Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Dariusz Piontkowski nowym ministrem edukacji narodowej. Kim jest zastępca Anny Zalewskiej?

9
Podziel się:

Dariusz Piontkowski, szef podlaskich struktur PiS, został we wtorek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na zastępcę Anny Zalewskiej. Podpowiadamy, czym zajmował się do czasu nominacji nowy minister edukacji narodowej.

Dariusz Piontkowski powołany na ministra edukacji narodowej
Dariusz Piontkowski powołany na ministra edukacji narodowej (PAP)

W Pałacu Prezydenckim we wtorkowe przedpołudnie nominacje odebrało kilku nowych ministrów. - Gratuluję i dziękuję - zwrócił się do nowych ministrów prezydent Andrzej Duda. - To wielki trud i odpowiedzialność - stwierdził.

Wśród nowopowołanych znalazł się Dariusz Piontkowski, dotychczasowy szef podlaskich struktur PiS. Na stanowisku ministra edukacji narodowej zastąpi on ustępującą Annę Zalewską, która po przeprowadzeniu reformy oświaty została wybrana do Parlamentu Europejskiego.

Dariusz Piontkowski z wykształcenia jest magistrem historii. Ukończył w 1988 r. studia na Wydziale Humanistycznym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Odbył też studia podyplomowe: menedżerskie (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku), z zarządzania kadrami w administracji publicznej (Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku) i z zarządzania oświatą (UwB).

Zobacz także: Zobacz: Rekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie w rządzie PiS

Nowo powołany szef resortu edukacji, przez ponad 20 lat pracował jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Piontkowski od 1990 r. działał w Porozumieniu Centrum, następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W latach 1994-2007 zasiadał w białostockiej radzie miasta. W przedterminowych wyborach do sejmiku podlaskiego w 2007 uzyskał mandat radnego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

W maju tego samego roku po zawiązaniu koalicji przez PiS i PSL został powołany na urząd marszałka województwa. Funkcję tę sprawował do 15 stycznia 2008 r.

W wyborach do Sejmu w 2011 został wybrany na posła VII kadencji. Został członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia. Cztery lata później z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję. W lutym 2019 został przewodniczącym struktur PiS w województwie podlaskim.

We wtorek Dariusz Piontkowski na stanowisku ministra edukacji narodowej zastąpił Annę Zalewską, która kierowała resortem od 2015 roku.

Zgodnie z wypowiedziami, Dariusz Piontkowski jest zwolennikiem dotychczasowej polityki edukacyjnej rządu. Jego zdaniem reforma oświaty przeprowadzona przez Annę Zalewską była potrzebna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Zorro 007
3 lata temu
Biedny czlowiek ,bedzie musial posprzatac te ,, Stajnie Augiasza" ktora pozostawila po sobie ,,Minister" Zalewska!!
Vv
3 lata temu
Dramat
Ccc
3 lata temu
A co można odebrać nieudolnym ministrom ?
Zed
3 lata temu
Po jego fizis nie spodziewałbym się niczego dobrego
rębacz
3 lata temu
co za pytanie to jest bolszewicko pisowski talib