Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|
aktualizacja

Inteligentni ludzie późno wstają i mają skłonność do prokrastynacji. 4 nieoczywiste cechy osób z wysokim IQ

100
Podziel się:

Ponadprzeciętna inteligencja manifestuje się na wiele sposobów i w różnych aspektach życia. Poza typowymi cechami, jak łatwość uczenia się, myślenie abstrakcyjne czy sprawność w rozwiązywaniu problemów, uczeni wskazują w badaniach również takie oznaki wysokiego IQ, które można uznać wręcz za wady.

Inteligentni ludzie późno wstają i mają skłonność do prokrastynacji. 4 nieoczywiste cechy osób z wysokim IQ
Steve Jobs, genialny współtwórca Apple, miał skłonność z odwlekania podejmowania decyzji do ostatniej chwili (Getty Images, Rick Smolan)

Magazyn INC opublikował listę czterech zachowań, które wskazują na to, że nasza inteligencja może być wyższa, niż przypuszczamy. Autor zestawienia zauważa, że te cechy mogą wydawać się nietypowe dla osób, które tradycyjnie uważalibyśmy za wysoce inteligentne. Paradoksalnie jednak mogą one świadczyć o ponadprzeciętnej inteligencji, co znajduje potwierdzenie w nauce.

1. Często odkładasz sprawy na później

Odkładnie czegoś tylko dlatego, że nie masz na to ochoty, to jedno. Jeśli jednak często zdarza się, że przesuwasz coś na później, ponieważ czujesz, że potrzebujesz więcej czasu na znalezienie odpowiedniej ścieżki działania, kierujesz się bardzo mądrym podejściem. Przykład? Steve Jobs nigdy nie decydował się na najbardziej oczywiste rozwiązania. Z ostatecznym wyborem czekał tak długo, aż pojawiły się najciekawsze propozycje – czytamy w INC.

Badanie opublikowane w "Journal of Research in Personality" wykazało, że ludzie z wysokim IQ mają tendencję do częstszej prokrastynacji, choćby dlatego, że dzięki wysokiej inteligencji mogą pozwolić sobie na luksus odwlekania spraw aż do ostatniej chwili – czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie". Tyle zarabiają mechanicy lotniczy

2. Jesteś samotnikiem

Wydaje się, że osoby inteligentne powinny cieszyć się z towarzystwa innych mądrych ludzi. Badania opublikowane w "British Journal of Psychology" wykazały jednak, że im bardziej osoby inteligentne angażują się w życie społeczne, tym niższe jest ich poczucie szczęścia.

Naukowcy spekulują, że jednym z powodów może być to, że im jesteś mądrzejszy, tym bardziej koncentrujesz się na osiąganiu długoterminowych celów. W takim przypadku spędzanie czasu z przyjaciółmi – bez względu na to, jak wysoce są inteligentni – może wydawać się bardziej rozpraszające, niż pomocne.

3. Często zmieniasz zdanie

Według Jeffa Bezosa najważniejszym wskaźnikiem wysokiej inteligencji jest gotowość do zmiany swojego zdania.

Najbardziej inteligentni ludzie ciągle ulepszają sposób, w jaki myślą. Często ponownie rozważają problem, który już rozwiązali. Są otwarci na nowe poglądy, wiedzę, pomysły i kwestionowanie własnego sposobu myślenia – cytuje INC słowa miliardera.

Obserwację tę potwierdza na przykład seria pięciu eksperymentów opisanych w "Organizational Behavior and Human Decision Processes". Przedsiębiorcy, którzy w czasie wystąpień przed inwestorami (tzw. pitchów) dostosowywali się, poprawiali i zmieniali zdanie, kiedy prezentowano im dowody na to, że się w jakiejś sprawie mylą, mieli sześciokrotnie większe szanse na wygraną, niż ci, którzy okopywali się na swoich stanowiskach i upierali przy określonych twierdzeniach.

Jeśli więc często zmieniasz zdanie, bo po dłuższych przemyśleniach na jakiś temat dochodzisz do innych wniosków, niż wcześniej, może to świadczyć o twojej inteligencji.

4. Nie należysz do rannych ptaszków

Badania opublikowane w czasopiśmie "Personality and Individual Differences" wykazały, że tzw. sowy – ludzie, którzy czują się bardziej produktywni w późniejszych godzinach – są częściej osobami o wysokiej inteligencji. Inne badania, opublikowane w "British Medical Journal", wskazały, że grupa ta zwykle zajmuje lepsze stanowiska i zarabia więcej niż osoby zaczynające swój dzień bardzo wcześnie rano.

Warto podkreślić, że wielu światowej sławy przedsiębiorców, w tym na przykład Tim Cook, CEO Apple, rozpoczyna swój dzień bardzo wcześnie rano. Opisane wyżej badania nie stanowią więc reguły, zgodnie z którą każdy zajmujący wysokie stanowisko i obdarzony wysoką inteligencją człowiek będzie typem sowy. Wstawanie późno nie sprawi natomiast, że staniesz się bardzo inteligentny.

Choć nie udowodniono bezpośredniej korelacji między wczesnym lub późnym wstawaniem a wysoką inteligencją, wyraźnym przejawem mądrości człowieka jest umiejętność słuchania swojego organizmu i kierowania się zdrowiem – podkreśla INC. "Cechą inteligentnego człowieka jest podejmowanie decyzji, które służą jego własnemu dobru" – czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rozwój osobisty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(100)
69.
6 miesięcy temu
Fajnie z rana wejść w amala
Filzoff
6 miesięcy temu
Głupota jest mądrością ,a mądrość głupotą.
Marek
6 miesięcy temu
Żadnej cechy nie znalazłem u siebie ,rano wstaję ,działam jak coś poczuję sensownego i bardzo dobrze mi to wychodzi ,nie zabardzo zmieniam zdanie ,jestem stabilny ,ale otwarty ... Po tym artykule wiem ,że inteligencja może tylko popsuć bycie szczęśliwym .Bo ja pracuję jako rolnik ,uprawiam ziemię ,kocham to robić ,jestem prostym chłopakiem ,wolę nie posiadać inteligencji ,najważniejsze dla mnie jest być szczesliwym i żyć z pasją .A ja właśnie tak żyję .
Maria
7 miesięcy temu
A ja lubię swoją pracę jako Higienistka stomatologiczna, bo mogę w jakiś sposób pomagać ludziom, a zarabiam też dobrze. Pracuję odkąd ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i nie zamierzam zmieniać na nic innego.
Fujjjj
7 miesięcy temu
Niech ktoś mi wytłumaczy kim był Nikola Tesla? Skromny człowiek, któremu zależało na wszystkich i wszystkim. Bezos przy nim to Stara puszka a umarł w biedzie!!!!
...
Następna strona