Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Gaz tanieje w całej Europie. Przy takim tempie, ceny wrócą do poziomu sprzed roku

Podziel się:

Ceny błękitnego paliwa na europejskim rynku spadają w tej chwili o 6-7 proc. dziennie. Jeżeli ten trend się utrzyma, to ceny gazu na europejskim rynku mogą wrócić do poziomu z lata 2021 roku. Do spadku cen przyczyniają się także rekordowo wysokie zapasy błękitnego paliwa w Europie.

Gaz tanieje w całej Europie. Przy takim tempie, ceny wrócą do poziomu sprzed roku
Do spadku cen gazu przyczyniają się rekordowe dostawy LNG. Dodatkowo zapasy błękitnego paliwa w Europie wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku. fot. Adobe Stock. (Licencjodawca)

Gaz w piątek w holenderskim hubie TTF taniał o 6-9 proc. W tej chwili ceny błękitnego paliwa kształtują się na poziomie 85 euro za MWh. To poziom cen z początków lutego tego roku, czyli sprzed wybuchu wojny na Ukrainie.

Obecnie gaz z dostawą w styczniu 2023 r. kosztuje 84 euro za MWh. Z kolei kontrakty na luty są wyceniane obecnie na 85,5 euro za MWh. Do poziomu cen z maja-czerwca tego roku spadły też wyceny kontraktów na kolejne miesiące 2023 r., które staniały o 6-8 proc.

Przypomnijmy, w dniu ataku Rosji na Ukrainę, czyli 24 lutego za gaz w holenderskim hubie TTF płacono ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu tego roku jego notowania sięgały nawet 350 euro za MWh.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pojawił się nowy problem z gazem. Będzie drogo

Do zawyżania cen gazu w Europie przyczyniła się także polityka Gazpromu

Do spadku cen przyczyniły się także rekordowe dostawy LNG. Dodatkowo zapasy gazu w Europie są znacznie wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku. Obecnie europejskie magazyny gazu ziemnego są zapełnione w 83 proc. wynika z danych Gas Infrastructure Europe. Ponadto pogoda w większości krajów Europy jest łagodna, co także zmniejsza zapotrzebowanie na gaz.

Ostatni spadek cen gazu może być także skutkiem ostatnich decyzji Komisji Europejskiej, która przyjęła limit dla ceny rosyjskiego gazu, który ma zapobiec zawyżaniu cen tego surowca na rynku.

Kraje UE ustaliły na poziomie 180 euro/MWh (1860 dol. za 1000 m3) pułap ceny giełdowej gazu rosyjskiego. Limit zacznie obowiązywać 15 lutego.

W ubiegłym roku ceny gazu w Europie wzrosły na skutek m.in. polityki Gazpromu ograniczającego podaż tego surowca. Rosja m.in. ograniczyła tranzyt gazu do Unii Europejskiej za pośrednictwem gazociągu jamalskiego, którego Gazprom jest współwłaścicielem. Przełożyło się to na trudności uzupełnienia zapasów tego paliwa w państwach europejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

W tym roku ceny gazu osiągnęły apogeum latem, gdy w ciągu tygodnia na europejskim rynku wzrosły o ok. 25 proc. W holenderskim hubie TTF osiągnęły wówczas 270-280 euro za MWh. Wówczas należąca do PKN Orlen włocławska spółka Anwil podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych, z powodu rekordowych cen gazu.

W tym wypadku również duży wpływ na tę sytuację miał Gazprom, który zapowiedział wówczas przerwę w dostawie tego surowca przez gazociąg Nord Stream.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP