Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Jak nie dać się oszukać na kosztach ogrzewania?

17
Podziel się:

Wiele osób otrzymuje właśnie rozliczenia kosztów ogrzewania za miniony sezon grzewczy. Takie rozliczenia można kwestionować w razie nieprawidłowości.

Z punktu widzenia właścicieli oraz użytkowników mieszkań, najbardziej korzystnym rozwiązaniem wydaje się rozliczenie ciepła wedle wskazań ciepłomierzy.
Z punktu widzenia właścicieli oraz użytkowników mieszkań, najbardziej korzystnym rozwiązaniem wydaje się rozliczenie ciepła wedle wskazań ciepłomierzy. (Shutterstock.com)

Mogłoby się wydawać, że upalny czerwiec nie jest miesiącem właściwym do poruszania tematów dotyczących centralnego ogrzewania. W rzeczywistości sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. To właśnie na przełomie wiosny oraz lata wiele osób otrzymuje rozliczenia kosztów ogrzewania za miniony sezon grzewczy.

Ostatnia zima nie była szczególnie mroźna, co na pewno stanowi spore pocieszenie. Niemniej, wielu użytkowników mieszkań może poczuć się nieprzyjemnie zaskoczonych po otrzymaniu najnowszego rozliczenia kosztów grzewczych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wytłumaczyć, jak powstają takie rozliczenia. Warto pamiętać, że osoba do której przysłano informacje o ewentualnej dopłacie za koszty ogrzewania, może domagać się konkretnych wyjaśnień.

Specjalny regulamin powinien określać zasady rozliczeń

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rozliczenie kosztów ogrzewania powinno być dokonane przez odbiorcę ciepła sieciowego albo nośników energii służących do celów grzewczych (np. gazu). Wedle ustawy prawo energetyczne, takim odbiorcą jest właściciel budynku wielorodzinnego albo jego zarządca. Przepisy powierzają właścicielowi/zarządcy budynku odpowiednie rozliczenie kosztów ciepła pomiędzy właścicieli lokali lub ich użytkowników. Coroczne rozliczenie powinno dotyczyć jedynie kosztów zakupionego ciepła sieciowego albo nośników energii potrzebnych do wytwarzania ciepła. Koszty związane z remontem instalacji grzewczej albo jej wymianą, muszą zostać sfinansowane z osobnego źródła (funduszu remontowego). Warto dodać, że koszty ogrzewania dzielimy na stałe (niezależne od faktycznego zużycia ciepła) oraz zmienne (zależne od wskazań układu pomiarowego).

W przypadku rozliczeń dotyczących kosztów ogrzewania, mamy do czynienia ze sporymi kwotami. Właśnie dlatego ustawa prawo energetyczne wskazuje na konieczność opracowania specjalnego regulaminu rozliczeń. Powinien on zostać przyjęty w formie uchwały przez członków wspólnoty mieszkaniowej albo radę nadzorczą spółdzielni. Dla mieszkań komunalnych, regulamin podziału kosztów ogrzewania ustala gmina.

Zobacz także: Obejrzyj: Piechociński o cenach energii: tak jest, jak się zakłada, że "jakoś to będzie"

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, osoby ponoszące koszty ogrzewania wedle nowych zasad, powinny zostać powiadomione o zmianach w regulaminie rozliczeń przed upływem 14 dni od ich wprowadzenia. Znajomość wspomnianego regulaminu jest bardzo ważna, jeżeli osoba ponosząca koszty ogrzewania będzie kwestionowała zasady rozliczeń (najpierw w sporze reklamacyjnym z zarządcą lub właścicielem budynku, a później ewentualnie przed sądem cywilnym). Regulamin powinien określać czas na złożenie reklamacji (począwszy od dnia otrzymania rozliczenia). Uzasadnione reklamacje po tym terminie (wynoszącym np. 21 dni), mogą zostać rozliczone dopiero w kolejnym sezonie grzewczym.

Wybór sposobu rozliczeń zależy od odbiorcy ciepła

Wspomniana już wcześniej ustawa prawo energetyczne w kwestii sposobu dokonywania rozliczeń grzewczych, pozostawia zarządcy lub właścicielowi budynku wielorodzinnego pewną swobodę. Taka osoba musi jednak dzielić koszty ogrzewania z poszanowaniem kilku ogólnych zasad. Sposób rozliczenia powinien promować oszczędność ciepła oraz zapewniać właściwe warunki użytkowania budynku (związane np. z temperaturą wewnątrz). Przepisy nakładają również na odbiorcę ciepła lub mediów służących do ogrzewania obowiązek sprawiedliwego podziału kosztów. W zależności od warunków technicznych budynku, rozliczenie powinno uwzględniać położenie poszczególnych lokali, przenikalność cieplną ścian lub ilość ciepła dostarczoną do lokalu z pionów grzewczych.

Z punktu widzenia właścicieli oraz użytkowników mieszkań, najbardziej korzystnym rozwiązaniem wydaje się rozliczenie ciepła wedle wskazań ciepłomierzy. Takie urządzenia coraz częściej występują w bardzo dokładnej elektronicznej wersji i umożliwiają nawet zdalny odczyt. Niestety nie we wszystkich budynkach wielorodzinnych można znaleźć najbardziej nowoczesne rozwiązania. W przypadku starszych mieszkań, nadal często występują tak zwane podzielniki ciepła. Przepisy ustawy prawo energetyczne wciąż pozwalają na ich wykorzystywanie. Można oczekiwać, że opisywana sytuacja zmieni się nieprędko. Ze względu na zawodność podzielników, rozliczenie zużycia ciepła w starszych mieszkaniach może uwzględniać zarówno wskazania tych urządzeń, jak i ogrzewaną powierzchnię.

