Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kluza ostro o inflacji i banku centralnym: tak naprawdę nie ma dziś RPP

23
Podziel się:

- Można w zasadzie powiedzieć, że tak naprawdę nie ma dziś Rady Polityki Pieniężnej, a jedyną wyrazistą postacią jest prezes Glapiński - ocenił w programie "Rzecz o biznesie" Stanisław Kluza. Dodał, że po zakończeniu kadencji nie powinni oni pracować w NBP. Były przewodniczący KNF mówił też o groźnych skutkach inflacji oraz o tym, że bank centralny zaprzecza własnemu mottu.

Kluza ostro o inflacji i banku centralnym: tak naprawdę nie ma dziś RPP
Stanisław Kluza o inflacji i banku centralnym (East News, MAREK ZIELINSKI)
bEUTLRQl

- W ostatnich latach bank centralny zaprzeczał mottu, które widnieje na jego budynku. Czyli "dbamy o wartość polskiego pieniądza" - powiedział były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza w programie "Rzecz o biznesie" w "Rzeczpospolitej".

Zwrócił też uwagę, że podczas gdy przez ostatnie 20 lat średnioroczna inflacja Polsce nie przekroczyła 4,5 proc., w tym roku może jego zdaniem wynieść 4,7 proc., a nawet zbliżyć się do 5 proc.

To właśnie z powodu wysokiej inflacji bank centralny jest krytykowany w ostatnim czasie. We wrześniu ceny konsumpcyjne w Polsce były średnio o 5,9 proc. wyższe niż w analogicznym miesiącu rok temu.

bEUTLRQn
Zobacz także: Ceny paliw. Marża do obniżki? Minister Semeniuk: To demagogia

Już teraz ceny rosną najszybciej od dwóch dekad. A ekonomiści prognozują, że w kolejnych miesiąch inflacja przebije 6 proc., a nawet zbliży się do 7 proc. A jednym z głównych zadań banku centralnego jest dbanie o to, aby ceny nie rosły zbyt szybko.

NBP ma do tego narzędzia, przede wszystkim stopy procentowe, których jednak przez długi czas nie podnosił, mimo że np. Czesi i Węgrzy już kilka miesięcy temu rozpoczęli walkę z drożyzną.

bEUTLRQt

Groźne skutki inflacji

- Grozi nam spirala płacowa, a to może rodzić ryzyko stagflacji – ocenił Kluza. Czym jest spirala cenowo-płacowa? To groźne zjawisko dla gospodarki. W sytuacji, gdy pracownicy są przekonani, że inflacja nie jest przejściowa i nabiera tempa, wówczas żądają podwyżek. Z kolei wzrost wynagrodzeń przekłada się na dalszy wzrost cen w sklepach.

Organem wykonawczym NBP, który decyduje o wysokości stóp procentowych, jest Rada Polityki Pieniężnej. W październiku dość nieoczekiwanie podniosła ona stopy procentowe po wielu miesiącach zapewnień, że taki ruch nie jest potrzebny.

"Nie ma dziś RPP"

- Można w zasadzie powiedzieć, że tak naprawdę nie ma dziś Rady Polityki Pieniężnej, a jedyną wyrazistą postacią jest prezes Glapiński. Reszta członków to osoby na tyle bezbarwne, że powinno to przekreślać dla nich możliwość pracy w banku centralnym po zakończeniu kadencji – powiedział przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

bEUTLRQu

RPP składa się z 10 członków, w tym przewodniczącego Adama Glapińskiego, który jest też prezesem banku centralnego. Decyzje w radzie nie zapadają jednogłośnie. W obecnym składzie Rady przeważają tzw. "gołębie", czyli zwolennicy niskich stóp procentowych, do których należy też przewodniczący Adam Glapiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUTLRQO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
niestety
4 tyg. temu
Każda instytucja obsadzona partyjniakami z PiS staje się instytucją-zombie, która nie wypełnia swoich zadań wobec społeczeństwa. Wypełnia jedynie oczekiwania rządzącej partii, w tym przypadku stworzenie warunków dla emisji pozabudżetowego pustego pieniądza, w celu sfinansowania rozdawnictwa socjalu elektoratowi. To wszystko dzieje się kosztem upadku wartości złotego.
Perfect
2 miesiące temu
Inflacja jest Globalna specjalnie wypuszczona by ze brac kase z Ludzi Co rozdali I tu Polska Nic nie zrobi Bo My malo produkujemy dla Siebie I jak nie pracujesz to Nie Masz Panike Sieja lud leci I placi za stare auta , Stare domy itp Do tego Globalnie % 0 i kasa sie rozlewa A lud dostaje jej malo Fundusze biora jak za darmo Bo beda - % To lepiej zamienic papier na towar W Dani bierzesz 1 mln na dom a odajesz 950 tys
sondor
2 miesiące temu
Panie Kluza, a wie Pan dlaczego tak się dzieje - bo to są pracownicy banku a nie "bankowcy". Jeśli Pan nie rozumie tej różnicy to oznacza tylko jedno -Pan też nigdy nie był bankowcem. Bankowcy rozumieją o czym piszę -pozdrawiam!!!
bEUTLRQP
Ala
2 miesiące temu
W sumie to....agencji rosyjskiego wywiadu. Przynajmniej tak ich działanie wskazuja. Rosyjskie służby maja na celu destabilizacje i osłabienie Polski (między innymi). I to jest dokładnie co ci ludzie ronia.
Sebastian
2 miesiące temu
Trzeba się szykować na EUR / PLN na poziomie 6 PLN.
...
Następna strona