Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Dodatek do emerytury dla stulatków. ZUS wypłaca 2 tys. świadczeń, będzie 124 tys.

296
Podziel się:

4,3 tys. zł brutto co miesiąc - to dodatek honorowy dla seniorów, którzy przekroczyli 100 lat życia. Jak wynika z informacji money.pl, ZUS wypłaca w tej chwili takich świadczeń 2,2 tys. Do końca wieku będzie… o 100 tys. więcej.

Tekla Juniewicz skończyła 114 lat. Od 14 pobiera świadczenie honorowe z ZUS
Tekla Juniewicz skończyła 114 lat. Od 14 pobiera świadczenie honorowe z ZUS (East News)
bEsqtkcB

Tekla Juniewicz to najstarsza żyjąca Polka. Urodziła się 114 lat temu - właśnie w 1906 roku. Juniewicz to jednocześnie piąta najstarsza mieszkanka Europy. Gdy się rodziła, bojówki Polskiej Partii Socjalistycznej przeprowadzały zamachy na rosyjskich urzędników. W drodze do swojej willi zginął m.in. szef policji w Królestwie Polskim, które z wolną Polską nie miało nic wspólnego. Było w pełni zależne od cara Rosji, jeszcze przez kilkanaście kolejnych lat.

Państwo polskie odrodziło się, dopiero gdy Juniewicz miała 12 lat. Polaków było wtedy o 10 mln mniej niż dziś, a jak wynika z prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w przyszłości liczba stulatków w Polsce będzie znacząco rosnąć.

W 2040 roku będzie ich 20,4 tys. W 2060 r. liczba ta podskoczy do 66,8 tys. Za sześć dekad, czyli w 2080 roku, osób powyżej 100. roku życia będzie już 124,2 tys. Dożycie do tego okrągłego wieku to jeden… ze sposobów na powiększenie sobie emerytury. Każdy stulatek otrzymuje tzw. świadczenie honorowe. Wypłacane jest co miesiąc, oprócz normalnej emerytury.

bEsqtkcD

Zobacz także: Tarcza finansowa będzie przedłużona?

Od 1 marca 2020 roku to 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto, dwa lata temu 3 536 zł.

Świadczenie honorowe jest przyznawane przez ZUS od 1972 roku. Nie trzeba o nie występować, nie trzeba składać wniosku (o ile jest się emerytem lub rencistą). Tylko osoby, które nie mają żadnej styczności z Zakładem, powinny się po środki zgłosić. Świadczenie jest przyznawane automatycznie po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

bEsqtkcJ

Jak wynika z informacji money.pl, w tej chwili takie środki z ZUS otrzymuje 2,2 tys. osób w Polsce. To dane za czerwiec 2020 roku.

Część świadczeń wypłaca również KRUS (zwykle około 1 tys. osób) oraz Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych (po kilkadziesiąt osób). Aktualnych danych z tych instytucji jednak nie ma.

Wysokość dodatku jest taka sama dla ubezpieczonych w ZUS i KRUS i ustalana jest na podstawie tzw. kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat.

Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Ustala się ją corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

bEsqtkcK

Od tej kwoty pobierany jest podatek dochodowy, czyli na rękę emeryta zostanie w tej chwili niecałe 3,5 tys. zł. Kwota ta nie podlega waloryzacji, czyli do końca życia jest wypłacana w tej samej wysokości.

Świadczenie to dostają także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty.

Co ciekawe, według GUS osób w wieku powyżej 100 lat jest… więcej niż osób pobierających świadczenia dla 100-latków. Jak już pisaliśmy w money.pl, oznacza to, że albo dane którejś z instytucji są nieprecyzyjne, albo świadczenia nie dostaje część uprawnionych. Prawdopodobnie mogłoby chodzić o tych, którzy nie byli ubezpieczeni w żadnej z tych instytucji i wniosku nie złożyli.

bEsqtkcL

Dla przykładu, na Dolnym Śląsku mieszka obecnie 176 osób, które mają więcej niż sto lat. W Legnicy żyje 18 ponad stuletnich osób, w Wałbrzychu 54, a we Wrocławiu 104. ZUS przewiduje, że w 2035 roku na honorowe świadczenia wydawać będzie już 626,5 mln zł w skali całego kraju.

Dodatkowe świadczenie pani Tekli, które wyliczono w 2006 roku, wynosi 1977,20 zł brutto, czyli 1692,20 zł na rękę (nie podlega waloryzacji). W ciągu czternastu lat zebrała 284 tys. zł dodatkowego świadczenia. Gdyby z kolei jej prawo do dodatku było ustalone dziś – w ciągu 14 lat uzbierałaby 588 tys. zł. I to bez odsetek.

bEsqtkde
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(296)
olo
rok temu
jak wzrośnie liczba beneficjentów to zabiorą lub zmniejszą to świadczenie
aQQ
rok temu
Do końca wieku ? Czy ludzkość w ogóle dotrwa do kończ wieku ? WĄTPIĘ !!!! Polski nie będzie na pewno !
malak
rok temu
Juz CONVID_19 to zalatwi, ze nie bedzie takiej potrzeby...
bEsqtkdf
mysz18
rok temu
A ŻEBY KOMUŚ DAĆ ,TO DRUGIEMU TRZEBA ZABRAĆ!!! A więc małżonkowie którzy pracowali po 40 lat ,jedno z nich umiera ,a drugie chce przejść na wyższe świadczenie,to ZUS kradnie jedno całe wypracowane świadczenie ,a z wyższego kradnie jeszcze 20%.W sumie kradnie się człowiekowi pracy 120% wypracowanego kapitału emerytalnego w małżeństwie.W imię ustaw rządowych i ZUS osobę pracującą traktuje się jakby nigdy nie pracowała i wrzuca się taką do wora rent rodzinnych w wieku emerytalnym i wypracowanym kapitałem emerytalnym. Hipokryzja i upodlenie ludzi pracy,gdzie inna osoba nie pracująca pobiera taką rentę już na 10 lat przed swoim wiekiem emerytalnym.
Aleksander Wi...
rok temu
Artykuły ewidentnie jątrzący i nastawiajacy przeciwko stulatków oraz nawołujący do likwidacji tego dodatku. Wredny autor skrupulatnie wyliczył ile pani Tekla zebrała kasy a ile zebralaby wg nowej stawki. Wstyd za taką nagonkę. Ale nie ma co się dziwić jeśli wiadomo jaka nacja finansuje ten portal.
...
Następna strona