Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Inflacja w styczniu będzie dwucyfrowa? Ekonomiści PKO BP nie wykluczają takiego scenariusza

24
Podziel się:

Grudniowa inflacja przekroczyła barierę 8,5 proc. To najwyższy odczyt od 2000 r. Zdaniem ekonomistów PKO BP styczniowy odczyt może być znacznie wyższy. Eksperci nie wykluczają nawet, że inflacja zbliży się do poziomu dwucyfrowego. Wszystko przez noworoczne zmiany cenników - wynika z komentarza banku PKO BP do danych GUS.

Inflacja w styczniu będzie dwucyfrowa? Ekonomiści PKO BP nie wykluczają takiego scenariusza
Inflacja w styczniu nadal będzie palącym problemem dla rządu Mateusza Morawieckiego (PAP, PAP/Leszek Szymański)

W grudniu 2021 r. inflacja wyniosła 8,6 proc. licząc rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy odczyt od 22 lat. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc. W swoim komentarzu do danych GUS bank PKO BP uważa, że "to jeszcze nie koniec wzrostów inflacji".

"W styczniu powędruje ona naszym zdaniem powyżej 9 proc. r/r (być może zbliży się do 10 proc. r/r z uwagi na noworoczne zmiany cenników). Później inflację ograniczy Tarcza Antyinflacyjna (wg nas w lutym jej przełożenie na inflację wyniesie nieco ponad 3 pkt. proc)" - prognozują ekonomiści.

Żywność napędza inflację

Eksperci banku są zdania, że do wzrostu inflacji przyczyniły się przede wszystkim rosnące ceny żywności i napojów bezalkoholowych. W grudniu ich ceny wzrosły o 2,1 proc. miesiąc do miesiąca. To najwyższy wzrost cen od grudnia 1996 r.

Zobacz także: Obniżka VAT na żywność. Kołodziejczak: ceny nie spadną, w sieciach najważniejszy jest zysk

Swoje do inflacji dołożyły również rosnące ceny innych artykułów żywnościowych, jak i produktów potrzebnych do produkcji żywności. Chodzi tutaj o: warzywa i owoce, mięso wołowe i drobiowe, mąkę i pieczywa, czy oleje i tłuszcze.

A to nie koniec drożyzny na żywności. Eksperci prognozują, że ceny podstawowych artykułów będą również rosły w 2022 r. Dlatego też rząd zdecydował się dołączyć do tzw. tarczy antyinflacyjnej zerowy VAT na żywność, o czym muszą informować klientów sklepikarze.

Za energię w styczniu zapłacimy więcej

Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że struktura odczytu pokazała ponad 1-procentowe wzrosty cen gazu, opału i energii cieplnej. Ich zdaniem jednak Polacy na własnych portfelach odczują wzrost cen energii, gdyż tzw. tarcza antyinflacyjna ich nie zniweluje, ale jedynie zmniejszy ich skalę. Wzrost cen nośników energii w styczniu - po uwzględnieniu taryf URE - sięgnie około 10 proc. miesiąc do miesiąca.

"Ciekawostką odczytu jest brak korekty dla cen paliw, które wg GUS w grudniu wzrosły o 0,2 proc. m/m. Mogłoby wynikać z tego, że obniżka akcyzy z 20 grudnia, która obniżyła ceny na stacjach o ok. 20 groszy, będzie wzięta pod uwagę dopiero przy styczniowym odczycie (gdy stawka akcyzy ponownie wzrosła, na skutek umocnienia kursu euro)" - zauważają ekonomiści PKO BP.

"Z uzyskanych przez nas informacji wynika jednak, że GUS w odczycie grudniowym uwzględnił już większą część grudniowego ruchu. Kolejne miesiące powinny przynieść niższe ceny paliw po skokowym o ok. 60-70 groszy spadku w lutym (Tarcza 2.0)" - stwierdzają.

Rośnie też inflacja bazowa

Zdaniem analityków inflacja bazowa wzrosła w grudniu do 5,3 proc. z 4,7 proc. w listopadzie. To oznacza, że ceny rosną wyraźnie w większości kategorii, co pokazuje presję inflacyjną.

W usługach inflacja przyspieszyła do 7,6 proc. rok do roku z 6,6 proc. rok do roku w listopadzie. Towary natomiast zdrożały o 9 proc. rok do roku wobec 8,1 proc. rok do roku miesiąc wcześniej.

"Inflacja nie powiedziała naszym zdaniem jeszcze ostatniego słowa, ale po jej wzroście w styczniu Tarcza Antyinflacyjna da pół roku wytchnienia. Powinno to pozwolić RPP na zakończenie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w marcu. Jednocześnie, wygaśnięcie Tarcz będzie się wiązało z powrotem do wysokich odczytów inflacji. Oznacza to, naszym zdaniem, że prawdopodobieństwo ich (co najmniej częściowego) przedłużenia jest wysokie, a tym samym nasza prognoza średniorocznej inflacji (7,1 proc. w 2022 r.) może jeszcze ulec zmianie" - ocenili ekonomiści PKO BP.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
czary mary
2 lata temu
W Polskim Ładzie dwie grupy emerytów zostały pominięte. Pierwsza to ci, którzy mieszczą się w widełkach dochodowych przewidzianych dla tzw. klasy średniej. Tu rząd zapowiedział, że zmieni to i uwzględni ich w nowej uldze podatkowej. Na marginesie przypomnę, że to nie jest żadna ulga, tylko wyrównanie dochodu. W styczniu rząd obiecał, że od lutego ulga dla klasy średniej obejmie emerytów, ale wątpię aby tak się stało, chyba że ponownie rząd przygotuje projekt i zrobi tzw. wrzutkę poselską - na przykład podpinając te zmiany pod inną ustawę. Taki sposób stanowienia prawa rozpowszechnił się szczególnie przy ustawach okrytych covidową mgłą, aby przepychać przez Sejm, co się chce.
KAT
2 lata temu
przestepczy pis musi siedziec
obserwujący
2 lata temu
Katolicka władza górom. Brawwo mondrości i opatrzności katolicka.
Buali
2 lata temu
To dla porządku przypomnę, że niejaka Szydło pędziła do domu bez sygnałów świetlnych i dźwiękowych i spowodowała wypadek. Oskarżono niewinnego człowieka, a funkcjonariuszy zmuszano do kłamania.
Cień
2 lata temu
Money znowu kasuje wpisy nie na rękę pisorom taksamo są w kieszeni PiS i jak wiezyci wszystkich sondaży
...
Następna strona