Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kaucja za butelki coraz bliżej. Nie wiadomo ile będą kosztować ekologiczne rozwiązania

55
Podziel się:

System kaucyjny został wpisany w programy wyborcze większości partii w Polsce. Chce go również Ministerstwo Środowiska. Nieznana jest jednak suma, którą trzeba będzie zapłacić za ekologiczny system. Raport Deloitte’a wskazuje, że tylko postawienie automatów do recyklingu pochłonie 9 mld zł.

Recyklomaty niedługo zaleją całą Polskę? To zależy od systemu, jaki przyjmiemy.
Recyklomaty niedługo zaleją całą Polskę? To zależy od systemu, jaki przyjmiemy. (PAP, PAP)

Z wyliczeniami ekspertów nie zgadzają się organizacje non-profit oraz część przedstawicieli biznesu. Uważają oni, że na obecnym etapie oszacowanie kosztów wprowadzenia nowego systemu jest trudne.

– Raport Deloitte’a nie jest wiarygodny w tym zakresie, koszty będą znacznie mniejsze – przekonuje Paweł Głuszyński z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste (PSZW), cytowany przez "Puls Biznesu".

A ich oszacowanie rzeczywiście może okazać się obecnie niewykonalne, ponieważ nie ma pewności, jaki system Polska przyjmie. Współczesne rozwiązania opierają się na monitorowaniu wypuszczonych na rynek butelek przez producentów, a także sprawdzaniu, ile z nich konsumenci zwracają za pomocą recyklomatów.

Zobacz także: Zobacz także: Drakońskie opłaty za wywóz śmieci. Minister podaje przyczynę

Sprawnym systemem zwrotów opakowań może się pochwalić Estonia i niewykluczone, że to ona posłuży prawodawcom jako przykład. W nadbałtyckim kraju do recyklingu zaangażowano branżę handlową, która ekologicznym klientom przyznaje kupon na zakupy za każdy zwrot butelki.

Dodatkowy bonus za recykling mógłby zachęcić również Polaków. Pokazuje to Warszawa, gdzie w trakcie dwóch miesięcy funkcjonowania recyklomatów, mieszkańcy wrzucili do nich ok. 63 tys. opakowań. W zamian otrzymywali m.in. zniżki na bilety do sieci kin Multikino, na wejściówki do teatrów Dramatycznego i Capitolu, a także kupony na kawę w sieci Costa Coffee.

Joanna Kądziołka z PSZW, w rozmowie z „PB” przekonuje, że system kaucyjny jest w Polsce potrzebny, ponieważ pomoże on osiągnąć wymagany przez UE poziom recyklingu. Oszacowała, że obejmie on ok. 7 proc. odpadów komunalnych – bo tyle wynoszą butelki po napojach.

Na system kaucyjny są również gotowi przedstawiciele firm. Zgłaszają oni gotowość do współpracy przy powstających przepisach.

– Nie jest to tanie rozwiązanie, ale jeżeli okaże się najbardziej efektywne dla Polski, podejmiemy rękawice – zapowiada Magdalena Dziczek ze Związków Pracodawców Eko-pak, cytowana przez "PB". Do tegoż związku należy m.in. Coca-Cola.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(55)
Bozka
2 lata temu
Jeżeli ma być kaucja to super,ale i zwrot kaucji po oddaniu a nie jakieś tam bony czy zniżki, to ja mam płacić i żądam zwrotu a nie nabijac przy okazji innym kasę, zwrot i kropka nikt nie będzie rządził moimi pieniędzmi
Akm
2 lata temu
System kaucyjny mieliśmy w PRL.Eszustkie butelki były szklane a dodatkowo funkcjonowały skupy butelek i makulatury.Było to jednak złe bo komunistyczne.
Ttu
2 lata temu
Zlikwidiwać opakowania pet.....
aa
2 lata temu
Niech wprowadzą automaty w których można zwrócić opakowania za kasę chociaż by te 30gr od butelki może wtedy by się skończył ten śmietnik pełno butelek wszędzie sam może bym się skusił żeby posprzątać ten syf w okolicy może bym ze 100 lub 200 zeta zebrał po tych imprezach co sobie ci ze wschodu urządzają łatwo przeliczyć 20 chłopa 10 piwek w tygodniu daje 200 butelek na tydzień na miesiąc jakieś 800 tak ze 6 miechów to daje 4800 butelek czyli można zebrać jakieś 1500 zeta przy cenie 30gr. za butelkę no i się przysłużyć środowisku
lll
2 lata temu
Nie mam z tym problemu jeśli przy każdym dużym sklepie postawią automat gdzie takie butelki można wrzucać i odzyskać kaucje, ale najpierw trzeba tą możliwość oddania butelek zapewnić a dopiero potem wprowadzać kaucje..
...
Następna strona