Notowania

Ekologiczna hodowla prosiąt nie powstanie. Zablokowali ją ekolodzy

Producent mięsa, firma Wipasz, planował uruchomić w przyszłym roku tzw. "instytut szczęśliwego prosiaka". Do tego jednak nie dojdzie, ponieważ - jak informuje "Puls Biznesu" - inwestycję zablokowali ekolodzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes Wipaszu Józef Wiśniewski (Fot: Artur Szczepanski/REPORTER)

To miał być przełom w polskiej branży produkcji wieprzowiny. W 2020 roku firma Wipasz planowała uruchomienie we wsi Warnikajmy ekologicznej hodowli trzody, bazującej na krajowych prosiętach, z uwzględnieniem wiedzy naukowej o tym, jakie warunki zapewnić, aby zwierzęta się nie stresowały.

Inwestycja za 24 mln zł, z czego 8 mln pochodziło z unijnego grantu, została jednak wstrzymana: - Powstanie instytutu zostało zablokowane przez Otwarte Klatki. Ekoterroryzm i blokowanie inwestycji, o którym mówi branża, ma namacalne skutki - powiedział "Pulsowi Biznesu" prezes Wipaszu, Józef Wiśniewski.

Jak dodaje: - Inwestycja była uwzględniona w planie miejscowego zagospodarowania, a pozwolenia środowiskowe itp. uzyskaliśmy. Odległość od najbliższych zabudowań wynosi 800 metrów, a więc spełnia wymogi restrykcyjnego projektu ustawy antywodorowej.

W instytucie miało pracować kilkanaście osób, m.in. naukowcy. Dziś prosięta do polskich hodowli przyjeżdżają głównie z Danii, która wyspecjalizowała się w ich produkcji.

Obejrzyj: Kłopotliwe przepisy ws. żywności. Pomysł na nowe oznaczenie terminu przydatności do spożycia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: żywność, wiadomości, gospodarka, polska wieprzowina, ekolodzy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-07-2019

OnoNiedługo to ekolodzy będą wydać pozwolenia

29-07-2019

PaKoTo są małpy nie ekolodzy

29-07-2019

Gg5 kolumna w natarciu

Rozwiń komentarze (55)