Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Europa może już mieć szczyt inflacji za sobą. Nowe dane dają nadzieję

18
Podziel się:

Inflacja w strefie euro spowalnia drugi miesiąc z rzędu - wynika z piątkowych danych Eurostatu. Prawdopodobnie szczyt drożyzny w Europie już minął - ocenia Bert Colijn, ekonomista do spraw strefy euro w ING Banku, cytowany przez agencję AP. Koszty życia nadal pozostają jednak bardzo wysokie.

Europa może już mieć szczyt inflacji za sobą. Nowe dane dają nadzieję
Europa może już mieć szczyt inflacji za sobą. Nowe dane dają nadzieję (Getty Images, Ben Kilb, Bloomberg)

Amerykańska agencja Associated Press komentuje piątkowe dane Eurostatu, zgodnie z którymi w 19 krajach należących do strefy euro średnia inflacja w grudniu 2022 roku wyniosła 9,2 proc. w stosunku do grudnia poprzedniego roku. Był to drugi z rzędu spadek inflacji od czerwca 2021 r. W listopadzie wskaźnik spadł do poziomu 10,1 proc. po tym, jak w październiku osiągnął rekordowe 10,6 proc. – przypomina AP.

"Od czasu rozpoczęcia przez Rosję wojny na Ukrainie w lutym, gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w całej Europie borykają się z problemem gwałtownie rosnących kosztów energii" – zwraca uwagę AP. Dodaje jednak, że według najnowszych danych kryzys energetyczny może na razie wyhamować, na co wskazuje spowolnienie wzrostu cen energii w ostatnich miesiącach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja hamuje, ale szczyt wciąż przed nami? Styczeń i luty mogą być ciężkie

Zapasy gazu i łagodna zima pomogły

Niższe ceny gazu wynikają przede wszystkim z wysokich zapasów tego surowca w europejskich magazynach i względnie wysokich - jak na zimę - temperatur w ostatnich tygodniach. Na niezmiennie wysokim poziomie pozostaje natomiast wzrost cen żywności.

Na inflację negatywnie wpływają między innymi wąskie gardła w dostawach surowców i części w obliczu odradzającego się globalnego popytu konsumenckiego po pandemii koronawirusa – komentuje AP.

- Prawdopodobnie szczyt inflacji mamy już za sobą, ale o wiele bardziej istotne dla gospodarki i decydentów jest to, czy będzie ona strukturalnie powracać do poziomu 2 proc. od tego momentu – ocenia Bert Colijn, ekonomista ds. strefy euro w ING Banku, cytowany przez AP. Jednak nieobejmująca zmiennych cen energii i żywności inflacja bazowa wzrosła w grudniu do poziomu 5,2 proc. Wzrosły bowiem ceny usług i towarów, takich jak odzież, samochody czy komputery – zaznacza agencja.

Rosnące ceny i wysokie koszty życia wywołały strajki w różnych branżach w całej Europie. Rządy wielu krajów oferują ulgi dla konsumentów energii, a banki centralne, w tym Europejski Bank Centralny, walczą z inflacją, podnosząc stopy procentowe – przypomina AP.

Grudniowa inflacja w eurostrefie na poziomie 9,2 proc. okazała się niższa, niż oczekiwał rynek, na którym spodziewano się wzrostu cen o 9,5 proc. Na minus zaskoczyła natomiast inflacja bazowa. W grudniu 2022 sięgnęła ona 5,2 proc., podczas gdy w listopadzie wynosiła 5 proc. Rynek spodziewał się wyniku na poziomie 5,1 proc.

W Polsce szczyt drożyzny jeszcze przed nami

Przypomnijmy, w czwartek GUS podał, że inflacja w Polsce w grudniu 2022 roku sięgnęła 16,6 proc. Jeszcze w listopadzie wzrost cen wynosił 17,5 proc., a w październiku 17,9 proc. Eksperci spodziewali się, że w ostatnim miesiącu ubiegłego roku inflacja sięgnie 17,3 proc. - obniżki są więc większe od tych, jakie były prognozowane.

Analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg komentował w czwartek, że inflacja w grudniu spadła znacznie poniżej prognoz rynkowych, a komentarz GUS wskazuje, że kolejny miesiąc z rzędu najbardziej podrożały rachunki za energię (31,2 proc.). Wskazał, że zdecydowanie drożej płacimy też za żywność (21,5 proc.). Systematycznie podnosi się także inflacja bazowa – szacujemy, że ceny w tej grupie wzrosły o 11,6 proc. Wolniej rosną natomiast ceny paliwa.

- Szczyt inflacji przypadnie w lutym – po dzisiejszym odczycie spodziewamy się, że wzrost cen nie przekroczy jednak granicy 20 proc. Odbicie inflacji będzie efektem wygaśnięcia tarcz antyinflacyjnych i przywrócenia wyższych stawek VAT na energię elektryczną, paliwo i gaz - ocenił Sajnóg.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Polak
rok temu
W pisie już inflacja bęxzie na stałe, brakuje dobrych ekonomistów przy władzy.
SLAZOK
rok temu
BYLEM KONIEC LISTOPADA W PL :BOZE CENY JAK WV DEUTSCHLAND:ZAL MI WAS PISOWCY :ALE ZAGLOSUJCIE JESZCZE RAZ NA PIS HIHI
Sarna
rok temu
Pożyczki na skalę światową Polski na Ukrainę odbijać się będą czkawką Polakom przez długie lata. Ale o tym się nie mówi, tylko zamiata pod dywan. Socjal dla nieróbstwa jest ich bardzo dużo w Polsce kolejny przyczynek. Druga sprawa, niedzielski, i wmawanie obostrzeń i ich realizowanie co też długo będzie się odbijać czkawką powinien zostać jak najszybciej aresztowany i rozliczony, powinien siedzieć na długie lata oraz wszyscy obecni decydenci anty rządu obecnej pseudo władzy, czy nawet sam obajtek, który ma już sporo za uszami - wyprzedaż Węgrom i inne grzeszki. A później się dziwimy, dlaczego jesteśmy na słabej pozycji i nikt się z nami nie liczy. Jest wiele czynników w Polsce nakładającymi się na inflację. Smutne, przykre i tragiczne, że o ważnych sprawach się nie mówi, mami się Polaków a tak naprawdę o tym co ważne i o konsekwencjach się nie mówi. Dramat.
Fakt
rok temu
W Polsce kryzys będzie ze 20 lat to sa skutki utrzymywania z Polskiego PKB ukrainy i Polski kosztem obywateli Polskich
Www
rok temu
Szczyt drożyzny w Europie już minął ? Spadek inflacji nie oznacza spadku cen, tylko że wolniej wprawdzie, ale ciągle rosną