Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Kary za brak maseczek w sklepach. Polacy są "za", ale chcą, by były one zdecydowanie niższe

251
Podziel się

Polacy są zwolennikami kar finansowych za brak maseczek w sklepach - wynika z badania dla money.pl. Najwięcej ankietowanych chce jednak, by mandaty nie obciążały za bardzo domowych budżetów. Co trzeci uważa, że odpowiedzialność powinni solidarni ponosić i klient, który nie ma maseczki i właściciel sklepu.

Polacy chcą niższych kar za chodzenie do sklepu bez maseczki.
Polacy chcą niższych kar za chodzenie do sklepu bez maseczki. (PAP, Grupa UCE)
bDIaZAMR

Niemal 85 proc. Polaków uważa, że powinniśmy być zobowiązani do noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład sklepach - wynika z badania UCE Research i Syno Poland dla money.pl. Przeciwnego zdania jest 14 proc. osób, z których "zdecydowane nie" maseczkom mówi zaledwie 5,8 proc.

Polacy akceptują także kary za niestosowanie się do nakazu noszenia maseczek. Tego chce 67,6 proc. respondentów. "Nie" mówi nieco ponad 28 proc. Reszta przyznaje, że nie ma zdania na ten temat.

Mniej zgodni jesteśmy, jeśli chodzi o wysokość takich mandatów. Najwięcej ankietowanych chciałoby, by mandaty nie były zbyt wygórowane i mieściły się w przedziale 50-100 zł. Tego chce 24,5 proc. 23,6 proc. respondentów dopuszcza nieco wyższe kary - w przedziale 100 - 200 zł. Tylko 8,4 proc. Polaków godzi się, by kary przekraczały 500 zł.

bDIaZAMT
Zobacz także: Maseczki w sklepach to fikcja. Minister komentuje raport money.pl. Obejrzyj wideo:

Większość ankietowanych w badaniu money.pl opowiada się więc za obniżeniem wysokości kar. W tej chwili maksymalna wysokość nakładanych przez policję mandatów wynosi właśnie 500 zł. Kara może być znacznie wyższa i sięgnąć nawet 30 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sanepidu, który przeprowadzi postępowanie administracyjne.

bDIaZAMZ

Kto powinien płacić kary? 49 proc. Polaków uważa, że klient sklepu, który nie założył maseczki. Jednak 38 proc. ankietowanych jest zdania, że płacić powinien zarówno klient, jak i właściciel oraz pracownicy sklepu. 4,1 proc. uważa natomiast, że ukarany za brak maseczki przez klienta powinien być sam właściciel sklepu.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie ponad tysiąca Polaków.

bDIaZANa

Ilu Polaków dostało karę za brak maseczki?

W Polsce stosunkowo częste są kontrole w autobusach czy tramwajach, podczas których sprawdza się, czy pasażerowie zakrywają usta oraz nos. W sklepach czy hipermarketach zdarza się to jednak zdecydowanie rzadziej.

Ile mandatów policja wystawia za brak maseczek? Poprosiliśmy biuro prasowe Komendy Głównej Policji o najnowsze dane, ale nie dostaliśmy odpowiedzi.

bDIaZANb

KGP podała za to dane za mandaty za brak maseczek od połowy kwietnia do końca maja 2020. Przypomnijmy - w tym czasie zakrywanie twarzy było obowiązkowe również na ulicach, a nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach. W tym czasie wystawiono 13 tys. mandatów, 40 tys. pouczeń, a 5 tys. przypadków skierowano do sądów.

- Mandaty nakładamy, kiedy ktoś w sposób lekceważący podchodzi do przepisów. Nie jest naszą intencją ściganie ludzi z bloczkiem mandatowym w ręce, ale jeżeli zorientujemy się, że ktoś ma lekceważący sposób podejścia do norm, to nie będzie taryfy ulgowej - tak tłumaczył politykę policji w Polsat News kom. Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDIaZANu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(251)
jacq
8 miesięcy temu
Widocznie media już wyprały ludziom mózgi.Przerażające jak łatwo Polakami manipulować.Trochę straszenia w TV i zgodziliby się chodzić na rękach,gdyby powiedzieć,że tak jest bezpieczniej....
Olo
8 miesięcy temu
Jak może być kara za coś, co jest nielegalnie wprowadzone? Płacą tylko jelenie, bo sądy oddalają sprawy !
Jaka logika s...
8 miesięcy temu
za tym, że płacić miałby właściciel sklepu, któremu ładują się pluszaki bez maseczek i udaja, że nie słyszą uwag?
bDIaZANv
Didmos
8 miesięcy temu
Przestańcie z nas robić jeleni.nikt się nie da nabrać na te wyssane z palca sondaże.
wiecho
8 miesięcy temu
Brawo rodacy! Z pewnością 85% będzie także za obowiązkowymi szczepieniami, no i władza będzie musiała uszanować wolę ludu. Obowiązkowe powinny być także kaski. Ryzyko śmierci od spadającej znienacka cegły jest większe niż od śmiercionośnego wirusa.
...
Następna strona