Jawne ceny mieszkań. Senat przegłosował istotne poprawki
W środę Senat przedstawił poprawki do projektu ws. jawnych cen mieszkań. Projekt wraca do Sejmu, który zajmie się zmianami przegłosowanymi przez izbę wyższą. Jedna z poprawek precyzuje, że cena, którą sprzedający musi ujawnić, to ta zawarta również w umowie deweloperskiej.
Senat zajął się środę projektem dotyczącym jawności cen mieszkań. Po pracy w komisjach senatorowie przegłosowali jednomyślnie (88 głosów za) projekt z wniesionymi poprawkami. Zmiany zaproponowane przez Senat miały głównie charakter uszczegóławiający i redakcyjny.
Jawne ceny mieszkań. Senat zdecydował
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyjaśniała w środę, że zmiany mają na celu uniemożliwienie deweloperom obchodzenia ustawy. Jedną z najważniejszych poprawek jest ta, która doprecyzowuje, że cena ujawniana przez sprzedającego musi być zgodna z umową deweloperską. Branża alarmowała, że uchwalone przez Sejm zapisy dotyczyć miałyby jedynie sprzedaży gotowych mieszkań, a nie dopiero budowanych.
Nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym nakłada na deweloperów obowiązek prowadzenia stron internetowych, na których ceny mieszkań będą podawane od początku do końca sprzedaży. Rozwiązania te zostały zaproponowane przez klub Polska 2050-TD.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szalone wzrosty na akcjach polskiej spółki. "Chcemy produkować w pełni polskie systemy"
Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedający będzie musiał umieszczać cenę za metr kwadratowy oraz całkowitą cenę nieruchomości na swojej stronie internetowej, a także na specjalnym rządowym portalu - na stronie dane.gov.pl. Ustawa nakłada na deweloperów obowiązek publikowania cen metra kwadratowego całej oferowanej nieruchomości, w tym garażu czy komórki lokatorskiej. Naruszenie tego obowiązku będzie traktowane jako praktyka naruszająca zbiorowe interesy konsumentów i będzie podlegać karze.
Dodatkowo, ceny te będą musiały być aktualizowane co 24 godziny, a sprzedający będzie zobowiązany do ich archiwizacji, aby kupujący mogli je porównać. Firmy, które nie będą przestrzegać tych przepisów, mogą zostać ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Regulacja przewiduje, że w przypadku rozbieżności między ceną podaną a oferowaną przy zawarciu umowy, nabywca będzie miał prawo żądać sprzedaży nieruchomości po najkorzystniejszej dla siebie cenie.