Notowania

uokik
18.01.2019 12:10

DNB Bank zwróci pieniądze za wyższą marżę. Decyzja UOKiK

Klienci DNB Banku dostaną zwrot pieniędzy za wyższą marżę i podwyższone opłaty za konto. Taką decyzję podjął UOKiK po zbadaniu, jak bank przestrzega zasad promocji kredytów hipotecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes UOKiK Marek Niechciał (Fot: Mariusz Gaczyński)

UOKiK badał sprawę po otrzymaniu skarg na zachowanie banku.

Zobacz: Walka z nieuczciwymi firmami trwa. Wcisną ci wszystko

DNB Bank uznał, że kredytobiorcy nie dotrzymali warunków promocji, na podstawie której płacili mniejsze raty. Zgodnie z umową, musieli zasilać konto konkretną kwotą (np. 5 tys. zł) co miesiąc lub utrzymywać ustalone oszczędności (np. 100 tys. euro). Wiele osób przelewało pieniądze z innego konta prowadzonego przez DNB. Jednak bank uznawał jedynie przelewy z zewnętrznych źródeł i w efekcie bez żadnego ostrzeżenia - podwyższał marżę.

Praktyka - jak podał UOKiK w komunikacie - rozpoczęła się na początku 2015 r. i trwa do dziś.

– Przeanalizowaliśmy regulaminy promocji i ustaliliśmy, że nie zastrzegały one, że przelewy muszą zostać zrobione z kont w innych bankach. Tym samym kredytobiorcy mogli spełniać warunki promocji i mogli płacić niższe raty – uważa Marek Niechciał, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

DNB podwyższył też opłatę za konto Personale z 18 do 22 zł. Osoba, która je założyła, mogła liczyć na korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego. Gdy jednak nie zgadzała się z wyższą opłatą i chciała wypowiedzieć umowę o prowadzenie konta, narażała się również na podwyższenie oprocentowania kredytu hipotecznego. Zastrzeżenia UOKiK wzbudziły negatywne konsekwencje finansowe, które w tym wypadku mieli ponosić konsumenci.

W efekcie postępowania UOKiK bank przywróci niższą marżę promocyjnych kredytów hipotecznych, a także niższą opłatę za konto Personale oraz zwróci różnicę wynikającą z pobrania wyższych opłat.

UOKiK przypomina, że obecni klienci dostaną automatycznie zwrot pieniędzy, ale byli klienci muszą złożyć wniosek do banku w ciągu 6 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2019

PawełWreszcie UOKiK zabrał się za kontrole oszustów !!! Oby nie pozostał na tym jednym oszukującym banku !!!!

18-01-2019

TyrolBandycki rzad, bandyckie banki i głupi polacy

18-01-2019

stalHucpa!!!! Od 2015 roku kiedy to pis zaczal swoje panowanie...

Rozwiń komentarze (31)