Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Jarosz
|
Materiał partnera: Impact'21

Impact’21. Czy szczepionki otwierają jakieś drzwi?

2
Podziel się:

Dziś można kontrolować ebolę. Grypę i dżumę też. W przyszłości również nad COVID-19 także będziemy mieć nadzór. Czy w opanowaniu wirusa pomogą szczepionki? Prof. sir Leszek Borysiewicz, brytyjski lekarz polskiego pochodzenia, immunolog i członek władz Uniwersytetu Cambridge mówi o tym w wywiadzie dla Impact’21.

Impact’21. Czy szczepionki otwierają jakieś drzwi?
Prof. sir Leszek Borysiewicz w wywiadzie dla Impact'21 (Materiały prasowe)

Covid. Powiedziano o nim sporo. Wiele przewidziano. Mnóstwo teorii się nie sprawdziło. Póki co, wirus jest jeszcze tematem-tajemnicą. Tak samo jak kiedyś dżuma, ospa, gruźlica, dur, polio. Wymieniać można byłoby długo. Inwazja każdej z tych chorób zakończyła się wynalezieniem odpowiedniej szczepionki.

Dziś w dobie kolejnej pandemii, która przetacza się przez świat, zastanawiamy się – czy ta choroba jest groźniejsza niż poprzednie, czy kiedyś się skończy, jak długo jeszcze potrwa? A przede wszystkim, dlaczego jest taka różna w różnych częściach świata.

O tym, dlaczego jedne państwa zostały dotknięte zarazą bardziej niż inne? Dlaczego niektóre kraje radzą sobie lepiej i jak to się stało, że część państw – głównie z Azji Wschodniej – zwalczyło chorobę w jego wczesnych fazach, mówi w wywiadzie prof. Leszek Borysiewicz, lekarz - immunolog, naukowiec zajmujący się także chorobami zakaźnymi i nowotworami złośliwymi indukowanych wirusami.

Mimo iż na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii, wciąż jest mocno związany z Polską, którą regularnie odwiedza i skąd pochodzą jego rodzice. Trzy lata temu otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku, rok później odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi.

Zobacz także: Impact'21_edycja wiosna_Emerging challenges in global health_Sir Leszek Borysiewicz

Jak wyjaśnia profesor – co prawda nie można w chwili obecnej całkowicie zatrzymać pandemii, ale można się przygotować na kolejne trudne sytuacje. Jak?

- Przede wszystkim warto inwestować w zdrowie publiczne – wyjaśnia. Dodaje, że w Wielkiej Brytanii przeznacza się ok. 10 proc. budżetu na ten segment.

Czy tylko ten sposób jest dobry na walkę z pandemią? Nie tylko. Co więc jeszcze?

Póki co, lockdown.

A generalnie - szczepionki.

- Czynnikiem rozpędowym dla ich szybkiego stworzenia była paląca potrzeba – wyjaśnia prof. Leszek Borysiewicz. - A także doskonała koordynacja między wieloma instytucjami, w tym instytucjami sektora prywatnego, który jest głównym inicjatorem i producentem preparatów.

Podkreśla, że dziś na świecie tworzonych jest coraz więcej szczepionek dla konkretnych grup wiekowych, przeciw konkretnym ryzykom. Jakim konkretnie?

O tym właśnie we wspomnianym wywiadzie z profesorem, który opowie także o wpływie pandemii na dzieci, a także o długofalowych konsekwencjach spowodowanych COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Materiał partnera: Impact'21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Jam
rok temu
Pndemia jest tylko jedna .Uporczywa nagonka na ludzi.To jest pandemia a nie kolejny z wirusów grypy.Bawcie się głupio dalej........Testujecie ile ludzie na Świecie wytrzymają ? . Może was to przerosnąć ,szamani covidowi
Gosc
rok temu
Bardzo dobra sytuacja epidemiczna jest na Białorusi i nie mają więcej zgonów niż w poprzednich latach, chyba jako jedyny kraj w Europie. Trzeba sprawdzić jak tam walczyli z covidem.