Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
idea bank
04.09.2020 06:34

Idea Bank chce zmiany kuratora. Bankowy Fundusz Gwarancyjny "niewłaściwie" wykonuje tę funkcję

Idea Bank złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o odwołanie BFG z funkcji kuratora banku. KNF ustanowiła kuratora dla banku w zeszłym roku, ze względu na fatalny stan finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Idea Bank chce zmiany kuratora. (Fot: InnaIna, (CC BY-SA 3.0 PL))

Zdaniem Idea Banku BFG nie realizuje swojej funkcji odpowiednio. Bank prosi o KNF o zmianę kuratora.

"Wniosek złożony przez emitenta obejmuje także żądanie wyznaczenia przez KNF nowej osoby (fizycznej lub prawnej), która faktycznie będzie realizowała cele powołania kuratora, jeżeli w ocenie KNF ustanowienie kuratora jest w sytuacji Banku zasadne oraz wniosek ewentualny skierowany do BFG, dotyczący żądania podjęcia przez BFG realnych działań w celu poprawy sytuacji emitenta i tym samym wypełniania zadań BFG jako kuratora emitenta, na wypadek nieodwołania Funduszu z funkcji kuratora" - czytamy w komunikacie.

Idea Bank twierdzi też, że Fundusz, nawet gdyby chciał, to nie może działać efektywnie przez swój status prawny.

Afera GetBack, pozew wobec Idea Banku. "Nie miał prawa tego oferować"

"Drugim motywem złożenia przez emitenta wniosku są mogące występować przeszkody natury prawnej, które uniemożliwiają BFG sprawne i efektywne pełnienie funkcji kuratora emitenta. Przeszkody te mogą dotyczyć przede wszystkim możliwości komunikowania emitentowi informacji w zakresie uzasadnienia działań podejmowanych przez Fundusz w kontekście tajemnicy zawodowej, o której mowa w art. 320 ust. 2 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji lub art. 10a ust. 2 ustawy Prawo bankowe" - czytamy w komunikacie.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest kuratorem Idea Banku od maja 2019 roku. Ma pomóc bankowi w opracowaniu planu restrukturyzacji.

Jako kurator fundusz ma wpływ na najważniejsze decyzje podejmowane w banku.

W połowie lipca plan restrukturyzacji banku odrzuciła Komisja Nadzoru Finansowego. Powód? Komisja chce znacznego dokapitalizowania banku, który od dłuższego czasu boryka się z kłopotami.

Idea Bank chciał więc to zrobić, sprzedając akcje Idea Money, czyli spółki zależnej. Pod koniec lipca poinformował, że ma już umowę takiej transakcji. Aktywa miała kupić Fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich. Informowaliśmy o tym w money.pl.

Na to jednak nie zgodził się kurator, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Dlaczego? Kupujący Leszek Czarnecki jest przecież twórcą i de facto właścicielem Idea Banku. A to zdaniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego niedopuszczalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2020

ExA wszystko po to żeby przejąć bankowe imperium Czarneckiego, żeby zdobyć kapitał na budowę wieżowców w Warszawie...

04-09-2020

jakCo z tymi 40 .000.000. pl. czy ktoś siedzi?

04-09-2020

😝Każdy bank w Polsce to lichwa, realnie NBP 0,1 procent a komercyjna lichwa do 18%, firmy istnieją na marzy do 30% to dobrze jeśli tyle zostaje. A … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)