Gdańscy radni zdecydowali w czwartek o wprowadzeniu nocnej prohibicji, która zacznie obowiązywać od 1 września. Zakaz sprzedaży alkoholu będzie dotyczył sklepów i stacji benzynowych w godzinach od 22 do 6. Lokale gastronomiczne, takie jak restauracje i bary, będą mogły nadal serwować alkohol w tych godzinach. Zakaz nie obejmie też strefy zastrzeżonej w Porcie Lotniczym Gdańsk.
Decyzja o wprowadzeniu nocnej prohibicji została podjęta jednogłośnie przez 26 radnych, przy siedmiu wstrzymujących się od głosu. Wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior wyjaśniła, że zmiany są odpowiedzią na sygnały o problemach związanych z nadużywaniem alkoholu.
Radni podkreślają, że ograniczenie dostępności alkoholu w nocy może zmniejszyć liczbę incydentów, takich jak zakłócanie porządku publicznego. Jako przykład, że taki zakaz działa, wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski podał sytuację w Śródmieściu, gdzie prohibicja już obowiązuje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- W 2021 roku, czyli przed wprowadzeniem nocnej prohibicji w Śródmieściu, w godzinach obowiązywania zakazu policja podjęła 3606 interwencji dotyczących usiłowania spożywania alkoholu, a w 2024 roku było to 1734. Straż miejska podjęła w 2021 r. 783 interwencje, a w ubiegłym roku - 204. Liczba osób odwiezionych do pogotowia socjalnego dla osób nietrzeźwych: w 2021 było to 293, a w 2024 - 157 osób - powiedział Borawski.
Dalsze plany i regulacje
W mieście działa obecnie 65 punktów prowadzących całodobową sprzedaż alkoholu, 53 z nich to stacje benzynowe. Przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Śpiewak-Dowbór przed głosowaniem zwracał uwagę na zakłócanie porządku w okolicach sklepów nocnych przez pijanych klientów, a także na problem dotyczący spożywania tzw. małpek, czyli butelki z alkoholem o pojemności do 100 ml.
Podczas sesji radni podjęli również decyzję o wprowadzeniu zasad lokalizacji sklepów sprzedających alkohol. Od 1 stycznia 2026 r. będą musiały znajdować się co najmniej 75 metrów od miejsc chronionych, takich jak szkoły czy ośrodki leczenia uzależnień. Zmniejszona zostanie także liczba zezwoleń na sprzedaż alkoholu w mieście.
W latach 2018-2024 nocną prohibicję wprowadziło 176 gmin w Polsce. Wśród dużych miast, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, są m.in. Kraków i Bydgoszcz. Nad wprowadzeniem podobnych regulacji zastanawia się Warszawa.