Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE chce bronić rodzimych firm przed Apple i Alibabą. W grze 100 mld euro

112
Podziel się

Komisja Europejska chce wspierać europejskie firmy w konkurencji z gigantami z USA i Chin. Według nieoficjalnych informacji ma powstać specjalny fundusz o wartości nawet 100 miliardów euro dla "Europejskich Czempionów".

Unijni urzędnicy chcą namówić Ursulę von der Leyen, by stworzyć fundusz, który miałby wspierać europejskie firmy w walce ze światowymi gigantami
Unijni urzędnicy chcą namówić Ursulę von der Leyen, by stworzyć fundusz, który miałby wspierać europejskie firmy w walce ze światowymi gigantami (East News, AP/Fotolink/East News)
bEizLhKd

O możliwości stworzenia takiego funduszu informuje Politico. Unijni urzędnicy mają przekonywać do tego nową szefową Komisji Ursulę von der Leyen.

Politico dotarło do ponad 170-stronicowej listy pomysłów eurokratów. A tam można znaleźć wszystko - od stawiania uli w budynkach użyteczności publicznej po większą kontrolę w mediach społecznościowych.

Jednym z najbardziej interesujących pomysłów jest jednak wspomniany fundusz, który miałby nazywać się Europejskim Funduszem Przyszłości. W sumie miałby on liczyć nawet 100 miliardów euro, przeznaczonych na wsparcie europejskich gigantów.

bEizLhKf

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Bo ci, zdaniem europejskich urzędników, stoją na straconej pozycji w konkurencji ze światowymi kolosami. Firmy takie jak Apple, Google, Alibaba, Baidu czy Microsoft dysponują bowiem gigantycznymi środkami na inwestycje.

bEizLhKl

"To moze zachwiać istniejącą dynamiką innowacji i zagrozić pozycji przemysłowej przemysłu UE w niektórych sektorach" - piszą urzędnicy.

Pieniądze miałyby trafić do funduszu z budżetu Unii Europejskiej, więc dorzuciłyby się do niego wszystkie kraje członkowskie. To o tyle ciekawe, że ze środków publicznych często wspierane byłyby zupełnie prywatne podmioty.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej na razie nie wypowiadają się oficjalnie na temat funduszu i nie chcą komentować doniesień Politico.

bEizLhKm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEizLhKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
#luk
2 lata temu
Niemcy tak dlugo beda trzymac Euro, i tak dlugo beda go reanimowac w europie , do puki im sie to jeszcze bedzie oplacac...Po opuszczeniu strefy euro, przyjma nowa marke niemiecka, ktora bedzie mocniejsza od Euro, co doprowadzi do zdrozenia ich wyrobow eksportowych. Po kilku latach sytuacja sie ustabilizuje..i wroci do normy.
Donaldo
2 lata temu
Kto był w Chinach, wie ile milionów niemieckich samochodów porusza się po ich drogach. W tym roku widać znaczenie więcej elektryków, a tu jak wiadomo ciężko będzie konkurować ceną. To początek końca napompowanej gospodarki Niemiec. Oni to dobrze wiedzą, dlatego kombinują, żeby nieunikniony kryzys przejść z jak najmniejszą stratą. Szkoda że Polski rząd, który przejął stery przy imponującej koniunkturze, rozdaje pieniądze, zamiast inwestować w nowe technologie jak rozbudowa infrastruktury EV, czy blickchain...
aaa
2 lata temu
aj waj
bEizLhKH
Xxx
2 lata temu
Chcieliście Unie to macie....
Adam
2 lata temu
A kto ma dostac poieniadze? Stocznia Szczecinska?
...
Następna strona