Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Kiepska jakość zbóż. Robert Telus: może brakować pszenicy konsumpcyjnej

89
Podziel się:

Tegoroczne plony są porównywalne z ubiegłorocznymi, ale gorzej jest z jakością zbieranej pszenicy, która ma mniej białka. Może wystąpić sytuacja, że pszenicy konsumpcyjnej będzie nam brakować, a paszowej będziemy mieć za dużo – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w rozmowie z PAP.

Kiepska jakość zbóż. Robert Telus: może brakować pszenicy konsumpcyjnej
Robert Telus mówi o zbożu kiepskiej jakości PAP/Rafał Guz (PAP, PAP/Rafał Guz)

Zdaniem polityka tegoroczne plony są "troszkę niższe", ale porównywalne z ubiegłorocznymi. Wskazał jednak, że "gorzej jest z jakością" ziarna.

Telus dodał, że w "dużo mniejszej ilości" zbierana jest pszenica konsumpcyjna, a na rynku pojawia się więcej pszenicy paszowej. Podkreślił, że pszenica konsumpcyjna ma wyższą cenę, która – jak dodał – obecnie rośnie. Pszenicy paszowej jest więcej na rynku m.in. ze względu na pogodę, tj. suszę, która początkowo występowała i obecne opady deszczu. Spowodowało to, że "ta pszenica, to zboże ma mniej białka".

- To jest pewnym problemem, dlatego że może być taka sytuacja, że konsumpcyjnej nam będzie brakować, a paszowej będziemy mieć za dużo - powiedział minister.

Choroby atakują pszenicę

Telus odniósł się również do doniesień o występowaniu deoksyniwalenolu (DON; toksyna wytwarzana przez grzyby z rodzaju Fusarium na ziarnach m.in. pszenicy, kukurydzy czy jęczmienia) w pszenicy. Zauważył, że choroby grzybicze zboża pojawiają się, gdy "jest za dużo wody, szczególnie w tym ostatnim etapie, gdy zboże już dojrzewa". To ma potwierdzać niższą jakość zboża.

W ubiegłym tygodniu Izba Zbożowo-Paszowa poinformowała, że "z terenu dochodzą sygnały o występowaniu DON-ów w dostarczanej do punktów skupu pszenicy". Ponadto – wskazała IZP – potwierdzają się doniesienia płynące z terenu wskazujące na niską zawartość białka w ziarnie pszenicy.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że stany magazynowe "są już dużo lepsze", a zainteresowanie programem wsparcia budowania silosów jest duże.

Zainteresowanie budowaniem magazynów jest dużo większe, dlatego że rolnicy wiedzą, że to jest szansa, duża szansa dla nich, bo wtedy mogą przetrzymać więcej zboża i nie muszą go sprzedawać bezpośrednio po żniwach - ocenił Robert Telus.

Podkreślił, że zainteresowani budową silosów są nie tylko rolnicy, ale również firmy zbożowe, które zajmują się handlem.

To pokazuje, że firmy również patrzą w przyszłość. Bo przyszłością naszą jest, byśmy umieli na tym zbożu ukraińskim zarabiać. Nie tylko firmy, ale my jako Polska - zapowiedział Telus.

Od 5 czerwca do 5 lipca prowadzono nabór wniosków dotyczący "Wsparcia dla rolników na zakup i montaż silosów wraz z wyposażeniem". Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dofinansowanie było udzielane w formie refundacji i wynosi standardowo do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku młodego rolnika – do 60 proc. ARiMR wskazała również, że limit pomocy wynosi on 50 tys. zł, a dla tzw. młodych rolników – 60 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(89)
Xxx
10 miesięcy temu
W gminie Dąbrówka na Mazowszu tajemniczy inwestor wyciąl w pień 5 hektarów drzew, prawdopodobnie pod wysypisko śmieci. Urzędnicy pozwolili na to, żeby dolina Bugu stała się ściekiem i miejscem nie do życia. Niektóre chronione gatunki zwierząt straciły swoje siedliska. Mieszkańcy blokują na wszelkie sposoby dalszą dewastacje!
Asa
10 miesięcy temu
To pewnie wina Tuska poprośmy o komentarz znanego wice ministra rolnictwa młota Kowalskiego niech się wypowie jednoznacznie że to przez Brukselę Niemcy i Tuska inaczej nie potrafi
Rolnik
10 miesięcy temu
Telus już się martwi.Wiemy,wiemy -Po 15 października może będziecie musieli dla dobra obywateli sprowadzić zboże że wschodu.
Tomi
10 miesięcy temu
A czyja to wina?
liberte
10 miesięcy temu
Znaczy techniczne ?
...
Następna strona