Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Glifosat w produktach zbożowych. GIS przebada 80 tys. próbek żywności

12
Podziel się:

Kasze, płatki i mąki zostaną objęte dodatkowymi badaniami na obecność glifosatu - informuje GIS.

Glifosat wykorzystywany jest do oprysków pól uprawnych zbóż przeznaczonych do produkcji żywności dla ludzi oraz pasz dla zwierząt.
Glifosat wykorzystywany jest do oprysków pól uprawnych zbóż przeznaczonych do produkcji żywności dla ludzi oraz pasz dla zwierząt. (East News, Arkadiusz Ziolek, East News n)
bFeMRurV

Glifosat, środek chemiczny stosowany w rolnictwie, wykorzystywany jest do oprysków pól uprawnych zbóż przeznaczonych do produkcji żywności dla ludzi oraz pasz dla zwierząt. Jak zapowiedział GIS w tym roku przebadanych zostanie 80 tys. próbek żywności.

- W związku z doniesieniami dotyczącymi zawartości glifosatu w produktach zbożowych zlecone będą dodatkowe badania kasz, płatków i mąki w kierunku badania pestycydów specyficznych dla tych produktów - stwierdził rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego GIS Jan Bondar cytowany przez Polską Agencję Prasową.

bFeMRurX

Aż 40 proc. sprzedawanych kasz gryczanych zawiera glifosat - ostrzegał raport FoodRentgen Fundacji Konsumentów. Dotyczył ona badań 10 wybranych kasz gryczanych z polskich sklepów.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami działająca pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia, już w 2015 r. sklasyfikowała ten preparat jako "prawdopodobnie rakotwórczy". Eksperci twierdzą jednak, że przy prawidłowym stosowaniu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin skrytykowało jednak publikację. "Główny akcent położony został na wywołanie strachu wśród konsumentów i podważenie zaufania do całego systemu kontroli żywności. Zastosowana metodologia budzi szereg wątpliwości" - twierdziło stowarzyszenie.

bFeMRusd

Mimo tego na doniesienia o przekroczeniu norm zareagował GIS zapowiadając kontrolę.

Jak podaje branżowy portal cenyrolnicze.pl, jeszcze w tym roku Niemcy zamierzają wprowadzić zakaz stosowania glifosatu dla prywatnych użytkowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFeMRusy
KOMENTARZE
(12)
Zjadacz chleb...
2 lata temu
Glifosad który jest w Randapie i pod ukrytymi innymi nazwami jest TRUCIZNA. Proszę niecwciskac ciemnoty ludziom. Skąd tyle rakowcow?!
Konsument
2 lata temu
Co wy z tymi kaszami?! A chleb, makaron, ciasta, bułki, warzywa, owocach i gips?! Chciwi rolnicy nas truja. Jak wybija połowę ludzi to kogo będą żywić? Bezmyślnie są.
Prosba
2 lata temu
Oby rak dopadł też tych co nawożą
bFeMRusz
Zygmunt
2 lata temu
Ja jestem z branży rolniczej i to nie w polskim rolnictwie jest problem tylko na Ukrainie gdzie niema żadnych norm. Większość kasz z tego kraju pochodzi nawet gdy jest napisane że są polskie. Co jest najśmieszniejsze to nikt na granicach tego nie kontroluje i często taki produkt przyjeżdża jako pasza dla zwierząt.
Tomi
2 lata temu
Właśnie czekam na wynik moczu mojego 9 letniego synka na zawartość glifosadu w jego organizmie.