Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Jest nowy pomysł na podwyżkę płacy minimalnej

135
Podziel się:

Związkowcy, pracodawcy i rząd negocjują, ile ma wynieść przyszłoroczna pensja minimalna. Wiadomo, że podwyżki mają być dwie – w styczniu i w lipcu. I co do tego zgoda jest. Nie ma jednak zgody, co do jej wysokości. Jest jednak inny pomysł – by wysokość najniższej pensji uzależnić od regionu - pisze "Fakt".

Jest nowy pomysł na podwyżkę płacy minimalnej
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaproponował, żeby wysokość płacy minimalnej uzależnić od regionów (Adobe Stock, ekaterina729)

Nie jedną, lecz dwie podwyżki płacy minimalnej szykuje rząd w 2023 r. Pierwsza ma wejść w życie w styczniu i zgodnie z nią Polacy mają zarabiać przynajmniej 3383 złote brutto. Druga natomiast będzie obowiązywać od lipca i podwyższy minimalne pensje do 3450 zł brutto.

Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 3010 zł brutto i według szacunków tyle zarabia ok. 2,2 mln Polaków. W przyszłym roku grupa ta ma być jeszcze większa - według rządowych szacunków znajdzie się w niej nawet 2,74 mln Polaków.

Propozycja jednak nie zadowala związków zawodowych, które we wspólnym stanowisku z 13 maja zaproponowały 490 zł (do 3,5 tys. złotych brutto) podwyżki płacy minimalnej od stycznia i kolejne 250 złotych (do 3,75 tys. złotych brutto) od lipca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. Sedlak: Prosta droga do wzrostu inflacji

Regionalna pensja minimalna

Jak podaje "Fakt", z własną propozycją, popieraną przez pracodawców, wyszedł również Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Proponuje on, by pensja minimalna wynosiła połowę średniej pensji w danym regionie. – Proponujemy, aby obliczana była dla każdego województwa, ponieważ różnice średniego wynagrodzenia dla poszczególnych regionów są bardzo duże. Przyczyniłoby się to do szybszego wyrównywania rozwoju gospodarczego, a co za tym idzie - płac w poszczególnych województwach – powiedział dziennikowi.

Gazeta wyliczyła, że zgodnie z propozycją w woj. mazowieckim, gdzie średnia pensja jest najwyższa w całej Polsce, regionalna płaca minimalna mogłaby sięgnąć 3813 zł brutto. "W woj. małopolskim – 3253 zł, dolnośląskim – 3234 zł, pomorskim – 3219 zł, śląskim – 3146 zł. Byłyby więc tam znacznie wyższe od obecnie obowiązującej stawki, która wynosi 3010 zł brutto" - czytamy.

Na propozycję regionalizacji płacy minimalnej nie zgadzają się jednak związkowcy. – Nie ma mowy o tym, by wprowadzać jakąkolwiek regionalizację. Nie jesteśmy państwem dzielnicowym – powiedział "Faktowi" Andrzej Radzikowski szef OPZZ.

Propozycja polskich władz jest obecnie przedmiotem obrad Rady Dialogu Społecznego, w której - oprócz rządu - zasiadają centrale związkowe i związki pracodawców. Na negocjacje wszystkie strony mają czas do połowy lipca. Jeżeli do tego momentu RDS nie uzgodni jednolitego stanowiska w sprawie płacy minimalnej, to rząd będzie mógł to zrobić sam w drodze rozporządzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(135)
Czyli
rok temu
ceny żywności,opłaty,paliwa też będą regionalne? Straszna ciemnota w tym biznesie.
Krystel
rok temu
Ciekawe ze na slasku ma byc najmniejsza jak i tak mamy najmniejsze zarobki od innych panstw UE nawet najnizdza krajowa to juz dno a ceny mamy duzo wieksze wiedz jak zyc !
znudzony
rok temu
Podniesienie najniższej pensji minimalnej to podniesienie wydatków na poszczególne artykuły pierwszej potrzeby takie jak żywność, środki higieny, czynsze, energia. Ja też wolałbym brać % od wyższych zarobków niż od niższych. Kto na tym zarabia Państwo - Budżet! Polacy ostatnio zostali uszczęśliwieni zmniejszonym podatkiem dochodowym. Ci którzy mało zarabiają a mają dzieci nie będą mieli możliwości odliczyć sobie ulgi na te dzieci bo nie będą mieli z czego.Rząd dał podwyżki, zmniejszył podatek dochodowy, "cudowny Rząd".
polakmaly
rok temu
NAJNIZSZA SREDNIA TAKA JAK U NIEMCA I FRANCUZA BO TAM WSZYSTKO TANSZE LUB ROWNE TYLKO SREDNIA TAKA SAMA JAK W UNI nie grosze na chleb i wode
veasd
rok temu
Zero stabilności prawnej i podatkowej. Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
...
Następna strona