Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Dodatek węglowy do zmiany. Rząd myśli o ważnej korekcie

229
Podziel się:

Samorządowcy uważają, że ustawowy 30-dniowy termin na obsługę wniosku o dodatek węglowy jest za krótki, tym bardziej że za chwilę na gminy spadnie obsługa kolejnych dodatków osłonowych na inne paliwa. Ministerstwo Klimatu rozważa więc wydłużenie terminu do 60 dni - informuje prawo.pl.

Dodatek węglowy do zmiany. Rząd myśli o ważnej korekcie
Samorządy, na które zrzucony został obowiązek przyjmowania i rozpatrywania wniosków o dodatek węglowy, alarmują, że przewidziany w ustawie termin jest za krótki (Adobe Stock, ChemiQ)

Przypomnijmy: ustawa o dodatku węglowym przewiduje dopłatę w wysokości 3 tys. zł. Przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Nabór wniosków ruszył 17 sierpnia. Zgodnie z ustawą, wniosek o wypłatę dodatku trzeba złożyć do 30 listopada, a pieniądze wypłacane powinny być w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Samorządy, na które zrzucony został obowiązek przyjmowania i rozpatrywania wniosków, alarmują, że przewidziany w ustawie termin jest za krótki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński zapewnia, że węgla starczy dla wszystkich. "Jemu i rządowi nie zabraknie"

Dodatki węglowe. Będą zmiany w ustawie?

Jak wskazuje serwis prawo.pl, Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przyjęło już ponad 5,6 tys. wniosków. "Dziennie wpływa 300-400. Pod budynkiem codziennie kłębi się tłum liczący kilkaset osób, który chce złożyć wniosek o dodatek węglowy. A obsada centrum liczy 14 osób" – czytamy.

Agnieszka Łukasik, dyrektor Centrum, mówi, że codziennie wraz z jej zastępczynią przez cztery godziny stoją przed drzwiami urzędu.

Wydajemy wnioski, zaświadczenia, informujemy. Pracujemy już po godzinach. A przecież nie zajmujemy się tylko dodatkami węglowymi. Musimy realizować świadczenia rodzinne i inne świadczenia, przy których realizacji też jesteśmy zobowiązani do utrzymania terminów ustawowych. Termin 30 dni na rozpoznanie wniosku, jaki nakłada na nas ustawa o dodatku węglowym, jest niewykonalny – mówi wprost.

Dodatkowo obsługę wniosków wydłuża to, że wiele z nich wypełnionych jest błędnie, część jest niezgodna z danymi w centralnej ewidencji emisyjności budynków. Co więcej, niektórzy wycofują już złożone wnioski i składają je po raz kolejny już jako gospodarstwa jednoosobowe, aby otrzymać większą kwotę.

Nawet rząd wydaje się dostrzegać problem. Podczas spotkania ze Związkiem Miast Polskich Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora departamentu elektroenergetyki i gazu w resorcie klimatu, poinformowała, że rozważana jest nowelizacja przepisów o dodatku węglowym tak, aby uszczelnić system. "Jednym z nowelizowanych przepisów ma być ten o wydłużeniu z 30 do 60 dni terminu na wypłatę dodatku przez gminę" – informuje prawo.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(229)
dsds
rok temu
dacie radę, kiedy na siłę nadawano PESEL Ukraińcom to podbierano kobiety z innych wydziałów różnych urzędów i płacono im naprawdę dobre pieniądze. Jeżeli nie zobaczę za miesiąc pieniędzy na koncie lub węgla na składach to nie tylko Kurski zakończy karierę
Polak
rok temu
Teraz wyjdzie prawda o biedzie w Polsce. Młode małżeństwa nie maja swoich mieszkań i mieszkają razem z rodzicami w domu jednorodzinnym. Tworzą osobne gospodarstwa domowe, wiec w czym problem? Maja prawo pisać o dodatek ,bo też kupują węgiel do wspólnego pieca. Tu nie ma kombinatorstwa.
OTUA
rok temu
Znowu bubel nikt nie sprawdza składam wniosek na węgiel żona na gaz babcia na kominek dziadek na prąd głupota ludzka rozdawanie teraz to przesadzili
JGr
rok temu
Kupiłeś w 21r węgiel jesteś w ewidencji ,swoje dane musiałeś podać i problem rozwiązany
Piki
rok temu
A Prezes Złozył 2 wnioski Drugi na kota. Bo kot w wili na górze.
...
Następna strona