Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Ziemia rolna drożeje. Mazurscy rolnicy to milionerzy

44
Podziel się

Ponad milion złotych są warte grunty przeciętnego gospodarstwa rolnego w województwie warmińsko-mazurskim - wynika z raportu HRE Investments. Gorzej jest na Podkarpaciu i w Małopolsce, gdzie gospodarstwa są mniejsze, a ziemia tańsza.

Ziemia rolna drożeje. Mazurscy rolnicy to milionerzy
Ziemia zdrożała. Rolnicy są milionerami. (Flickr, Tomasz Lewicki, (CC BY-SA 2.0))
bDSacNvV

Niedługo po wybuchu pandemii popyt na działki budowlane, rekreacyjne, leśne czy rolne gwałtownie wzrósł.

- Zainteresowanie działkami było w ubiegłym roku o kilkadziesiąt procent wyższe niż rok wcześniej - wskazuje główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.

Na rynku bardziej aktywni byli inwestorzy i "miastowi", którzy po prostu chcieli kupić jakąkolwiek działkę, aby móc na niej wypocząć. Wyjazd na działkę był latem w zasadzie jedyną formą wypoczynku, która nie podlegała żadnym ograniczeniom.

bDSacNvX
Zobacz także: Polityka Nowej Szansy i działania ARP w ramach tarczy Antykryzysowej: kto może otrzymać wsparcie?

Niewykluczone więc, że efekty tej mody będzie można jeszcze obserwować w kolejnych kwartałach.

Jak twierdzą analitycy, ten dodatkowy popyt powinien się wyczerpywać wraz z tym, jak epidemia będzie przemijać. Już samo otwarcie hoteli powinno część potencjalnych kupujących zniechęcić do poszukiwań.

bDSacNwd

Boom na działki sporo jednak namieszał i spowodował, że ziemia, zwłaszcza w niektórych regionach, zaczęła gwałtownie drożeć.

Najwięcej kosztuje hektar ziemi w woj. kujawsko-pomorskim (prawie 55 tys. zł) i wielkopolskim (prawie 60 tys. zł). Dla porównania w województwach: zachodniopomorskim, świętokrzyskim czy podkarpackich ziemia jest dwa razy tańsza. Średnia cena transakcyjna nie przekracza tam 30 tys. zł za ha.

W poszczególnych województwach mamy też do czynienia z różnym poziomem rozdrobnienia gospodarstw. I tak np. na Podkarpaciu czy Małopolsce przeciętny gospodarz ma mniej niż 5 hektarów ziemi, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim czy na Warmii i Mazurach gospodarstwa są nawet 4-6 razy większe.

W efekcie ziemia statystycznego rolnika z Warmii i Mazur może być warta ponad milion złotych. Przy tym nie bez znaczenia jest fakt, że te tereny są szczególnie popularne wśród mieszkańców dużych miast.

bDSacNwe

Pewnie też dlatego w warmińsko-mazurskim przeciętny hektar zdrożał od końca 2004 r. o ponad 800 proc. podczas gdy średnia wzrostu dla całego kraju wynosi ok. 590 proc.

Ziemię rolną mogą kupować tylko rolnicy indywidualni, samodzielnie gospodarujący i mieszkający w okolicy posiadanych działek przez co najmniej 5 lat.

Od końca 2019 r. osoby niebędące rolnikami mogą kupować działki rolne o powierzchni mniejszej niż hektar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSacNwy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Jadzia
2 miesiące temu
No i co zrobi z tym milionem?Mieszkanie kupi,samochód kupi i tyle ,a z roli ma dochód.
Polak
2 miesiące temu
Niedługo tymi milionami będą się mogli podetrzec i podziękować dojnej zmianie ha ha.Pozdrawiam
Jolek
2 miesiące temu
A co to jest milion? Na co to starczy.... gospodarstwo 20ha to duże??? Brak wiedzy. A jak ktoś zazdrości to niech zostanie właścicielem tych hektarów... Oooo,sorry,nie może ziemi kupić chyba że jest księdzem chociaż... z drugiej strony,kto widział rolników w sutannach na polu????? Inny problem,ludzie chcą sprzedać ziemię,a nie mogą czyli nie działa święte prawo własności????!!!!@
bDSacNwz
Bandytos
2 miesiące temu
Są ogromne ograniczenia w sprzedaży ziemi rolnej. Tylko bez ograniczeń może kupować KK, dotowany z podatków obywateli. Prawo i Sprawiedliwość wg PiS , Ziobry i Gowina. O Dudzie nie wspomnę
Piotr
2 miesiące temu
Redaktorze nie wiesz o czym piszesz najdrozsza ziemia jest w rejonach inwestycyjnych same morze, gory nastepnie urodzajne grunty zulawy, lubelszczyzna o tych najwazniejszych nawet nie wspomniales. Nie masz pojecia o czym piszesz i tyle
...
Następna strona