Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Jak e-commerce może wykorzystać sztuczną inteligencję?

4
Podziel się:

Inteligencja, czyli zdolność kojarzenia ze sobą różnych faktów i informacji oraz wykorzystywania ich w adekwatny sposób, to cecha odróżniająca człowieka od innych istot. Coraz częściej mówi się jednak o tzw. sztucznej inteligencji – AI. Czym ona jest i jak można ją wykorzystywać w e-commerce?

Jak e-commerce może wykorzystać sztuczną inteligencję?
Sztuczna inteligencja w e-commerce. (unsplash.com)

Gdzie wykorzystywana jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja, czyli w skrócie AI – od anglojęzycznego pojęcia artificial intelligence – to przyszłość ludzkości. Już dziś pojawia się coraz więcej przykładów wykorzystania jej w praktyce. Przez pojęcie "sztuczna inteligencja" należy rozumieć system, który gromadzi i wykorzystuje, a także analizuje zebrane dane i na ich podstawie jest w stanie podejmować decyzje o działaniu lub jego zaniechaniu. Sztuczna inteligencja może rozwiązywać złożone problemy i spełniać potrzeby użytkowników w różnych dziedzinach życia. Potrzebuje jedynie informacji, by móc je przeanalizować i wyciągnąć wnioski.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że korzystamy ze sztucznej inteligencji. Oto przykłady jej zastosowania:

 • cyfrowi asystenci wykorzystywani w telefonach, komputerach czy tabletach;
 • inteligentne systemy wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji;
 • wyszukiwanie danych w internecie;
 • tłumaczenia maszynowe;
 • bezpieczeństwo cybernetyczne;
 • optymalizowanie produktów i ścieżek sprzedaży na platformach e-commerce;
 • autonomiczne samochody bez kierowców;
 • internet rzeczy – np. podłączone do sieci odkurzacze, zegarki, lodówki, kawiarki itp.;
 • zakupy i reklama online;
 • inteligentne rolnictwo – np. nawadnianie czy karmienie zwierząt;
 • roboty używane w fabrykach. 

Co zaliczamy do sztucznej inteligencji?

Ciągły rozwój sztucznej inteligencji, z jakim mamy do czynienia obecnie, powoduje, że lista rozwiązań, które się do niej zaliczają, cały czas się poszerza. Wyróżnia się przy tym różne rodzaje sztucznej inteligencji:

 • oprogramowanie komputerowe i aplikacje mobilne,
 • roboty, samochody autonomiczne, drony itp.

W ten sposób wymieniliśmy dwa typy AI – z jednej strony to oprogramowanie, które może być wdrażane w różnych systemach, a z drugiej fizyczna postać z wdrożoną AI, jak roboty. W sieci popularnym narzędziem wykorzystującym sztuczną inteligencję są chatboty prowadzące konwersacje z użytkownikami w ramach obsługi klienta czy wirtualni asystenci. 

Jak e-commerce może wykorzystać sztuczną inteligencję?

Sztuczna inteligencja jest stosowana w e-commerce na wiele sposobów. Dostarcza m.in. spersonalizowanych rekomendacji dla klientów podczas dokonywania zakupów online, a to wszystko za sprawą historii Twoich wyszukiwań i zrealizowanych transakcji albo zakupów online. 

W branży e-commerce sztuczna inteligencja nie jest właściwie niczym nowym. Handel elektroniczny może rozwijać się na podstawie rozwiązań z zakresu AI. Technologia ta ewoluuje w szybkim tempie, a jej potencjał dostrzega coraz więcej osób decyzyjnych w e-commerce. Najlepszym tego przykładem jest narzędzie sztucznej inteligencji – ChatGPT. 

Jest on systemem od OpenAI, który generuje odpowiedzi na zadawane przez użytkowników pytania. Brzmi znajomo? Owszem, ChatGPT działa na zasadzie chatbota, ale różni go od niego duży potencjał w marketingu online oraz SEO. Wszystko dlatego, że jest w stanie podawać użytkownikowi nie tylko wcześniej zdefiniowane odpowiedzi w ramach prowadzonej komunikacji na odległość, lecz także całe teksty na podstawie dostępnych w sieci materiałów. Tworzy listę tematów, wykorzystując w tym celu słowa kluczowe. Może tłumaczyć treści czy tworzyć meta title i meta description. Przy pozycjonowaniu sklepów internetowych i platform sprzedażowych ma to więc ogromne znaczenie i staje się dużym ułatwieniem dla zarządzających witrynami e-commerce. 

Inną propozycją względem ChatGPT, która znajdzie zastosowanie w branży e-commerce, jest aplikacja od Google – Bard. Oparta na sztucznej inteligencji będzie korzystać z innego języka niż ChatGPT i będzie zintegrowana z wyszukiwarką i innymi usługami Google. Według zapowiedzi swoich twórców już wkrótce Bard ma całkowicie odmienić sposób poszukiwania informacji w sieci przez użytkowników, a więc również wyszukiwania ofert sprzedaży w branży e-commerce przez potencjalnych klientów. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Taka sytuacja
8 miesięcy temu
Można też wykorzystywać sztuczną inteligencję do debilizmu typu Klara Sobieraj i jej "czyste pwietrze", czy "czysty powiat"...
Chłop
9 miesięcy temu
Moja stara wpadła w sieci e-commerce więc teraz zamawia i odbiera paczki z różnych paczkomatów, a po kilku dniach odsyła kupione barachło. To bardzo fajny pomysł z tymi zdalnymi zakupami...
bandytyzm
9 miesięcy temu
Czyli jeżeli włożę ciężko zarobione pieniądze w remont domu, by nie mieszkać w ruinie, to wartość domu wzrośnie, czyli trzeba będzie zapłacić większy podatek.
Prezydent2025
9 miesięcy temu
E-commerce jest mężczyzną a sztuczna inteligencja Kobietą więc może wykorzystać na wiele miłych dla obojga sposobów.