Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Już nie olej ani cukier. Oto co teraz najbardziej drożeje

263
Podziel się:

Ceny najczęściej kupowanych przez Polaków produktów w styczniu 2023 r. zdrożały o 20 proc. rok do roku – wynika z najnowszego "Indeksu cen detalicznych" UCE Reasearch i WSB. Aż o 59 proc. zdrożały ręczniki papierowe, a o 50 proc. droższa jest margaryna do pieczenia.

Już nie olej ani cukier. Oto co teraz najbardziej drożeje
Inflacja w Polsce dotyka szczególnie grupy najbardziej niezbędnych produktów (Getty, © 2023 Bloomberg Finance LP)

Wśród rekordzistów są też papier toaletowy, który podrożał o 47 proc. (wszystkie ceny podajemy rok do roku), banany (45 proc.) i jajka (41 proc.). W tempie nieco poniżej 40 proc. drożeją proszek do prania, mydło w kostce, kasza jęczmienna i majonez. Ostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce najszybciej drożejących artykułów zajmują płatki kukurydziane, które poszły w górę o 34 proc.

Inflacja w styczniu 2023 r. – Niezbędne produkty mocno w górę

  • W styczniu 2023 r. najczęściej kupowane przez Polaków produkty codziennego użytku zdrożały średnio o 20 proc.;
  • Spośród blisko stu obserwowanych artykułów zdecydowana większość odnotowała dwucyfrowy wzrost cen.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W lutym inflacja wystrzeli, w grudniu możliwe 5 proc. "Nic w tym roku nie stanieje"

Jak komentuje dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, ręczniki papierowe i papier toaletowy znajdują się na szczycie tej listy z powodu cen celulozy, która od końca 2021 r. podrożała dwukrotnie. Są to też artykuły, których produkcja pochłania dużo energii.

Zapowiadany na najbliższe miesiące mocny spadek konsumpcji w Polsce i na świecie związany z prognozowaną recesją może z kolei spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na papier i spadek cen.

Wysokie ceny margaryny to z kolei skutek jej popularności spowodowanej wzrostem cen masła. Ceny masła z kolei w ostatnim czasie zaczęły spadać, gdy konsumenci zaczęli kupować zamienniki. W efekcie masło w styczniu zdrożało "zaledwie" 10 proc..

Dane GUS o styczniowej inflacji poznamy w środę. Możliwy rekord

Te dane zbiegają się z danymi GUS-u, który w grudniu 2022 r. odnotował 16,6 proc. inflacji w Polsce. Produkty z kategorii żywność drożały jednak bardziej, bo 21,5 proc.

Na dane GUS-u dotyczące styczniowej inflacji poczekamy do środy. Po grudniowej niewielkiej odwilży w dynamice wzrostu inflacji czekać może ponowny atak drożyzny. Analitycy BOŚ Banku przewidują, że najbliższe odczyty mogą pokazać nawet ponad 19 proc. Ostatni taki rekord widzieliśmy 27 lat temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(263)
Ja44
rok temu
Rzepak staniał o połowę a czy staniał olej ,margaryna ,nie teraz łoją nas zachodnie koncerny
Loko
rok temu
I w tych produktach jest prawdziwa inflacja i czemu pensja mimo podwyżek nie starcza do przysłowiowego pierwszego. Do tego koszty mieszkania a że telewizory 3 letnie w marketach tanieją i teraz zalegający na hałdach węgiel to mamy GUSła na 17%
Taka sytuacja
rok temu
No proszę..., papier toaletowy drożeje - jeszcze trochę i znów będziemy sobie korale wieszać na szyi, dumnie krocząc do domu z pracy, że po drodze trafiliśmy na dostawę w jakimś sklepie.
okko
rok temu
Szybko wykupywać i ciasta robić. Chyba że tego używacie do smarowania kanapek. Margryna to szkodliwe. Lepiej masło 82% kupić, ale nie mix. Narzekacie, narzekacie, a jak wybierzecie nie pis, to może być jeszcze gorzej i teoretyczniej.
marga
rok temu
Margaryna zdrożała, bo najlepsze pączki są na margalynie.
...
Następna strona