Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katastrofa ekologiczna w Arktyce. 21 tys. ton oleju napędowego trafiło do wody

29
Podziel się

Ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem wyciekło do rzeki 21 tys. ton oleju napędowego. Jak informują rosyjskie media, to może być największe skażenie tego typu w terenach rosyjskiej Arktyki.

Katastrofa ekologiczna w Arktyce to kolosalne skutki dla środowiska.
Katastrofa ekologiczna w Arktyce to kolosalne skutki dla środowiska. (PAP, EPA, Marine Rescue Service press service , HANDOUT)
bDJSAyfF

O wycieku 21 tys. ton oleju napędowego poinformował w czwartek dziennik "Kommiersant", a za nim Polska Agencja Prasowa. W Norylsku obecnie jest już minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew.

Wokół elektrowni trwa zbieranie skażonego gruntu wokół zbiornika. Do wycieku oleju napędowego doszło w wyniku uszkodzenia fundamentów. Większość z ok. 21 tys. ton oleju, który wyciekł do gruntu, trafiło również do odległej o 20 km rzeki. Ratownicy na miejscu monitorują rozwój sytuacji za sprawą dronów.

Ile zatem oleju napędowego trafiło do wód? Rosyjska Federalna Agencja ds. monitoringu środowiska naturalnego (Rosprirodnadzor) szacuje, że do rzeki mogło trafić nawet 15 tys. ton. Pozostałe 6 tys. ton - do gruntów. Morskie służby ratownicze z Murmańska z kolei oceniają, że do wód trafiło o 2 tys. ton paliwa więcej.

bDJSAyfH
Zobacz także: Czytaj też: CPK ratunkiem dla gospodarki po epidemii. Emilewicz: rezygnacja byłaby samobójstwem

Rospriodnadzor odrzucił pomysł gubernatora Kraju Krasnojarskiego Aleksandra Ussa, który zaproponował, by likwidować skutki katastrofy za sprawą spalenia paliwa.

Do wycieku doszło 29 maja w Norylsku. Olej napędowy trafił do rzek Ambarnaja i Dałdykan oraz do zdecydowanej większości ich dopływów. Nornikiel, przedsiębiorstwo zarządzające elektrownią, ocenia, że awaria powstała w skutek uszkodzenia fundamentów za sprawą rozmarzania wiecznej zmarzliny - podaje PAP za "Kommiersant".

bDJSAyfN

Nornikiel oraz organizacja WWF oceniają, że, jak na razie, olej nie skaził jeziora Piasino, z którego wypływa rzeka Piasina płynąca do Morza Karskiego. Innego zdania jest Prokuratura Generalna. W jej ocenie paliwo już trafiło do rzeki Piasiny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJSAygi
KOMENTARZE
(29)
NIEREFORMOWAL...
9 miesięcy temu
SOWIECI 1. Zaoranie stepów Kazachstanu za Chruszczowa - chcieli uniezależnić się od importu pszenicy z Kanady, zaorano obszar wielkości Polski, gleba stepowa była płytka i zastosowano zbyt głęboką orkę i żółty piasek wyrzucono na wierzch, cały obszar stepu zamienił się w pustynię. 2. Odwrócenie biegu rzek Amu-dari i Syr-dari - chcieli założyć sady owocowe na pustyniach Karakum i Kyzyłkum, nawodnienie nie dało efektów i sady nie rodzą owoców, jest nieodwracalny efekt uboczny - obie rzeki przestały zasilać Jezioro Aralskie, wtedy czwarty co do wielkości zbiornik wody słodkiej na Ziemi, obecnie jest w fazie zaniku, na pustyni można spotkać pozostałości łodzi rybackich w odległości dziesiątków kilometrów od obecnego brzegu Jeziora Aralskiego. 3.Katastrofa kysztymska - pierwszy wielki wyciek radioaktywny. Były plany odwrócenia biegu rzek syberyjskich - Jenisej, Ob z Irtyszem. Po to, żeby woda nie marnowała się wpływając do Oceanu Lodowatego. Szczęśliwie przestało istnieć państwo gotowe firmować takie plany (ZSRR)
Ekoman
9 miesięcy temu
Gdzie jest Greta???
endloch
9 miesięcy temu
A mówiłem im -nie pić wódki w czasie pracy.
bDJSAygj
Pech
9 miesięcy temu
To przykre, że taki wspaniały teren jak Syberia, wpadł w ręce takiego zapóźnionego kraju. Żal rdzennych mieszkańców tych obszarów
Xxx
9 miesięcy temu
Największa plagą świata nie jest koronowirus lecz tępy naród radziecki
...
Następna strona