Notowania

KE chce bronić rodzimych firm przed Apple i Alibabą. W grze 100 mld euro

Komisja Europejska chce wspierać europejskie firmy w konkurencji z gigantami z USA i Chin. Według nieoficjalnych informacji ma powstać specjalny fundusz o wartości nawet 100 miliardów euro dla "Europejskich Czempionów".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Unijni urzędnicy chcą namówić Ursulę von der Leyen, by stworzyć fundusz, który miałby wspierać europejskie firmy w walce ze światowymi gigantami (Fot: AP/Fotolink/East News)

O możliwości stworzenia takiego funduszu informuje Politico. Unijni urzędnicy mają przekonywać do tego nową szefową Komisji Ursulę von der Leyen.

Politico dotarło do ponad 170-stronicowej listy pomysłów eurokratów. A tam można znaleźć wszystko - od stawiania uli w budynkach użyteczności publicznej po większą kontrolę w mediach społecznościowych.

Jednym z najbardziej interesujących pomysłów jest jednak wspomniany fundusz, który miałby nazywać się Europejskim Funduszem Przyszłości. W sumie miałby on liczyć nawet 100 miliardów euro, przeznaczonych na wsparcie europejskich gigantów.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Bo ci, zdaniem europejskich urzędników, stoją na straconej pozycji w konkurencji ze światowymi kolosami. Firmy takie jak Apple, Google, Alibaba, Baidu czy Microsoft dysponują bowiem gigantycznymi środkami na inwestycje.

Ursula von der Leyen o praworządności w pierwszym wywiadzie po wyborze na szefową KE
Ursula von der Leyen: praworządność to święta wartość Unii Europejskiej

"To moze zachwiać istniejącą dynamiką innowacji i zagrozić pozycji przemysłowej przemysłu UE w niektórych sektorach" - piszą urzędnicy.

Pieniądze miałyby trafić do funduszu z budżetu Unii Europejskiej, więc dorzuciłyby się do niego wszystkie kraje członkowskie. To o tyle ciekawe, że ze środków publicznych często wspierane byłyby zupełnie prywatne podmioty.

Ursula von der Leyen w Polsce
Ursula von der Leyen w Polsce. "Kluczowe wartości wymagają obrony"

Przedstawiciele Komisji Europejskiej na razie nie wypowiadają się oficjalnie na temat funduszu i nie chcą komentować doniesień Politico.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-08-2019

wkniech zgadne pieniadze dostanie Siemens, Volkswagen, Bosch,Henkel,Liebherr, BMW ,Audi, a resztki dla biedoty z Polski

23-08-2019

vektorzgadzam się z komentarzami internautów, Niemcy i Francja kombinują jak wesprzeć się dodatkową kasą kosztem innych ......

23-08-2019

NauczA może lepiej poluzować firmom w Europie? A mnie ściskać je zakazami. I obciążeniami.

Rozwiń komentarze (112)