Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dekret Bieruta pod lupą ministerstwa. "Trwają intensywne prace analityczne"

Nim powstanie specjalna ustawa reprywatyzacyjna, resort sprawiedliwości analizuje sprawy dotyczące mienia prywatnego znacjonalizowanego w okresie PRL na podstawie tzw. dekretu Bieruta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Trwa ustalanie majątku znacjonalizowanego w okresie PRL-u. (Fot: jacek_kadaj)

"Dokonanie kompleksowych ustaleń w tej sprawie jest z kolei niezbędnie dla opracowania szczegółowych założeń aktu prawnego, który miałby uregulować całościowo problematykę restytucji omawianego mienia, czyli tzw. ustawy reprywatyzacyjnej" - to odpowiedź jaką udzielił na interpelację poselską sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Zaznaczył w niej, że w chwili obecnej Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi intensywne prace analityczne dotyczące "ustalenia wielkości i charakterystyki mienia prywatnego znacjonalizowanego w okresie PRL. Działania te polegają w szczególności na gromadzeniu danych o liczbie toczących się (...) postępowań, dotyczących skutków obowiązywania aktów prawnych, na mocy których dokonywano nacjonalizacji po 1944 r."

Dekret Bieruta. TK wydał decyzję w sprawie zwrotu warszawskich gruntów

Wśród nich jest dotyczący warszawskich nieruchomości tzw. dekret Bieruta. Przypomnijmy, że na podstawie tego słynnego dokumentu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy, na własność ówczesnej gminy Warszawy przeszły wszystkie grunty znajdujące się w przedwojennych granicach miasta.

Wszyscy dotychczasowi właściciele gruntów i ich spadkobiercy mogli złożyć wnioski o przyznanie im wieczystej dzierżawy z symbolicznym czynszem albo prawa zabudowy. Był to odpowiednik dzisiejszego użytkowania wieczystego. Spora część tych wniosków została odrzucona, a dawni właściciele stracili swoje nieruchomości.

Jak podkreśla w odpowiedzi na interpelację wiceminister Kaleta, do czasu aż ministerstwo nie zakończy analizy, nie ma "możliwości precyzyjnego określenia harmonogramu prac legislacyjnych, dotyczących uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej". Z tych samym względów resort nie jest wstanie dookreślić szczegółowych regulacji prawnych, które miałyby się znaleźć w projekcie ustawy reprywatyzacyjnej.

Dekret Bieruta. Kiedy zwrot, a kiedy odszkodowanie?

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceminister Kaleta zastrzegł, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje polityczne o uruchomieniu kolejnej po projekcie z 2017 r. ścieżki legislacyjnej dla kwestii restytucji mienia prywatnego znacjonalizowanego przez władze komunistyczne.

To oznacza, że kwestia dochodzenia praw i odszkodowań osób, które w wyniku dekretu utraciły swoje mienie na rzecz państwa jeszcze się odsunie w czasie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

PolakMoże w końcu Polska odda, to co komuniści w jej imieniu ukradli.

13-03-2020

werkomunisci nie tylko okradli dekretem bieruta w Warszawie ale w całej Polsce nacjonalizując wielkie gospodarstwa , dwory , dworki , rozparcelowanie … Czytaj całość

13-03-2020

werkomunisci okradali w całej Polsce , nie tylko w Warszawie

Rozwiń komentarze (57)