Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Idea Bank chce zmiany kuratora. Bankowy Fundusz Gwarancyjny "niewłaściwie" wykonuje tę funkcję

33
Podziel się:

Idea Bank złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o odwołanie BFG z funkcji kuratora banku. KNF ustanowiła kuratora dla banku w zeszłym roku, ze względu na fatalny stan finansów.

Idea Bank chce zmiany kuratora. Bankowy Fundusz Gwarancyjny "niewłaściwie" wykonuje tę funkcję
Idea Bank chce zmiany kuratora. (Wikimedia Commons, InnaIna, (CC BY-SA 3.0 PL))

Zdaniem Idea Banku BFG nie realizuje swojej funkcji odpowiednio. Bank prosi o KNF o zmianę kuratora.

"Wniosek złożony przez emitenta obejmuje także żądanie wyznaczenia przez KNF nowej osoby (fizycznej lub prawnej), która faktycznie będzie realizowała cele powołania kuratora, jeżeli w ocenie KNF ustanowienie kuratora jest w sytuacji Banku zasadne oraz wniosek ewentualny skierowany do BFG, dotyczący żądania podjęcia przez BFG realnych działań w celu poprawy sytuacji emitenta i tym samym wypełniania zadań BFG jako kuratora emitenta, na wypadek nieodwołania Funduszu z funkcji kuratora" - czytamy w komunikacie.

Idea Bank twierdzi też, że Fundusz, nawet gdyby chciał, to nie może działać efektywnie przez swój status prawny.

Zobacz także: Afera GetBack, pozew wobec Idea Banku. "Nie miał prawa tego oferować"

"Drugim motywem złożenia przez emitenta wniosku są mogące występować przeszkody natury prawnej, które uniemożliwiają BFG sprawne i efektywne pełnienie funkcji kuratora emitenta. Przeszkody te mogą dotyczyć przede wszystkim możliwości komunikowania emitentowi informacji w zakresie uzasadnienia działań podejmowanych przez Fundusz w kontekście tajemnicy zawodowej, o której mowa w art. 320 ust. 2 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji lub art. 10a ust. 2 ustawy Prawo bankowe" - czytamy w komunikacie.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest kuratorem Idea Banku od maja 2019 roku. Ma pomóc bankowi w opracowaniu planu restrukturyzacji.

Jako kurator fundusz ma wpływ na najważniejsze decyzje podejmowane w banku.

W połowie lipca plan restrukturyzacji banku odrzuciła Komisja Nadzoru Finansowego. Powód? Komisja chce znacznego dokapitalizowania banku, który od dłuższego czasu boryka się z kłopotami.

Idea Bank chciał więc to zrobić, sprzedając akcje Idea Money, czyli spółki zależnej. Pod koniec lipca poinformował, że ma już umowę takiej transakcji. Aktywa miała kupić Fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich. Informowaliśmy o tym w money.pl.

Na to jednak nie zgodził się kurator, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Dlaczego? Kupujący Leszek Czarnecki jest przecież twórcą i de facto właścicielem Idea Banku. A to zdaniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego niedopuszczalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Biało
4 lata temu
rusyfikacja daje się we znaki, do dziś zadaje sobie pytanie na jakich fundamentach jest wznoszona nasza flaga
aaa
4 lata temu
ludzie obudzcie sie czarnecki wywalil tysiace ludzi a Giertych go broni
Marianna
4 lata temu
Że jeszcze pozwalają takim niby bankom funkcjonować - to co wyprawiają to winni już dawno byc skasowani wyeliminowani z rynku
Kr
4 lata temu
Znowu powraca stary pomysł zakupu banków Czarneckiego za złotówkę. Sprawa Chranowskiego została wyciszona, ale chęć przejecia banków pozostała.
polna wolska
4 lata temu
A PiS dalej za 2 zł, chce przejąć dwa prywatne banki Czarneckiego, a ten się nie daje. Ot i cała tajemnica wiary.
...
Następna strona