Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Dodatkowe pieniądze na wakacje. Tyle mogą dostać zatrudnieni na etacie

128
Podziel się:

Wczasy pod gruszą to możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy na wakacyjny wyjazd dla pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Do wzięcia jest nawet kilka tysięcy złotych. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Określa je regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Dodatkowe pieniądze na wakacje. Tyle mogą dostać zatrudnieni na etacie
Zatrudnieni na etacie mogą otrzymać nawet kilka tysięcy złotych w ramach wczasów pod gruszą (Getty Images, Michal Fludra)

Wczasy pod gruszą to pieniądze, które pracodawca wypłaca jako dodatek do urlopu wakacyjnego pracownika. Jeśli pracodawca ma wystarczająco dużo środków, może też w ramach wczasów pod gruszą wypłacić dofinansowanie wyjazdu na kolonie dzieci pracownika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dokąd polecimy na wakacje z Polski? To najpopularniejsze kierunki na sezon letni 2023

Wczasy pod gruszą 2023. Ile można dostać?

Jak wskazuje bankier.pl, zainteresowanie wakacyjnymi wyjazdami jest obecnie wyższe niż w ubiegłym roku. Portal przytacza wyniki badania travelist.pl, według których od stycznia do początku maja 2023 r. rezerwacji na lipiec i sierpień było o blisko połowę więcej niż w roku ubiegłym. Zarazem ceny noclegów są wyższe niż 12 miesięcy temu.

Pieniądze na wczasy pod gruszą pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Fundusz musi być stworzony w firmie, w której pracuje przynajmniej 50 osób, przeliczając to na pełne etaty. Jeśli natomiast firma zatrudnia mniej niż 50 pracowników, ZFŚS jest tworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Nie każdy pracodawca musi więc wypłacać wczasy pod gruszą.

"Pracodawca zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku poniżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz osobowo może zrezygnować z działalności socjalnej w postaci tworzenia ZFŚS lub wypłaty świadczenia urlopowego w pierwszym miesiącu danego roku, tj. w styczniu" - wyjaśnia poradnikprzedsiebiorcy.pl.

Wysokość świadczenia jest ustalana indywidualnie, zazwyczaj determinuje ją wysokość zarobków zatrudnionego. Przepis art. 3 ust. 4 Ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ustala tylko górną granicę wczasów pod gruszą. Zakładając, że wysokość świadczenia urlopowego odpowiada wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS, w 2023 r. pracownik może otrzymać:

W przypadku normalnych warunków pracy:

  • na pełny etat ‐ 1 662,97 zł,
  • na 3/4 etatu ‐ 1 247,23 zł,
  • na 1/2 etatu ‐ 831,49 zł,
  • na 1/4 etatu ‐ 415,74 zł;

W przypadku uciążliwych warunkach pracy:

  • na pełny etat ‐ 2 217,29 zł,
  • na 3/4 etatu ‐ 1 662,97 zł,
  • na 1/2 etatu ‐ 1 108,65 zł,
  • na 1/4 etatu ‐ 554,32 zł;

Żeby dofinansowanie z wczasów pod gruszą było wypłacone, pracownik powinien złożyć wniosek urlopowy. Przy okazji najkrótszy możliwy urlop w tym przypadku to 14 dni kalendarzowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(128)
nowak
3 miesiące temu
Ale nauczyciel święta krowa , mało takiemu świadczenie urlopowe 1162 , to teraz jeszcze wczasy pod grusza , dla siebie i piątki dzieciaków , a dla Pań sprzątających może 200 zostanie
Tylko.
4 miesiące temu
""🤷🏻‍♂️🤷🏻‍♂... 5 dni temu Gdy się nie ma pieniędzy, to się nie robi dzieci a idzie do pracy. Rodzic, który nie jest w stanie samodzielnie ogarnąć się życiowo przy zdrowym dziecku - jest po prostu niewydolny wychowawczo.""" ---------- A może tylko LENIWY ?
Maciek
4 miesiące temu
Ja nie wiem, czy w tym roku zdecyduję się na wakacje w sezonie. Pracy jako technik elektroradiolog mam bardzo dużo, a nie ma mnie kto zastapić - stale brakuje rąk do pracy. Ja kończyłem edukację w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i serdecznie rekomenduję. w branży medycznej praca znajdzie się zawsze, człowieka nic nie zastąpi.
Jola
4 miesiące temu
A może Pan Jarosław Kaczyński nakarze właścicielom firm żeby odkładali pieniądze dla matek niepracujących w swoim mieście i wtedy my byśmy też na wakacje pojechały. Jest przecież jakieś prawo które może zmusić do przekazywania tych pieniędzy dla biednych niepracujących matek które maja kilka dzieci.
Aseeee
4 miesiące temu
standardowo na pracownika przysługuje 1662,97zł (środki pochodzą od pracodawcy), ZFŚS rozdysponowuje te środki na różne cele socjalne: choinka dla dzieci (paczka), dopłaty do kolonii dla dzieci, zapomogi socjalne, pożyczki, czasem na dofinansowanie comiesięczne, środki z ZFŚS przysługują też emerytom (za których pracodawca nie wnosi wpłat) ... no to na dofinansowanie wczasów nie wiele z tej kwoty można przeznaczć i nie ma co przy tym robić szumu. W zasadzie wszystko definują idywidualne regulaminy ZFŚS i każdy może mieć inaczej.
...
Następna strona