Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Ustawa o zwierzętach. Sejm przegłosował nowe prawo zakazujące hodowli zwierząt na futra

44
Podziel się:

Tak zwana "piątka dla zwierząt", czyli ustawa o ochronie zwierząt, która ma m.in wprowadzić zakaz hodowli zwierząt futerkowych została w nocy przyjęta przez Sejm.

Ustawa o zwierzętach. Sejm przegłosował nowe prawo zakazujące hodowli zwierząt na futra
"Uwolnić norkę". Sejm przyjął ustawę, która zakazuje m.in. hodowli zwierząt na futra. Jednomyślności w obozie władzy jednak nie było (pixabay.com)

Ustawa o ochronie zwierząt przyjęta. Za nią zagłosowała większość posłów PiS, ale również parlamentarzyści KO czy Lewicy. Przeciwko była Konfederacja, PSL oraz część Zjednoczonej Prawicy - głównie Solidarna Polska, a wstrzymali się niektórzy posłowie Porozumienia. I to mimo faktu, że swoich koalicjantów dyscyplinował w czwartek po południu Jarosław Kaczyński.

Nowe prawo, które ma wprowadzić m.in zakaz hodowli zwierząt futerkowych wywołało duże emocje i podział w rządzie. Sama inicjatywa posłów PiS i KO odbiła się również społecznie.

Noblistka Olga Tokarczuk oraz 50 profesorów poparło forsowany przez PiS projekt, która zakazuje m.in. hodowli zwierząt na futra. Przeciw zmianom głośno zaprotestowali rolnicy oraz przedstawiciele branży.

Zobacz także: Czy hodowla norek na futra powinna być zakazana? Debata

W środę odbyło się pierwsze czytanie założeń ustawy, a przez noc toczyła się ożywiona dyskusja w komisji rolnictwa. Pracę zakończyła dopiero nad ranem.

Efektem było rekomendowanie projektu PiS jako wiodącego i odrzucenie poprawek mających dać czas hodowcom zwierząt futerkowych na wygaszenie tej gałęzi działalności oraz przyjęcie poprawki wykreślającej z ustawy zapis o ograniczeniu uboju rytualnego.

Przypomnijmy, że pierwotnie ustawa miała zakazywać.in. hodowli zwierząt na futra - z jednym wyjątkiem - królików - ograniczać ubój rytualny do krajowych związków wyznaniowych, wprowadzać zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, używania na stałe łańcuchów dla psów i kolczatek oraz zakazać prowadzenia schronisk przez osoby bez stosownych uprawnień.

Sprawa zakazu hodowli norek była między innymi krytycznie oceniania przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego w liście wysłanym do posłów PiS. To postawiło szefa polskiego rolnictwa w kontrze do prezesa PiS, choć sam Ardanowski jednoznacznie temu zaprzeczał.

W wydanym w środę oświadczeniu, zaznaczył jednak, że likwidacja ferm futerkowych oznaczać będzie niewątpliwy, istotny spadek dochodów polskiego rolnictwa.

- Jestem przekonany, że ewentualna likwidacja, z mocy prawa, działalności gospodarczej rolników, zajmujących się tą hodowlą, musi być związana z odpowiednim okresem przejściowym i odszkodowaniami adekwatnymi do poniesionych strat - dodał.

Z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk odpowiadając w środę w Sejmie na pytania dotyczące ustawy poinformował, że wpływy z tytułu podatków z branży futrzarskiej do budżetu państwa rocznie to ok. 11 mln zł. A wpływ funkcjonowania ferm norek na cenę mięsa w Polsce ocenił jako "w granicach błędu statystycznego".

Przeciwnikami ustawy o zwierzętach od początku byli również posłowie Solidarnej Polski i Konfederacji, a także PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz podczas drugiego czytania ustawy nazwał projekt embargiem na rolnictwo, aktem oskarżenia wobec polskiej wsi i a w końcu również aktem głupoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Daniel
4 lata temu
Mam nadzieję że znikną fermy jak najszybciej, oboma rękami się podpisze, sam bym właścicieli w klatkach potrzymał
Futrozlewaka
4 lata temu
PiS i Lewica zrujnowały życie ludziom.
Damian
4 lata temu
Do wszystkich krytyków PiSu którzy mówią, że PiS głosuje wszystko szybko i pod osłoną nocy. KO tak strasznie krzyczała, że PiS łamie demokracje, że pisze ustawy na kolanie, że robi głosowania pod osłoną nocy. Wczoraj pokazali ile znaczą zarzuty. To m.in. dzięki głosami KO przeszła ta ustawa pisana na kolanie która była głosowana w nocy. Ustawa która była pisana na kolanie bez żadnych konsultacji i TAKĄ USTAWĘ POPRAŁA KOALICJA OBYWATELSKA! I JUŻ NIC IM NIE PRZESZKADZAŁO!? Przestańcie drzeć m*y bo jesteście żałośni!!! Ja PiSu nie bronię, bo to co zrobił dyskwalifikuje go, ale PRAWDĘ TRZEBA NAPISAĆ!
Hipokryci
4 lata temu
Zwierzętom przecina się przełyk i arterie jednym cięciem przy użyciu specjalnego noża, odmawiając stosowną modlitwę. Zwierzę nie może zostać wcześniej pozbawione świadomości poprzez ogłuszenie jakąkolwiek z dostępnych metod.
IQ182
4 lata temu
Zastanawia mnie jaka jest znieczulica wśród tych co popierają zabijanie i męczenie zwierząt. Jesteście hipokrytami. Ilu z was ma psa, kota czy inne zwierzę w domu? Kto z was trzyma je w ciasnej klatce i potem zarzyna nożem, siekierą i na koniec obdziera ze skóry? Kto z was krytykuje Chiny za to że jedzą psy i je zabijają jak my świnie czy lisy, norki itp.? Ilu z was weźmie nóż i utnie głowę norce? Gadacie jak baby na średniowiecznym rynku byle jęzorem powietrze obracać.
...
Następna strona