Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Franczyza to nie pańszczyzna. Rząd szykuje duże zmiany

6
Podziel się:

- Wolny rynek to nie wolna amerykanka. Chcemy równości uczestników tego rynku, zarówno wielkich sieci, jak i drobnych przedsiębiorców, którzy decydują się na zawarcie umowy franczyzy – podkreślił w środę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje m.in. utworzenie sądu arbitrażowego, który rozpoznawałby sprawy dotyczące umowy franczyzy. W projekcie określono m.in. zasady postępowania przed tym sądem i skuteczności jego wyroków.

Franczyza to nie pańszczyzna. Rząd szykuje duże zmiany
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje m.in. utworzenie sądu arbitrażowego, który rozpoznawałby sprawy dotyczące umowy franczyzy (PAP, CHRISTIAN BEUTLER)

- Franczyza to nie pańszczyzna. Wolny rynek jest naprawdę wolny, gdy jego uczestnicy mogą być uczciwi wobec siebie. To warunek zdrowej konkurencji – powiedział Marcin Sławecki, przewodniczący powołanego przez Ministra Sprawiedliwości zespołu ds. franczyzy, który przygotował założenia projektu ustawy o franczyzie.

Sąd arbitrażowy sprawdzi umowy

Prezentując główne założenia projektu, Marcin Sławecki podkreślił, że to projekt probiznesowy, który wyznacza ramy odpowiedzialności obu jego stron. Franczyzodawcy mogą dać swoje know-how, wiedzę, doświadczenie, a franczyzobiorcy mogą spełniać marzenia o prowadzeniu własnego biznesu.

- Do Ministerstwa Sprawiedliwości zgłaszali się ze skargami i przedstawiciele franczyzobiorców, i franczyzodawców, dlatego – konsultując przepisy z biznesem – chcemy wprowadzić niezbędne zasady funkcjonowania franczyzy. To bardzo ważne, bo franczyzę wybiera wiele tysięcy kontrahentów w Polsce, a biznes okazał się odporny na trudne czasy, m.in. podczas pandemii – stwierdził przewodniczący zespołu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"

Projekt ustawy wprowadza definicję franczyzy, której dotąd nie było w polskim porządku prawnym. Pozwoli to – w razie sporu – uniknąć dowolnych interpretacji przed sądem.

Nowe przepisy zobowiązują franczyzodawcę do udostępniania franczyzobiorcy na 14 dni przed podpisaniem umowy dokumentu informacyjnego zawierającego najistotniejsze jej warunki. To zapewni większą ochronę prawną franczyzobiorcy.

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje także utworzenie sądu arbitrażowego, który rozpoznawałby sprawy dotyczące umowy franczyzy. W projekcie określono m.in. zasady postępowania przed tym sądem i skuteczności jego wyroków. Sąd ten przyspieszyłby postępowania w takich sprawach i ułatwił dalszą współpracę stron.

Ustawa określi też zakres zakazu konkurencji, co zapewni ochronę interesów franczyzodawcy i jednocześnie nie ograniczy nadmiernie prawa franczyzobiorcy do podejmowania zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Projekt ustawy reguluje sprawę terminów wypowiedzenia. Wzięto pod uwagę interesy obu stron. Nikt nie będzie jednak związany umową mimo pojawienia się szczególnych okoliczności, które sprawiają, że prowadzenie dalszej działalności franczyzowej stałoby się bezcelowe.

Proponowane w projekcie rozwiązania uwzględniają postulaty franczyzobiorców. Kary umowne za naruszenie umowy są bowiem jedną z najbardziej istotnych kwestii przesądzających o opłacalności franczyzy i równowadze stron biznesu.

Aplikacja dla umów franczyzy. Nowy pomysł rządu

Nowe przepisy zawierają też rozwiązania dotyczące weksli in blanco - powszechnego zabezpieczenia roszczeń franczyzodawcy. Doprecyzowują praktykę wystawiania takich weksli.

Kolejnym zaprezentowanym pomysłem jest stworzenie aplikacji dla umów franczyzy, która pozwalałby na sprawdzenie, czy dana umowa nie wykracza poza dobre praktyki. Rozwiązanie oparte byłoby na specjalnym algorytmie. Dzięki temu można by zweryfikować, czy umowa spełnia odpowiednie standardy rynkowe.

Innym pomysłem Ministerstwa Sprawiedliwości jest wprowadzenie znaku dobrej marki lub dobrych praktyk, którym posługiwałby się franczyzodawca spełniający wypracowane standardy rynkowe. Dzięki takiemu logo potencjalny franczyzobiorca dostawałby informację, że franczyzodawca spełnia najwyższe standardy, a franczyzodawca wzmocniłby swą renomę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Arek Nowak
2 lata temu
W pis chyba mają jakiś program analityczny który analizuje co pis może jeszcze zepsuć. Po sprawdzeniu analizy pis to psuje.
nara
2 lata temu
Koopa.
CZARNOWIDZ
2 lata temu
TAK DŁUGO JAK BĘDZIE KACZYŃSKI to nic się nie zmieni - Dalej będzie trwała władza Pis - KACZYŃSKI Sypnie Tysiącami - Wygra WYBORY i to z wielkim Hukiem - NIE MA innej Opcji - A będzie widział zagrożenie - Nie dopuści do Wyborów - Kościół dostaje Miliony, który będzie agitować Kaczyńskiego na mszach - Tysiącami dostaną Renciści, na dzieci, Rolnicy itp. Jeżeli Judasz sprzedał Chrystusa za Kasę to i Kaczyński kupi Polaków - Bóg jest w Trzech Osobach a Jarek - Prezydent, premier, prezes, TK, prokurator, sędzia i kat - To jest jak w ULU - Królowa umiera to i UL umiera - Kaczyński odchodzi, koniec partii Pis - Trutnie same się pozagryzają - Kaczyński nie potrzebuje Kasy z Unii - Potrzeba, 1 - 2 Miliardy - Kaczyński dodrukuje - Kto sprawdzi - Jakby w Polsce byłoby Euro - Pis przestałby istnieć - Nie byłoby żadnych podwyżki rent, podwyżki zarobków, żadnych dodatków, waloryzacji, dopłat, 13 - 14 - 15 PLUSY zapomogi itp. jedynie podwyżki Cen - Trzeba byłoby rozliczyć się z każdego Euro - Póki jest Kaczyński - Teraz ludzie z Pis wyprowadzają Miliony do Banków bezpiecznych - Zabezpieczyć siebie i rodziny
Jsca
2 lata temu
Mam nadzieję że ktoś weźmie się w końcu za żabki i stworzy prawo żeby ajent nie był niewolnikiem. Na dzień dzisiejszy jest to kpina.
Pamela
2 lata temu
Praca w branży medycznej ma wiele zalet. Jedną z nich jest pewność znalezienia pracy — zawsze poszukiwane są ręce do pracy. Wszystkiego można nauczyć się w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, które oferuje bezpłatną edukację. Ja uczyłam się na kierunku terapeuta zajęciowy i byłam bardzo zadowolona!