Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

KNF wyprowadziła cios w GetBack. Firma z karą się nie zgadza

10
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła GetBackowi zezwolenie na zarządzanie wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych i nałożyła na spółkę karę w wysokości 50 tys. zł. GetBack zapowiada odwołanie.

KNF wyprowadziła cios w GetBack. Firma z karą się nie zgadza
KNF ukarała GetBack (Wikimedia Commons, Btnmdt)

KNF cofnęła GetBackowi zezwolenie na zarządzanie wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych (czyli inwestujących w wierzytelności). Dochodzi do tego 50 tysięcy złotych kary. Co na to GetBack?

"Decyzja nie jest ostateczna i nie ma rygoru natychmiastowej wykonalności. Spółka nie zgadza się z uzasadnieniem wydanej decyzji i złoży od niej odwołanie" – napisali przedstawiciele GetBack w komunikacie.

Zobacz także: Giertych o zarzutach dla Leszka Czarneckiego: mafijne porachunki

Spółka wyjaśniła, że nie utraciła zezwolenia i nadal może prowadzić działalność polegającą na zarządzaniu wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych. W opinii spółki decyzja, w jej obecnej formie i na obecnym etapie, nie ma negatywnego wpływu na realizację układu z wierzycielami.

GetBack (obecnie w restrukturyzacji) to spółka utworzona i zarejestrowana w 2012 r. jako firma windykacyjna. W latach 2012-2018 nabywała pakiety wierzytelności na własny rachunek lub na rachunek funduszy inwestycyjnych współpracujących ze spółką, po czym dochodziła tych należności od dłużników.

Spółka nabywała długi najczęściej za środki finansowe pozyskane z zewnątrz, w tym z emisji obligacji. W firmie dochodziło do fałszowania sprawozdań finansowych, wyprowadzania pieniędzy spółki i missellingu, czyli sprzedawania klientom obligacji, które nie spełniały ich potrzeb.

Afera GetBack wybuchła w 2018 roku, gdy warszawska giełda na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego zawiesiła obrót akcjami spółki. Kilka tygodni temu prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Zarzuty obejmują 16 osób i dotyczą oszustw i wyprowadzania pieniędzy na łączną kwotę ok. 3 mld złotych.

Na ławie oskarżonych zasiądzie m.in. były prezes spółki GetBack, Konrad K. Wśród oskarżonych znaleźli się też m.in. byli prezesi IdeaBanku Jarosław A. i Tobiasz B., oraz byli członkowie zarządu IdeaBanku - Małgorzata Sz. i Dariusz N.

Na ławie oskarżonych nie ma Leszka Czarneckiego – chociaż prokuratorzy usilnie starają się sformułować zarzuty przeciwko niemu. Dlaczego? Bo śledczy uznali, że za działanie piramidy finansowej odpowiadać powinni nie tylko twórcy, ale również właściciele banków, które sprzedawały obligacje tej spółki.

A ponieważ takie papiery można było kupić, chociażby za pośrednictwem należącego do Czarneckiego Idea Banku, to - zdaniem śledczych - biznesmen również ponosi odpowiedzialność za aferę.

Sam Czarnecki udzielił wywiadu "Newsweekowi", w którym tłumaczy, że jest niewinny a władza próbuje zrzucić na niego odpowiedzialność za aferę GetBack.

Prokuratura zarzuca bankierowi, że o handlu akcjami GetBack musiał, jako właściciel banku, wiedzieć. Czarnecki podkreśla, że gdy się o tym dowiedział, sam powiadomił KNF i nakazał zaprzestanie handlu obligacjami GetBacku w swoim imperium finansowym.

- W kwietniu 2018 r. podczas rozmowy w KNF informowałem o nieprawidłowościach w GetBacku i dziwiłem się, że KNF nie reaguje, choć wie o nich od dawna. Był nawet komunikat giełdowy w tej sprawie - powiedział Czarnecki.

Biznesmen dodał, że sprzedaż obligacji GetBack była powodem zwolnienia całego zarządu Idea Banku.

Jak twierdzi Czarnecki, formułowane wobec niego zarzuty mają na celu obciążenie go winą za aferę GetBack i zemstę za ujawnienie korupcji w Komisji Nadzoru Finansowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Jacek
4 lata temu
KNF 😂🤣😂 co z aferą ??? Pod dywanem ? Wszędzie tylko mafia czy to zlewej czy prawej !!!
Wołek Żolibor...
4 lata temu
KNF ta instytucja jest parodią ,Chrzanowski nie tylko dla siebie chciał 40mln .Co chwilę w Polsce wybuchają afery finansowe ,ciekawe dlaczego,Gdański oddział ABW ochraniał Amber Gold,takie dostał wytyczne z Warszawy.
Eleke
4 lata temu
Nas okradzionych przez pana Idea Bank nie interesuje to czy pan wiedział czy nie wiedział ci się dzieje w pana banku, pana bank nas okradł i proszę wziąć na siebie odpowiedzialność za swoją własność, czyli bank, a nie głupa palić!!! Jak panu nie wstyd okradać starych ludzi z dorobku swojego życia i udawać niewinnego! WDTYD panie czarnecki i HAŃBA WIELKA!!!
Jechali
4 lata temu
JAK POLSKIE PAŃSTWOWE BANKI OKRADAŁY GETBACK.....
Wiersz
4 lata temu
JAK POLSKIE PAŃSTWOWE BANKI OKRADAŁY GETBACK.....