Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Kamery w szpitalach. Eksperci: to narusza prawa pacjenta i jest niezgodne z RODO

15
Podziel się:

Kamery w sanitariatach i salach szpitalnych naruszają przepisy o ochronie danych osobowych - oceniają eksperci na łamach ‘’Rzeczpospolitej’’. Ich zdaniem przepisy o monitoringu w projekcie ustawy o jakości w ochronie zdrowia doprowadzą do niekontrolowanego monitoringu w placówkach medycznych.

Kamery w szpitalach. Eksperci: to narusza prawa pacjenta i jest niezgodne z RODO
Przepisy o monitoringu w placówkach medycznych zaproponowane w nowej ustawie naruszają zapisy RODO. JAN GRACZYNSKI (Jan GRACZYNSKI/East News)
bEJETQJh

Zdaniem prawników z Fundacji Panoptykon powinno to zostać uznane za systemowe naruszenie praw pacjenta do poszanowania jego godności i intymności, gwarantowanego przez art. 30 Konstytucji RP.

O co chodzi? Zgodnie z art. 63 projektowanej ustawy, kierownik placówki medycznej może zdecydować o umieszczeniu kamer monitoringu w pomieszczeniach ogólnodostępnych, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów lub pracowników.

W praktyce to oznacza, że monitoring będzie mógł pojawić się zarówno w salach pacjentów, jak i w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych, przebieralniach, czy nawet szatniach.

bEJETQJj
Zobacz także: NIK: włączenie lekarzy medycyny pracy do walki z cukrzycą

Zdaniem dr Pawła Litwińskiego, adwokata specjalizującego się w przepisach o RODO, który sporządził opinię prawną dla Panoptykonu proponowane przepisy są niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Przyjęcie propozycji zawartych w projekcie ustawy spowoduje także, że nie będzie podstawy prawnej do przetwarzania danych osobowych na potrzeby monitoringu wizyjnego w medycznych placówkach. Nowe propozycje są więc niezgodne z przepisami RODO, które wprowadzają bardzo wysokie standardy w zakresie ochrony danych osobowych dotyczących zdrowia.

bEJETQJp

Podobnie zdanie ma mec. Ewa Kurowska-Tober, radca prawny, partner w kancelarii DLA Piper. - Mając na uwadze, że monitorując pomieszczenia szpitala, będzie dochodziło do przetwarzania danych osobowych o bardzo wysokiej wrażliwości, w tym danych dotyczących zdrowia, proponowany przepis nie spełnia standardów RODO – ocenia prawniczka.

Jej zdaniem monitoringu pomieszczeń sanitarnych, szatni czy stołówek zabrania także kodeks pracy.

Monitoring w takim wypadku dopuszczony jest w wyjątkowych sytuacjach, np. w celu zapewnienia bezpieczeństwa, ale pod warunkiem, że nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych osób monitorowanych. - Trudno wyobrazić sobie instalację kamery w zabiegowych salach szpitalnych, która nie będzie naruszała intymności i godności pacjenta. Bezpieczeństwo w szpitalu można zapewnić w inny sposób – podsumowuje mec. Ewa Kurowska-Tober.

bEJETQJq
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJETQJK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Basia
2 miesiące temu
Podczas badań i zabiegów czy porođu powinna być osoba bliska i patrzeć na ręce lekarzom! A mam PRAWO mieć osobę bliską podczas badań krocza itp.. Ust 2008r Art 21 Prawo Pacjenta ! Często podczas badań krocza dochodzi do groźnych zakażeń pochwy brodawczakiem ludzkim i innymi świnstwami i przekaże partnerowi!
Jeżyk
2 miesiące temu
Nasze trzykrotne nie komarom w szpitalach.
jam
2 miesiące temu
a jaka jest różnica między kamerą a monitorem funkcji życia, żadna! wszystko w imię kontroli stanu pacjęta
bEJETQJL
emerytka
2 miesiące temu
dwie 60-letnie pielęgniarki na 30 niedołężnych,dementywnych staruszków jest wg urzędasów ok i nie narusza praw pacjentów.
Alish
2 miesiące temu
Kamery muszą być i to dla dobra pacjentów i personelu. A eksperci to widac matoły nie znające realiów szpitalnych!!