają najbardziej zanieczyszczone powietrze

"Do podwyższonego poziomu dofinansowania - do 37 tys. złotych - uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 złotych (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 złotych (gospodarstwa jednoosobowe)" - podano.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-04-2020

grooNo jasne rodzina z dochodem 1,5 k na głowę będzie wywalać 15-20 k na panele.. w łeb się puknijcie pisie osły... ruszyła druga edycja boi pierwsza też … Czytaj całość

01-05-2020

maq1Te grosze, które oferują normalnie zarabiającym ludziom to kpina. Z kolei ludzie biedni, mają najpierw wybulić kilkadziesiąt tysięcy i łaskawie czekać … Czytaj całość

30-04-2020

EcoA gdzie bedzie stala elektrownia weglowa wspierajaca to badziewie?

Rozwiń komentarze (14)