Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Katastrofa ekologiczna w Arktyce. 21 tys. ton oleju napędowego trafiło do wody

29
Podziel się:

Ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem wyciekło do rzeki 21 tys. ton oleju napędowego. Jak informują rosyjskie media, to może być największe skażenie tego typu w terenach rosyjskiej Arktyki.

Katastrofa ekologiczna w Arktyce to kolosalne skutki dla środowiska.
Katastrofa ekologiczna w Arktyce to kolosalne skutki dla środowiska. (PAP, EPA, Marine Rescue Service press service , HANDOUT)

O wycieku 21 tys. ton oleju napędowego poinformował w czwartek dziennik "Kommiersant", a za nim Polska Agencja Prasowa. W Norylsku obecnie jest już minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew.

Wokół elektrowni trwa zbieranie skażonego gruntu wokół zbiornika. Do wycieku oleju napędowego doszło w wyniku uszkodzenia fundamentów. Większość z ok. 21 tys. ton oleju, który wyciekł do gruntu, trafiło również do odległej o 20 km rzeki. Ratownicy na miejscu monitorują rozwój sytuacji za sprawą dronów.

Ile zatem oleju napędowego trafiło do wód? Rosyjska Federalna Agencja ds. monitoringu środowiska naturalnego (Rosprirodnadzor) szacuje, że do rzeki mogło trafić nawet 15 tys. ton. Pozostałe 6 tys. ton - do gruntów. Morskie służby ratownicze z Murmańska z kolei oceniają, że do wód trafiło o 2 tys. ton paliwa więcej.

Zobacz także: Czytaj też: CPK ratunkiem dla gospodarki po epidemii. Emilewicz: rezygnacja byłaby samobójstwem

Rospriodnadzor odrzucił pomysł gubernatora Kraju Krasnojarskiego Aleksandra Ussa, który zaproponował, by likwidować skutki katastrofy za sprawą spalenia paliwa.

Do wycieku doszło 29 maja w Norylsku. Olej napędowy trafił do rzek Ambarnaja i Dałdykan oraz do zdecydowanej większości ich dopływów. Nornikiel, przedsiębiorstwo zarządzające elektrownią, ocenia, że awaria powstała w skutek uszkodzenia fundamentów za sprawą rozmarzania wiecznej zmarzliny - podaje PAP za "Kommiersant".

Nornikiel oraz organizacja WWF oceniają, że, jak na razie, olej nie skaził jeziora Piasino, z którego wypływa rzeka Piasina płynąca do Morza Karskiego. Innego zdania jest Prokuratura Generalna. W jej ocenie paliwo już trafiło do rzeki Piasiny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
qwergqwer
4 lata temu
czy na pewno oleju ? czy odpadów
Cisza
4 lata temu
A gdzie krzyk ekologów,nie zostali opłaceni łącznie z Gretą małolatą?
Katastrofa
4 lata temu
Technologia w rękach Rosjan jest jak brzytwa w rękach małpy...
tetate
4 lata temu
Lu-dzi jest za -du-żo ! Jakby było mniej, wystarczyłoby zasobów na miejscu dla każdego. ALbo przestać się rozmnażać, albo natychmiast zrezygnować z chciwości -WSZYSCY. Czyli żyć i mieszkać skromnie. Dążenie do bogactwa przez każdego robi z tego zycia piekło na ziemi, wywołuje wojny o co? Nie o chleb. O POSIADANIE WIĘCEJ.
KACZEN
4 lata temu
A w tvp,polsat,tvn itp.. ktos wspomnial o TYM..Jak by chodzilo o zyski to tak..
...
Następna strona