Warto pamiętać, że rozliczenie kosztów ogrzewania na podstawie powierzchni albo kubatury mieszkania nadal jest możliwe wedle aktualnych przepisów. Wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z dnia 24 września 2013 roku (sygn. akt I C 2455/12) wskazuje, że rozliczenie zużycia ciepła na podstawie podzielników oraz powierzchni lokum (np. w proporcji 70 proc. i 30 proc.) nie łamie prawa.

W nawiązaniu do kosztów ogrzewania, warto wspomnieć o tym, że konieczne jest także coroczne rozliczenie wydatków poniesionych na ogrzanie części wspólnych budynku wielorodzinnego (np. klatek schodowych). Zasady takiego rozliczenia również muszą zostać ustalone w regulaminie. Wedle przepisów, lokatorzy ponoszą koszty ogrzewania części wspólnych budynku proporcjonalnie do powierzchni lub kubatury poszczególnych mieszkań. Trzeba zdawać sobie sprawę, że koszty stałe dotyczące ogrzewania części wspólnych oraz pomieszczeń pozbawionych urządzeń pomiarowych w praktyce stanowią znaczącą część łącznych kosztów grzewczych (np. 40-50 proc.).

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(17)
Bubu
2 miesiące temu
Mam pytanie czy jeżeli nie został u mnie w mieszkaniu zrobiony obmiar z urządzenia ponieważ nie było mnie w mieszkaniu a dostałem już rachunek to czy moge zglosic do współdzieli o wykonanie ponownego pomiaru ?
Pytek
rok temu
Ja "PYTEK" PRZEPRASZAM za pomyłkę w tym moim tu przed chwilką napisanym komentarzu, bo roczna moja opłata za to CO będzie nie 7200, 72 zł - ale w kwocie 2,700,72 zł, bo zanim to co napisałem przeczytać, to wysłałem.
Pytek
rok temu
Ja mieszkam w Cieszynie w 4-ro piętrowym bloku z 64-ma w nim mieszkaniami i w bocznym tego bloku mieszkaniu na parterze pod zimną piwnicą. - Ok. 4 lata temu już wykopany prezes naszej Spółdz. Mieszk. za zmianę firmy CO, bo dobrą wykopał i wrzucił nas do chyba do zagranicznej być może nawet z zachodu wykopanej firmy "pułapki" = "BMETERS", która nas niesamowicie doi nawet takimi licznikami zdalnie mierzonymi z roczną opłatą 30,50 zł. które mierzą nie w DŻULACH ale w "działkach" to CO tymi tak super podstępnie spreparowanymi licznikami w kaloryferach, które nawet wówczas to CO w nich mierzą - jak np u mnie - w dwóch zakręconych na ZERO kaloryferach - i to nie w dżulach, co już jest stosowane w licznikach na zachodzie, ale w działkach i z otrzymanymi fakturami z tak wieloma w nich idiotycznymi wpisami pomiarów żeby nas ogłupić i brak mi nawet na to ich cwaniackie nas dojenie słów, --- DODAM, że dzisiaj otrzymałem fakturę z każdą w niej miesięczną opłatą za CO 225,06 zł czyli za moje mieszkanie M5 o powierzchni 72,60 m2 zapłacę za rok kwotę 7200,72 .,zł. i ciekawe, że gdybym mieszkał w willi jednopiętrowej i opalał ją węglem to ile ton węgla bym kupił za tą w/w kwotę którą w r. 2022/23 teraz będę musiał zapłacić, a piszę tak, bo mój krewny góral w takiej jednopiętrowej willi opalanej węglem, kupił na to roczne nim opalanie węgiel za kwotę ok. 1900 - Pozdrawiam
Barbara
2 lata temu
Dodam do niżej artykuły ze mieszkam na parterze a pod moim lokalem jest kotłownia mam ciepłe mieszkanie i wyremontowane większość kaliryfery zamknięte i w stosunku do poprzednich lat nuema wiekszej różnicy w użytkowaniu Więc jakim orawem mnie chca za kase uderzać a mieszkam z cirka
Barbara
2 lata temu
Witam w roku 202nie dostalam rozliczenia ciepla dostałam go teraz 2021r.w marcu za rak 2021 w ktorym znowu bes powiadomi3nia wcześniej puszenie podniesiono mi oplate stala. W roku 2022roku robilam remont mieszkania w którym zastosowałam ekrany grzewcze ogrzewana ścianą od wewnątrz i miałam wyłączone kaloryfery a mimo to dostałam teraz dopłatę Mimo że kaloryfer był wymontowany całkowicie do renomowacji w okresie grzewczym i kaloryder 9 rzebetek grzal ino w malym pokoju przez 3 miesiące. Czuję się oszukana dostałam nakaz zaplaty za mieszkania nie opomiarowane obok mnie gdzie stoi puste z wybitą szyba mieszkanie min. Lecz ja mam pomiędzy tym wełną mineralną oddzielone ogrzane osobno mieszkanie i nie czuję się w obowiązku płacić za inne lokale. Mało tego administracja zostawiła popsute drzwi gdzie każdy wchodzi z dworu a jest podwyżka za domofon 🙈to chore. Mam mieszkanie z gminy a rozlicza mnie zarządca nieruchomości ponieważ w moim bloku są lokale z moim nie wykupione. Jak się odwołać żeby nie płacić za innych i Czemu podnoszą mi stawkę stałą żeby wiwcej nabić mi do zabrania kasy? Proszę o pomoc 🙏