Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

"Frankowe trzęsienie ziemi". Kredytobiorcy mogą zyskać potężną broń

7
Podziel się:

Jeżeli TSUE w grudniu wyda dwa korzystne wyroki w polskich sprawach frankowych, to kredytobiorcy zyskają potężną broń – oceniła mecenas Karolina Pilawska. Dodała jednak, że banki mogą mieć obawy, że roszczenia o zwrot kapitału w niektórych przypadkach mogą być uznane za przedawnione.

"Frankowe trzęsienie ziemi". Kredytobiorcy mogą zyskać potężną broń
Polacy w ubiegłych latach niejednokrotnie protestowali domagając się ustawowego rozwiązania problemu ze spłatą kredytu walutowego (East News, BLAWICKI PIOTR)

Mecenas Karolina Pilawska z Kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci wskazuje, że grudzień 2023 r. będzie przełomowy dla całego środowiska frankowego i bankowego w Polsce. Wszystko z powodu dwóch wyroków, które wyda TSUE w polskich sprawach frankowych. Odpowiedzą one na kluczowe pytania dotyczące rozliczeń kredytobiorców z bankami. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyroki 7 i 14 grudnia 2023 roku.

Zaznaczyła, że jeżeli TSUE w obu sprawach wyda korzystne dla frankowiczów wyroki, to spory w tzw. sprawach frankowych "wejdą na zupełnie inny poziom, a kredytobiorcy zyskają potężną broń".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Studenci rezygnują z uczelni, bo nie stać ich na wynajem. "Sytuacja jest zła. To dyskryminacja"

"Może nas czekać frankowe trzęsienie ziemi" - pierwszy wyrok zapadnie 7 grudnia

Zdaniem mecenas Pilawskiej "sektor bankowy może mieć uzasadnione obawy, że roszczenia o zwrot kapitału w niektórych przypadkach mogą zostać uznane za przedawnione, szczególnie w sprawach, gdzie pozwy zostały wniesione do sądów kilka lat temu". - Może nas czekać frankowe trzęsienie ziemi — podkreśliła.

Pilawska oczekuje też na rozstrzygnięcie kwestii zasadności stosowania zarzutu zatrzymania oraz roszczeń odsetkowych. W jej opinii z punktu widzenia kredytobiorców mają one równie istotne znaczenie, jak samo przedawnienie.

Pierwszy z wyroków ma zapaść 7 grudnia 2023 roku. W tej sprawie Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia zadał 4 pytania prejudycjalne. Pierwsze oraz trzecie pytanie odnoszą się do oświadczeń o skutkach nieważności umowy kredytu, które polscy frankowicze od dłuższe czasu są zobowiązani składać przed sądem, aby potwierdzić swoją wolę uznania umowy kredytu za nieważną — zaznaczyła Pilawska.

Jak jednak wskazuje mecenas, najważniejsze pytanie nr 2 dotyczy terminu przedawnienia roszczeń o zwrot kapitału. Dokładnie chodzi o to, czy termin te powinien być liczony od momentu złożenia przez kredytobiorcę oświadczenia o tym, że chce on, aby jego umowa kredytu została uznana przez sąd za nieważną. Jak wskazała, jeżeli TSUE uzna, że liczenie przedawnienia od tego terminu jest całkowicie błędne i powinien być on liczony od doręczenia odpisu pozwu do banku, to "sektor bankowy znajdzie się w ogromnych tarapatach".

Może się bowiem okazać, że w wielu przypadkach roszczenie banku o zwrot kapitału będzie przedawnione i bank nie będzie się mógł skutecznie domagać od kredytobiorcy jego zwrotu – podkreśliła mecenas.

W odniesieniu do pytania 4. TSUE ma odpowiedzieć, czy w przypadku uznania umowy kredytu za nieważną kredytobiorca ma prawo żądać wzrostu wszystkich wpłaconych do banku kwot z tytułu rat kapitałowo (odsetkowych, prowizji, innych opłat i kosztów) czy też jego żądanie powinno być obniżone o wartości odsetek kapitałowych, które przysługiwałyby bankowi od kredytobiorcy, gdyby umowa kredytu hipotetycznie była ważna.

Drugi wyrok zapadnie 14 grudnia 2023 roku

Kolejny wyrok ma zapaść 14 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zadał 5 pytań prejudycjalnych. Jak poinformowała mecenas w pytaniu 1., TSUE ponownie pochyli się nad roszczeniami banku o zwrot kapitału i terminem liczenia ich przedawnień.

Drugie pytanie będzie natomiast dotyczyło tego, czy bank – mając świadomość, że w proponowanych przez niego klientom umowach znajdują się klauzule niedozwolone – powinien czekać na oświadczenie kredytobiorcy o skutkach nieważności, czy może jednak wcześniej powinien podjąć jakieś działanie, np. wysyłając wezwanie do zapłaty.

Oceniła, że odpowiedź TSUE będzie miała "ogromne przełożenie na kwestię terminu przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału". Zgodnie bowiem z przepisami dla początku biegu terminu przedawnienia roszczeń przedsiębiorcy istotne jest, kiedy mógł wezwać konsumenta do zwrotu świadczenia. W przypadku braku takich działań ze strony banku powinno mieć to przełożenie właśnie na początek biegu terminu przedawnienia i potencjalne ustalenie, że do przedawnienia roszczeń banku doszło.

Pytanie 3 – przekazała ekspertka – dotyczy kwestii przedawnienia, przy czym dotyczy wprost powiązania terminu przedawnienia kredytobiorcy i banku. Podała, że polski sąd pyta TSUE, czy termin przedawnienia roszczeń kredytobiorcy może rozpocząć swój bieg wcześniej niż termin przedawnienia roszczenia banku, powołując się na przypadku, w których cześć roszczeń konsumenta przedawniła się, zanim zdecydował się pozwać bank.

Dodała, że w pytaniach 4 i 5 powinniśmy uzyskać odpowiedź na zasadność ponoszenia przez bank zarzutu zatrzymania i wpływ takiego zarzutu na naliczanie odsetek za opóźnienie należnych kredytobiorcom od banków. Wyjaśniła, że zarzut zatrzymania sprowadza się do tego, że bank zabezpiecza się na wypadek wygrania przez kredytobiorcę sprawy sądowej i zastrzega sobie, że dokona rozliczenia z kredytobiorcą tylko wtedy, jeżeli ten kredytobiorca zaofiaruje mu lub zabezpieczy zwrot kwoty udostępnionego kapitału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
YObank
5 miesięcy temu
a wiesz, co to inflacja, stopy i warunki umowy? Trzeba było nie brać. Jak ci się nie podoba to oddaj mieszkanie bankowi za anulowanie umowy.
Tylko tyle i ...
5 miesięcy temu
Nie chcę nowej broni przeciwko bankowi tylko uczciwego rozliczenia - skoro spłaciłem całą kwotę zgodnie z harmonogramem z 2007 to dlaczego bank każe mi płacic przez następne 10 lat?
Tylko tyle i ...
5 miesięcy temu
Nie chcę nowej broni przeciwko bankowi tylko uczciwego rozliczenia - skoro spłaciłem całą kwotę zgodnie z harmonogramem z 2007 to dlaczego bank każe mi płacic przez następne 10 lat?
Der Sturmer
5 miesięcy temu
Gonić banksterów! Ludzie pozywajcie banki i nie podpisujcie ugód z banksterami!!!!
kora
5 miesięcy temu
no i gra wybudowali domy kupili mieszkania i jeszcze im dopłacimy