Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Koalicja rządząca wisi na włosku. Kto może stracić stanowisko?

107
Podziel się:

Pięciu ministrów i kilkunastu wiceministrów może stracić stanowiska, jeśli koalicja rządząca się rozpadnie. A taki scenariusz coraz głośniej przejawia się w wypowiedziach z klubu PiS oraz okolic rządowych. Zagrożeni ministrowie nabrali jednak wody w usta.

Koalicja rządząca wisi na włosku. Kto może stracić stanowisko?
Przesilenie w Zjednoczonej Prawicy. Jeśli zapowiedzi szefostwa PiS się sprawdzą, rząd czeka rewolucja (East News, JACEK DOMINSKI, REPORTER)
bEChnJxh

W czwartek po południu wcześniejszymi wyborami oraz utratą stanowisk dla koalicjantów zagroził szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Swoje słowa potwierdził w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie. W piątek rano w rozmowie z RMF polityczną bombę spuścił z kolei również Marek Suski.

Jeden z czołowych polityków PiS powiedział wprost, że po nocnym głosowaniu nad "ustawą futerkową" koalicja w praktyce przestała istnieć. I o Porozumieniu Jarosława Gowina oraz Solidarnej Polsce mówił już jako "byłych koalicjantach".

W Polsat News z kolei Piotr Muller przyznał, że jednym z rozpatrywanych obecnie scenariuszy jest rząd mniejszościowy, pozbawiony właśnie kilkudziesięciu posłów partii koalicyjnych.

bEChnJxj
Zobacz także: Politycy Solidarnej Polski powinni "pakować biurka"? Janusz Kowalski: od rana pracuję

Zapalnikiem było wspomniane głosowanie, w którym PiS-owi sprzeciwili się niemal wszyscy politycy Solidarnej Polski, a wielu członków Porozumienia wstrzymało się od głosu.

Będą zmiany w rządzie?

Gdyby deklaracje szefostwa PiS okazały się prawdziwe, to czeka nas prawdziwa rewolucja w rządzie. I to prawdopodobnie znacznie większa niż zapowiadana od kilku miesięcy rekonstrukcja.

bEChnJxp

Na początek weźmy ministrów. Porozumienie ma ich obecnie dwóch. I o ile posada Wojciecha Murdzka w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego i tak nie była zbyt mocna, to już ewentualna dymisja wicepremier Jadwigi Emilewicz byłaby sporym zaskoczeniem.

Warto jednak podkreślić, że akurat minister rozwoju wyłamała się i zagłosowała za przepisami forsowanymi przez Jarosława Kaczyńskiego. Nie tak jak jej koledzy z Porozumienia, którzy w większości wstrzymali się od głosu.

Zdecydowanie przeciwni byli natomiast Zbigniew Ziobro i Michał Woś, którzy w rządzie reprezentują Solidarną Polskę. Oni również mogą się pożegnać ze stanowiskami, gdyby rzeczywiście w koalicji doszło do przesilenia.

bEChnJxq

Na koniec jeszcze Jan Krzysztof Ardanowski. On co prawda nie jest członkiem żadnego z koalicjantów, ale również w nocnym głosowaniu był przeciwko ustawie futrzarskiej.

Wiceministrowie na cenzurowanym

W bardzo licznym rządzie Zjednoczonej Prawicy nie brakuje również przedstawicieli koalicjantów wśród wiceministrów.

Największe tornado może przejść przez resort sprawiedliwości. Prezesowi oprócz Zbigniewa Ziobry sprzeciwili się podczas głosowania również wiceministrowie - Michał Wójcik, Marcin Warchoł i Sebastian Kaleta. Z kolei Marcin Romanowski, który co prawda posłem nie jest i nie głosował, też jest mocno kojarzony ze Zbigniewem Ziobrą i stanowisko może stracić niejako "przy okazji".

bEChnJxr

Co dalej? Stanowiska mogą stracić inni przedstawiciele Solidarnej Polski - wiceminister klimatu Jacek Ozdoba czy Janusz Kowalski z resortu aktywów państwowych.

Ten ostatni już po głosowaniu i wypowiedziach Suskiego i Terleckiego był gościem programu "Tłit" w Wirtualnej Polsce. - Od rana normalnie pracuję - tak odpowiedział na pytanie o swoją ewentualną dymisję.

Wiceministrem obrony narodowej przy takim scenariuszu przestałby być Marcin Ociepa z Porozumienia, podobnie jak jego partyjni koledzy Andrzej Gut-Mostowy (resort rozwoju) i Jacek Żalek (resort funduszy i polityki regionalnej).

bEChnJxs

Kolejni politycy na cenzurowanym to Wojciech Maksymowicz z resortu nauki czy Iwona Michałek z ministerstwa rodziny. Oboje są obecnie członkami Porozumienia.

Próbowaliśmy się skontaktować z kilkoma z wymienionych wiceministrów. Ich telefony jednak milczą, a na przesyłane wiadomości nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Rekonstrukcja może się więc okazać znacznie szersza niż wydawało się jeszcze kilka tygodni temu. Jak powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki, więcej będzie wiadomo po poniedziałkowym spotkaniu prezydium partii.

Nie da się jednak wykluczyć scenariusza, w którym liderzy Zjednoczonej Prawicy znajdą wspólny język i po weekendzie zdołają zakopać topór wojenny. Wtedy wymienieni ministrowie będą mogli w większości spać spokojnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEChnJxK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
ja
12 miesięcy temu
Każdy ciągnie w swoją stronę. Ludzie sięgają po władzę, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Żeby dobrać się do publicznych pieniędzy. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
Piotr
12 miesięcy temu
Żałosne niebawem prezes sam zostanie z kotami
Polak
12 miesięcy temu
Teraz fanatycy sekty PO KO promują Rafała Ściek przecież to szok.Ten pseudo polityk nie może sobie poradzić z Warszawą a miał by rządzić 38 milionowym krajem co ci ludzie myślą co mają w głowach chyba rozbiór Polski niestety Pozdrawiam Wałbrzych
bEChnJxL
miro
12 miesięcy temu
nie podniecajcie sie ,nic to tam sa tony haków
Taka prawda
12 miesięcy temu
Co ci fanatycy sekty PO KO. wypisują już PO KO praktycznie nie istnieje a oni jeszcze myślą o przejęciu władzy.Nigdy już więcej nie dojdziecie do żadnej władzy wystarczyło nam Polakom 8 lat waszych rządów Pinidzy Nima i nie Będzie.My normalni ludzie i Polacy nie dopuścimy was do żadnej władzy PO PSL jedynie do łopaty na budowę czajki .Tylko PiS u władzy po wieki wieków amen
...
Następna strona