Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Duże zaskoczenie. Tną zamówienie. Polska dostanie połowę zapowiadanych szczepionek

508
Podziel się:

Jeszcze dwa tygodnie temu było wiadomo, że w pierwszym zamówieniu firma Pfizer dostarczy do Polski 2,1 mln szczepionek. Wczoraj Michał Dworczyk, szef KPRM, przyznał, iż na początek dostaniemy tylko połowę tej liczby.

Duże zaskoczenie. Tną zamówienie. Polska dostanie połowę zapowiadanych szczepionek
Michał Dworczyk: szczepionek będzie o połowę mniej (PAP, Mateusz Marek)

- Firma Pfizer deklarowała, że dostarczy do Polski 2,1 mln szczepionek przeciw wirusowi SARS-CoV-2, a dzisiaj dowiadujemy się, że tych dawek zapewne będzie około 1 mln - mówił w czasie sejmowej komisji zdrowia poświęconej strategii szczepień szef KPRM Michał Dworczyk.

Jedną z podnoszonych kwestii była pula dostępnych szczepień, o której informuje rząd. Posłowie chcieli doprecyzować, czy chodzi o liczbę dawek, czy faktycznie planowaną liczbę zaszczepionych osób, biorąc pod uwagę fakt, że pacjent musi przyjąć dwie dawki (druga po 21 dniach).

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19. Lekarz o słabym punkcie programu Ministerstwa Zdrowia

"Jeszcze dwa tygodnie temu była deklaracja, że w IV kwartale 2020 roku Pfizer dostarczy ponad 2 mln szczepionek, AstraZeneca też 2 mln. Wiemy już, że to nie nastąpi. Do dzisiaj wiedzieliśmy, że Pfizer dostarczy do Polski 2,1 mln szczepionek. Dzisiaj się dowiadujemy, że tych dawek - bo mówię o dawkach - nie będzie 2,1 mln, tylko zapewne około 1 mln, więc trudno brać odpowiedzialność w sytuacji, kiedy pełna kontrola tego procesu leży w dwóch miejscach. Pierwsza to jest producent. Druga to są instytucje unijne, które muszą dopuścić szczepionkę, bo dopiero wtedy zaczniemy szczepić" - wyjaśnił Dworczyk.

"Jeśli otrzymamy 1 mln szczepionek, a wiemy, że jest skuteczna po dwukrotnym zaszczepieniu, to zaszczepimy 500 tys. osób i pozostałe 500 tys. szczepionek pozostanie na drugie szczepienie. By nie było tak, że producent deklaruje nam: my przywieziemy, przywieziemy, a my zaszczepimy 1 mln, a potem okaże się, że ludzie nie zostaną zaszczepieni, bo producent nam tego nie dostarczy” - dodał.

Zapewnił, że rząd robi w tej chwili wszystko, by osiągnąć pełną gotowość do rozpoczęcia szczepień.

"Chcemy być gotowi do tego, by od momentu przekazania nam szczepionek przez producenta w ciągu trzech dni rozpocząć szczepienia" - dodał.

Równocześnie Dworczyk przypomniał wcześniejsze deklaracje, że w pierwszej kolejności będą szczepione osoby ze wskazanych grup, czyli personel medyczny, mundurowi czy osoby starsze. Zaktualizował też informację mówiąc o tym, że tygodniowo będzie możliwość wyszczepienia ponad 230 tys. osób.

"Ta liczba, która została podana - 180 tys., to była na wczoraj. Dzisiaj wiemy, że jest już zgłoszone tych podmiotów tyle, że możemy tygodniowo szczepić ponad 230 tys. osób i ta liczba będzie przyrastać" - podkreślił. Dodał, że nabór podmiotów do programu szczepień trwa. W piątek zostanie zamknięty.

"Wtedy podejmiemy decyzję, czy będziemy robić duże centra szczepień (...) i w dużych aglomeracjach będziemy je na 95 proc. je robić" - mówił.

Wtedy też - jak kontynuował - zapadnie decyzja, czy uzupełniany będzie nabór placówek.

Szef KPRM zapewnił, że 15 grudnia opracowana będzie już mapa ze wszystkimi punktami szczepień i z ich mocami przerobowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(508)
Slick
3 lata temu
bełkot
wiesiek
3 lata temu
W Polsce 60+ to około 9,5 mil. - przy takiej organizacji i dostawie szczepionki będzie to trwało 2,5-3 lat
Tymonnn
3 lata temu
Takie szczepionki muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach ile szpitali ma odpowiednie warunki do przechowywania ? Większość szczepionek jwst do wyrzucenia, szpitale nie sa przygotowane na przyjmowanie szczepionek
Wawa
3 lata temu
PiS dzieli ludzi to unia podzieliła Europę żeby zobaczyli jak się czuje człowiek gdy się nim pomiata
Viking
3 lata temu
Bardzo dobrze, mniej pieniędzy pójdzie w błoto 😁😁
...
Następna strona