Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Heineken chce wyjść z Rosji, ale boi się przejęcia przez Kreml

Podziel się:

Holenderski koncern zadeklarował, że opuszcza rosyjski rynek. Firma zapowiada jednak, że w okresie przejściowym będzie działać, żeby zapobiec nacjonalizacji jej majątku. Władze koncernu zapowiedziały, że wszyscy jej rosyjscy pracownicy będą mieli gwarantowane wypłaty do końca roku. Firma obiecuje też, że postara się zapewnić zespołowi zatrudnienie u nowego właściciela.

Heineken chce wyjść z Rosji, ale boi się przejęcia przez Kreml
Heineken wychodzi z Rosji (Adobe Stock, Phanthit Malisuwan)

Piwny koncern Heineken dołącza do grona międzynarodowych firm, które po ataku na Ukrainę zdecydowały się opuścić rosyjski rynek.

"Doszliśmy do wniosku, że własność firmy Heineken w Rosji nie jest już zrównoważona ani opłacalna w obecnych warunkach. W rezultacie zdecydowaliśmy się opuścić Rosję" - przekazał holenderski producent piwa.

Heineken poszukuje teraz kupca na rosyjską część swojego biznesu. Do czasu znalezienia chętnego koncern będzie pracował, bo obawia się, że w przeciwnym razie zostanie przejęty przez rosyjskie państwo.

Dalszy ciąg artykyu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomoc dla dzieci w Ukrainie. "Tam szkoły nie działają"

Firma na sprzedaż

W poniedziałek koncern ogłosił, że dokonuje przeglądu swojej działalności w Rosji, ponieważ wstrzymał już produkcję i sprzedaż swojego piwa w tym kraju.

Piwo marki Heineken nie było produkowane i sprzedawane w Rosji już od dwóch tygodni, ale inne marki należące do koncernu, jak np. Amstell, Affligem czy część lokalnych, nadal były dostępne na rynku.

Teraz szuka nowego właściciela dla swojego rosyjskiego biznesu. Władze Heineken zapowiedziały, że firma będzie kontynuować swoją ograniczoną działalność do czasu znalezienia nowego właściciela, aby "zapewnić stałe bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych pracowników oraz zminimalizować ryzyko nacjonalizacji".

To reakcja na zapowiedź rosyjskich urzędników, którzy zagrozili przejęciem aktywów zachodnich firm opuszczających kraj i nacjonalizacją pozostawionych zagranicznych jednostek biznesowych. Kreml zagroził ponadto aresztowaniem kadry kierowniczej, która krytykuje rząd Putina.

400 mln euro straty

Niezależnie od tego jak szybko uda się znaleźć kupca na rosyjską część biznesu Heinekena, koncern gwarantuje prawie dwóm tysiącom pracowników zatrudnionych w Rosji wypłaty wynagrodzeń do końca 2022 roku.

Firma wylicza, że na wycofaniu się z rosyjskiego rynku straci około 400 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl