Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
19.11.2019 14:05

Expose premiera. Ekspert: zmiana konstytucji może być potrzebna

- W obliczu wyzwań, jakie stoją przed systemem emerytalnym, zmiana konstytucji może być potrzebna - mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, komentując wtorkowe expose premiera Mateusza Morawieckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek swoje drugie expose. (Fot: Leszek Szymański)

Premier Mateusz Morawiecki sugerował m.in. konieczność wprowadzenia do konstytucji zapisów, które zagwarantowałyby nienaruszalność prywatnych środków, zgromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) i Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE).

- Pomysł jest generalnie dobry - ocenił Paweł Bujak. - Polacy stracili zaufanie do systemu emerytalnego, zwłaszcza po zmianach na przełomie 2013 i 2014 roku. Taka potrzeba jest uzasadniona, nawet na poziomie konstytucyjnym, jest potrzebna. Zwłaszcza w obliczu potężnych wyzwań, jakie stoją przed polskim systemem emerytalnym - dodał.

Chodzi przede wszystkim o starzenie się społeczeństwa i spadającej tzw. stopie zastąpienia (relacja wysokości emerytury do wysokości ostatniej pensji).

Oglądaj też: Expose Morawieckiego. "Chwyty retoryczne, wygląda to fatalnie"

- To wymaga dobrowolnych oszczędności emerytalnych i istnienia kapitałowej części systemu emerytalnego - komentuje Paweł Bujak.

Nowością jest też deklaracja wprowadzenia tzw. estońskiego CIT. Chodzi o przesunięcie momentu zapłaty podatku na moment wypłaty zysku przez firmy.

- Patrząc na przykład Estonii czy Gruzji, to jest rozwiązanie, które może się sprawdzić - ocenił ekspert. - Opodatkowanie powinno sprzyjać reinwestycji zysków,. Oczywiście to rozwiązanie ma dotyczyć tylko części sektora, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to ta część, w której inwestycji jest najmniej - wskazał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, expose
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2019

brawo MyPowiedział człowiek, który po cichu chce aby ludzie pracowali za miskę ryżu, a od tego co uzbierali w OFE zabrał im jeszcze 15 %. O łaskawca, dobrze, … Czytaj całość

19-11-2019

666A jaki problem dla PIS złamać Konstytucję ???!!!!

19-11-2019

wertnajwierkszym oszustem co do emerytur byl rzad buzka , moze nawet wiekszym oszustewm jak rzad tuska

Rozwiń komentarze (32)