Notowania

Kaucja za butelki coraz bliżej. Nie wiadomo ile będą kosztować ekologiczne rozwiązania

System kaucyjny został wpisany w programy wyborcze większości partii w Polsce. Chce go również Ministerstwo Środowiska. Nieznana jest jednak suma, którą trzeba będzie zapłacić za ekologiczny system. Raport Deloitte’a wskazuje, że tylko postawienie automatów do recyklingu pochłonie 9 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Recyklomaty niedługo zaleją całą Polskę? To zależy od systemu, jaki przyjmiemy. (Fot: PAP)

Z wyliczeniami ekspertów nie zgadzają się organizacje non-profit oraz część przedstawicieli biznesu. Uważają oni, że na obecnym etapie oszacowanie kosztów wprowadzenia nowego systemu jest trudne.

– Raport Deloitte’a nie jest wiarygodny w tym zakresie, koszty będą znacznie mniejsze – przekonuje Paweł Głuszyński z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste (PSZW), cytowany przez "Puls Biznesu".

A ich oszacowanie rzeczywiście może okazać się obecnie niewykonalne, ponieważ nie ma pewności, jaki system Polska przyjmie. Współczesne rozwiązania opierają się na monitorowaniu wypuszczonych na rynek butelek przez producentów, a także sprawdzaniu, ile z nich konsumenci zwracają za pomocą recyklomatów.

Zobacz także: Drakońskie opłaty za wywóz śmieci. Minister podaje przyczynę

Sprawnym systemem zwrotów opakowań może się pochwalić Estonia i niewykluczone, że to ona posłuży prawodawcom jako przykład. W nadbałtyckim kraju do recyklingu zaangażowano branżę handlową, która ekologicznym klientom przyznaje kupon na zakupy za każdy zwrot butelki.

Dodatkowy bonus za recykling mógłby zachęcić również Polaków. Pokazuje to Warszawa, gdzie w trakcie dwóch miesięcy funkcjonowania recyklomatów, mieszkańcy wrzucili do nich ok. 63 tys. opakowań. W zamian otrzymywali m.in. zniżki na bilety do sieci kin Multikino, na wejściówki do teatrów Dramatycznego i Capitolu, a także kupony na kawę w sieci Costa Coffee.

Szwajcaria zagospodarowuje wszystkie swoje śmieci, Bośnia i Hercegowina wszystko wyrzuca na wysypiska
Mapa śmieciarzy. Polacy drugim najmniej śmiecącym narodem w Europie

Joanna Kądziołka z PSZW, w rozmowie z „PB” przekonuje, że system kaucyjny jest w Polsce potrzebny, ponieważ pomoże on osiągnąć wymagany przez UE poziom recyklingu. Oszacowała, że obejmie on ok. 7 proc. odpadów komunalnych – bo tyle wynoszą butelki po napojach.

Na system kaucyjny są również gotowi przedstawiciele firm. Zgłaszają oni gotowość do współpracy przy powstających przepisach.

Czy to się opłaca? Moim zdaniem – tak. Przecież i tak wymieniamy na punkty rzeczy, które normalnie wyrzucilibyśmy do śmieci.
W Warszawie stanęły pierwsze recyklomaty. Co dostaniemy w zamian za puszki i butelki?

– Nie jest to tanie rozwiązanie, ale jeżeli okaże się najbardziej efektywne dla Polski, podejmiemy rękawice – zapowiada Magdalena Dziczek ze Związków Pracodawców Eko-pak, cytowana przez "PB". Do tegoż związku należy m.in. Coca-Cola.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: recykling, recyklomat, kaucja za opakowanie, polska, gospodarka, wiadomości, śmieci
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2019

JZMJak zwykle tęgie głowy z Sejmu wymyślą najgłupsze i najbardziej uciążliwe dla zwykłych ludzi rozwiązanie chroniąc biznes. Najłatwiej wprowadzić kaucję … Czytaj całość

21-10-2019

sasPrzede wszystkim powinniśmy powrócić do opakowań szklanych! !!!

21-10-2019

ErWprowadzić takie automaty do zwrotów jak są np w Niemczech.W czym problem?

Rozwiń komentarze (55)