Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kaufland na celowniku. UOKiK ma uwagi do transakcji

3
Podziel się:

UOKiK ma uwagi do nabycia przez firmę Kaufland Polska powierzchni handlowej wykorzystywanej przez hipermarket E.Leclerc w Kielcach. Urząd przekonuje, że finalizacja transakcji może ograniczyć konkurencję na lokalnym rynku.

Kaufland na celowniku. UOKiK ma uwagi do transakcji
Kielce. Kaufland chciał nabyć powierzchnię w galerii, w której działa E.Leclerc. UOKiK ma uwagi do transakcji. (money.pl, Rafał Parczewski)

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zgłosił uwagi do nabycia przez Kaufland Polska Markety części powierzchni w Pasażu Świętokrzyskim. UOKiK pisze, że w galerii tej działa już sklep sieci E.Leclerc.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, w sprawie tej transakcji niezbędne było przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przed udzieleniem zgody. Dlatego też prezes UOKiK skierował sprawę do II etapu.

- "Analiza wykazała, że w wyniku koncentracji może dojść do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku w hipermarketach, supermarketach i dyskontach. Byłoby to niekorzystne dla konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami, a także dla samych konsumentów w Kielcach. Dlatego przedstawiłem zastrzeżenia do koncentracji" - ocenia Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Zobacz także: UOKiK i kara dla Biedronki. Chróstny: Nie uwziąłem się na ten dyskont

UOKiK podkreśla, że zgodnie z dotychczasowymi orzeczeniami urzędów i organów monopolowych, teren rywalizacji dużych sklepów o klientów to obszar o promieniu do 10-15 minut jazdy samochodowej. Zgodnie z analizami taką odległość są w stanie pokonać konsumenci w poszukiwaniu hipermarketu, supermarketu lub dyskontu.

Prezes UOKiK może przedstawić swoje zastrzeżenia w sprawach, w których istnieje prawdopodobieństwo ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji. Co istotne, zastrzeżenia te nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Michu
3 lata temu
Ale w przejeciu Polska Press orzez Orlen prezes UOKiKu już nie widzi koncentracji.. Aha.
Ktosik
3 lata temu
Raczej chodzi o to, że jeśli Kaufland stanie w miejsce Leclerc to zminimalizuje się wojna cenowa. Kaufland nie znajdzie już godnego konkurenta do walki na ceny i zastosuje swój trzeci poziom marżowy (czyli najwyższy) przez co ucierpią konsumenci, bo zapłaca drożej w obydwu lokalizacjach Kauflanda. Po za tym bardzo mocno ograniczy się w tym miejscu dostępność artykułów, bo zarówno Kaufland jak i Biedronka oraz Lidl nie posiadają nawet 30% list asortymentowych dostawców, i tak oto wszyscy bylibyśmy zmuszeni kupować bardzo ograniczoną ilość produktów, nie raz rezygnując z tego co lubimy. Dlatego zachowanie róznorodnej konkurencji jest tak ważne. Ps. W Kauflandzie nie kupie dziecku zabawki na święta, a produkty BIO to jakiś marginez. Za to w Leclerc zakupie wszystko to co mi jest potrzebne.
mańka
3 lata temu
CO TO MA BYC CZY PIS CHCE NAM POZAMYKAC WSZYSTKIE MARKIETY NIEPOLSKIE CZY NIKT SIE TEMU NIE MOZE SPRZECIWIC wezcie sie za pracę a nie szukacie dxiury w calym Nasylacie UOKIK I KARZECIE ZA BYLE ZA PRZPROSZENIEM GOW..........TO JEST WSTRETNE specjalna to wasza robota takich ludzi jak wy powinno sie wziasc za pierze na powietrze swierze nie utrudniac chandlu nie karac markietow bo to my klijenci zaplacimy za takich jak wy